Piękna nasza Polska cała.doc

(29 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 16.04.2010r.

Grupa wiekowa: 3-4 latki

Temat kompleksowy: Jesteśmy Polakami

Temat dnia: Piękna nasza Polska cała

 

Cele operacyjne: dziecko:

- wzbogaca swoją wiedzę na temat ojczystego kraju,

- potrafi zlokalizować góry i morze na mapie Polski,

- wie, jak spędzać czas nad morzem i w górach,

- dostrzega piękno polskiej przyrody,

- segreguje widokówki według tego, co przedstawiają,

- porównuje liczebność dwóch zbiorów,

- prawidłowo reaguje na sygnały wzrokowe,

- czerpie radość z zabawy,

- rozwija inwencję twórczą.

 

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: metoda własnych doświadczeń, swobodna wypowiedź, odpowiedzi na pytania, metoda oglądowa, aktywność ruchowa, elem. relaksacji, malowanie.

 

- oparte na aktywności nauczyciela: prezentacja, wyjaśnianie, rozmowa, zadawanie pytań, instruktaż, nadzór nad prawidłowym przebiegiem zabaw oraz wykonywaniem prac plastycznych, pochwała.

 

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa

 

Środki dydaktyczne: widokówki przedstawiające polskie widoki: góry i morze, obręcze, muzyka relaksacyjna (szum morza), chusta animacyjna, mapa Polski, dzwoneczek, nagranie do zabawy samolot „Parada chust” KLANZA, białe kartki A4, kredki.

 

 

Przebieg zajęć:

1. Oglądanie widokówek przedstawiających polskie góry i morze.

2. Segregowanie widokówek do pętli pod względem tego, co przedstawiają

- do pierwszej – krajobrazy górskie (6)

- do drugiej – krajobrazy morskie (4)

 

3. Porównywanie liczebności otrzymanych zbiorów

Dzieci liczą widokówki w pętlach, oznaczają ich liczbę za pomocą kartoników z krążkami. Wskazują pętlę, w której jest więcej widokówek. Określają, o ile jest ich więcej niż w drugiej pętli.

 

4. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Zwiedzamy Polskę”

Dzieci chodzą po sali przy dźwiękach dowolnej melodii. Gdy nauczyciel podniesie do góry ilustrację:

- morza – kładą się na dywanie i naśladują opalanie na plaży;

- gór – stają na palcach i wyciągają ku górze ręce.

 

5. Rozmowa na temat wyprawy nad morze

Rozmawiamy z dziećmi na temat tego, kiedy najlepiej jest wybrać się nad morze i co należy ze sobą tam zabrać.

Wskazanie Bałtyku na mapie Polski wraz z miejscowością, w której mieści się przedszkole. Określenie odległości tych dwóch punktów, ustalenie w jaki sposób najszybciej możemy się tam dostać (samolot)

Zabawa samolot przy dźwiękach „Parady chust” KLANZY.

 

6. Zabawa z chustą animacyjną „Szumi morze”

Dzieci stoją w kręgu trzymając chustę animacyjną, w tle słychać relaksacyjne odgłosy morza. Na hasło: „ małe fale” – lekko falują materiałem; na hasło: „duże fale” – wykonują dynamiczne ruchy rąk (chusta mocno faluje); na hasło: „sztorm” – chowają się pod płachtą.

 

7. Rozmowa na temat wyprawy w góry

Określenie, jak można spędzić zimę, a jak lato w górach, jakie sporty możemy tam uprawiać
i co należy ze sobą zabrać wybierając się na taką wyprawę.

Ustalenie odległości gór od morza poprzez wskazanie ich na mapie. Zaproponowanie dzieciom podróży łodzią w dół Wisły, wędrówka ku jej początkowi.

Kolejno po dwoje dzieci wchodzi do środka chusty i naśladuje wiosłowanie, a pozostali uczestnicy zabawy poruszają materiałem, tworząc złudzenie fal.

 

8. Zabawa bieżna „Wilk i owce”

Spośród dzieci wybieramy „wilka”, pozostałe są „owieczkami”. Wyznaczamy w sali bezpieczny kojec. Przy dźwiękach dzwoneczka owieczki pasą się na hali, gdy nastanie cisza muszą uciekać przed wilkiem w bezpieczne miejsce. Wygrywa to dziecko, któremu uda się wymknąć wilkowi.

 

9. Praca plastyczna – dzieci rysują miejsce, w które chciałyby się wybrać (góry lub morze)  

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin