Goście w karmniku.doc

(29 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 06.01.2010r.

Grupa wiekowa: 3-4 latki

Temat kompleksowy: Obserwujemy, co zwierzęta robią zimą

Temat dnia: Goście w karmniku

 

Cele operacyjne: dziecko:

- rozwiązuje zagadkę,

- wymienia nazwy znanych sobie ptaków,

- swobodnie wypowiada się na temat lasu ptaków zimą,

- opisuje wygląd sikorki i gila,

- dopasowuje ptaki do karmników,

- integruje się z grupą w trakcie zabawy

- uwrażliwia się na ciężki los ptaków zimą.

 

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: rozwiązuje zagadkę, swobodnie wypowiada się, przyporządkowuje ilustracje, aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych.

- oparte na aktywności nauczyciela: czytanie zagadki, pogadanka tematyczna, pokaz, wydawanie poleceń, nadzór nad zabawami ruchowymi, pochwała.

 

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa, grupowa

 

Środki dydaktyczne: piosenka: „Jak się masz?”, „Lata ptaszek”, treść zagadek, ilustracje sikorki, wróbla, gila oraz trzech karmników, chusta animacyjna KLANZY, emblematy ptaków do zabawy „W karmniku”.

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

1. Powitanie piosenką „Jak się masz?” (wg Muzyczna Akademia Przedszkolaka cz.1)

Dzieci dobierają się parami, tworzą tunel, przez który kolejno będą przechodzić w trakcie śpiewania piosenki:

Witamy cię, jak się masz? Dziękuję dobrze, bo jestem wśród was!

 

2. Rozwiązanie zagadki dotyczącej tematu zajęć

Śpiewem lato nam umilają. Zimą na pomoc naszą czekają.    (ptaki)

 

3. Pogadanka tematyczna „Co czuje głodny i zmarznięty ptaszek”

Co powiedziałyby ptaszki, gdyby umiały mówić:

- gdy są głodne i nie mogą znaleźć pożywienia

- gdy jest im zimno

- gdy rzuca się w nie śnieżkami

- gdy znajdują karmnik z jedzeniem

 

4. Zabawa integracyjna „Lata ptaszek”

Dzieci tworzą koło. Do środka wchodzi jedna osoba i naśladuje zachowanie ptaka. Gdy rozpocznie się refren pokazuje jakiś ruch, a pozostałe dzieci go powtarzają. Następnie osoba w kole wskazuje swojego następcę.

 

5. Rozmowa na temat znajomości ptaków

- jakie znacie ptaki? (przypomnienie gatunków poznanych na wcześniejszych zajęciach)

- jakie ptaki spotykamy na zimowym spacerze?

(można w razie problemów naprowadzić dzieci na właściwe odpowiedzi poprzez zagadki:

Gdy powiesisz za oknem kawałek słoniny to one przylecą zaraz w odwiedziny (sikorka); Brzuszek pękaty, fraczek czerwony, przyleciał do nas z północnej strony (gil)).

 

Oglądanie wraz z dziećmi ilustracji nowo poznanych ptaków (gila i sikorki), omówienie ich wyglądu, podanie kilku informacji na ich temat, m.in. ulubionych przysmaków.

 

6. Zabawa ruchowa „W karmniku” (wg Sałatki owocowej)

Rozdajemy dzieciom emblematy trzech ptaków: wróbla, sikorki oraz gila. Gdy wymienimy jeden z gatunków miejscami zamieniają się dzieci, które posiadają emblemat danego ptaka. Na hasło „karmnik” – wszyscy zmieniają miejsca.

 

7. Zabawa dydaktyczna „Trzy karmniki”

Nauczyciel opowiada o przedszkolakach, które zbudowały trzy karmniki dla ptaków, by każdy mógł mieć swojego „zimowego McDonalda”. Ptaki jedzą ziarenka, ale każdy ma swój ulubiony przysmak, o którym mowa była już wcześniej. Teraz dzieci na podstawie jedzenia
w karmniku muszą przyporządkować ptaszka do jego stołówki. (Gile – karmnik z jarzębiną; sikorki – karmnik ze słoninką; wróbel – karmnik z okruchami chleba).

 

8. Zabawa z chustą animacyjną KLANZY „Ptaszki w karmniku”

Dzieci trzymając chustę chodzą po kole. Na hasło „ptaszki do karmnika” – chowają się pod nią. 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin