WSZYSTKIE MISIE DUŻE I MAŁE.docx

(25 KB) Pobierz

WSZYSTKIE MISIE  DUŻE I MAŁE

 

 

 

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

 

TEMAT: Konkurs plastyczny pt.: „Mój przyjaciel miś”

 

Cele operacyjne:

Dziecko:

v    Skupi uwagę na tekście czytanym

v    Potrafi powiedzieć kilka słów o swojej ulubionej maskotce – misiu

v    Pozna sposób wykonania pracy – łączenie różnych elementów (sznurki, gazety, materiał itp.) w całość

v    Doskonalą koordynację wzrokową, sprawność manualną i pamięć odtwórczą

v    Doskonalą zdolność logicznego myślenia

v    Potrafią rozwiązywać zagadki

 

Pomoce:

Farby plakatowe, pędzelki, plastelina, bibuła, kredki świecowe, kawałki materiałów, sznurek, kolorowe gazety, pluszowe maskotki, książka, narysowana na dużym arkuszu szarego papieru krzyżówka, kaseta z muzyką łagodnie aktywizującą.

 

Przebieg zajęcia:

1.            Czytanie bajki z tomu Czesława Janczarskiego „Wędrówki misia Uszatka” pt.: „Miś i pszczoły”

2.            Rozmowa wprowadzająca – do tematu konkursu. Dzieci wypowiadają się na temat przyniesionych do przedszkola maskotek – swoich ulubionych misiów.

3.            Zabawa ruchowa ze śpiewem „Stary niedźwiedź”

4.            „Mój przyjaciel miś” – praca plastyczna.

Dzieci przedstawiają postać misia dowolną techniką

 

§        malowanie farbami

§        wylepianie konturu kulkami ze skręconej bibuły

§        rysowanie kredkami

§        wylepianie konturu kolorową plasteliną

§        wykonanie pracy techniką collage
 

 

5.            Nagrodzenie dzieci za udział w konkursie

6.            Wyeksponowanie prac w szatni i w przedszkolnym hollu

7.            Ćwiczenia relaksacyjne i spokojna aktywizacja „Miś odpoczywa”

 

 

MIŚ ODPOCZYWA NAD BRZEGIEM MORZA

(przykład relaksu i spokojnej aktywizacji)

 

Miś nad brzegiem morza

 

U s p o k o j e n i e

 

Wyobraźcie sobie, że jesteście teraz misiami. Jest słoneczny, letni dzień. Miś idzie wolno brzegiem morza, stąpa po żółtym, miękkim piasku. Bose stopy misia zapadają się w nim – piasek cichutko skrzypi – jest gładki i bardzo ciepły. Po jedne stronie miś widzi spokojne morze, a po drugiej – sosnowy las. Od morza wieje lekki wiatr. Zapach drzew miesza się z zapachem morskiej wody. Błękit łączy się z zielenią i kolorem żółtym. Od barw i zapachów trochę kręci się misiowi w głowie. Jest senny, ma ochotę położyć się. Miś kładzie się na plaży. Ciepło misiowi, grzeje go słońce i piasek. Delikatny plusk fal uspokaja misia. W górze błękit nieba. Miś zamyka oczy, zapada w półsen. Wszystko staje się nieważne, nierealne. Z oddali dochodzi stłumiony gwar głosów. Otacza misia cichy, jednostajny szum morza. I piękna muzyka. ( muzyka niknie, cisza
5 – 10 sekund).

 

A k t y w i z a c j a (muzyka aktywizująca)

 

Od morza wieje orzeźwiający wiatr. Miś otwiera oczy, oddycha głęboko. Miś przeciąga się. Napina mięśnie. Czuje przypływ sił. Miś powoli wstaje. Na horyzoncie miś widzi żółte półkole wschodzącego słońca. Miś stąpa mocno po żółtym piasku. Spienione chłodne fale delikatnie dopływają do stóp misia. Miś jest daleko od zmartwień i kłopotów, czuje się rześki i uspokojony wewnętrznie. Miś wie co ma robić, przyspiesza kroku. Spacer ten sprawia misiowi radość.

 

UWAGA:

  1. przed przystąpieniem do relaksu należy wykonać ćwiczenie odreagowujące np.: marsz w miejscu z równoczesnym klaskaniem; lub: podskok, podskok i klaśnięcie w dłonie itp.
  2. aby uniknąć zawrotów głowy, po relaksie należy stopniowo pionizować postawę ciała (przeciąganie się, wsparcie na łokciach), później pozycja siedząca, klęk na jednym kolanie, wstawanie.

 

 

 

 

 

 

 

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

 

 

TEMAT: „Bal u misia”

 

Cele główne:

v    Rozwijanie poczucia rytmu i muzykalności dzieci

v    Integracja dzieci w czasie zabaw i zajęć rytmiczno – muzycznych

v    Możliwość przeżywania radości ze wspólnie spędzonych chwil

 

Cele operacyjne:

Dziecko:

v    Rozwija słuch muzyczny – rozróżnia dźwięki wysokie, średnie, niskie

v    Ilustruje ruchem piosenki, zabawy organizowane

v    Rozwija koordynację ruchową

v    Okazuje pomysłowość w zabawach ruchowych

v    Akceptuje kolegów w czasie wspólnych zabaw

 

Pomoce:

Misie dla każdego dziecka, gazety, magnetofon, płyty CD, opaski z rysunkiem misia na głowę.

 

Przebieg zajęcia:

1.            Zabawa muzyczna przy piosence „Zatańcz z misiem”

Podczas trwania piosenki odtwarzanej z płyty CD dzieci tańczą w parach ze swoją maskotką – misiem.

 

2.            Zabawa muzyczno – ruchowa „Piłki”

Dzieci reagują na dźwięki wysokie, średnie, niskie (naśladując piłki małe, średnie i duże)

3.            Zabawa muzyczno – ruchowa „Co robi miś?”

Dzieci ustawione na obwodzie koła, poruszają się w takt muzyki granej przez nauczyciela rytmiki. Podczas przerwy zatrzymują się i naśladują jedną z wymienionych czynności:

·        Miś drapie się

·        Miś gładzi się po brzuszku

·        Miś tańczy itp.

 

4.            „Stonoga” zabawa muzyczno – ruchowa

Dzieci ustawione w „pociąg” trzymają dziecko przed sobą w pasie. Idą
w takt muzyki i zgodnie ze śpiewanymi słowami:

·        idzie przodem stonoga, stonoga, gdzie nie spojrzysz tam noga, tam noga hej

·        idzie tyłem stonoga, stonoga, gdzie nie spojrzysz tam noga, tam noga hej

·        idzie bokiem stonoga, stonoga, gdzie nie spojrzysz tam noga, tam noga hej

·        podskakuje stonoga, stonoga, gdzie nie spojrzysz tam noga, tam noga hej itp.

 

5.            Taniec z misiem na gazecie

Dzieci na rozłożonej gazecie tańczą ze swoim misiem, na przerwę
w muzyce składają gazetę na pół i tańczą tym razem na mniejszym kawału. Kolejna przerwa w muzyce to złożenie gazety znowu na pół. Zabawa kończy się gdy gazeta jest tak mała, że nie da się już na niej tańczyć.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

 

 

TEMAT: „Pieczenie misiowych ciasteczek”

 

Cele operacyjne:

Dziecko:

v    Pozna cykl produkcyjny ciastek

v    Ćwiczy sprawność dłoni

v    Zna składniki potrzebne do pieczenia ciastek oraz sposób ich wykonania

v    Potrafi wycinać foremką ciastka

v    Dba o porządek podczas pracy

v    Współpracuje z rówieśnikami

v    Zna liczebniki główne i porządkowe oraz ich odpowiedniki graficzne
w zakresie 7

v    Zna litery, czyta globalnie

 

Pomoce:

Fartuszki, stolnica, wałek, deski, foremki w kształcie misia, serwetki, ściereczki, produkty potrzebne do wykonania ciastek, miód, kolorowa posypka do ciast, talerzyki, łyżeczki.

 

 

Przebieg zajęcia:

1.            Powitanie uczestników

„Wita wszystkich, którzy lubią ciastka”

„Witam wszystkich lubiących miód”

Witają się nasze dłonie, czoła, kolanka, nosy.

2.            Nauczycielka pokazuje przygotowane przedmioty i produkty
do pieczenia ciastek. Dzieci nazywają produkty i wybierają do nich podpisy: mąka, jaja, masło, cukier. Nauczycielka krótko omawia sposób wykonania ciasta i wycinania ciastek foremkami w kształcie misia – MISIOWE CIASTKA.

3.            Przygotowanie się do pracy – założenie fartuszków, mycie rąk, przypomnienie zasad bezpieczeństwa.

4.            Odczytanie przepisu i wykonanie ciasta przez nauczycielkę. Dzieci także próbują wyrabiać ciasto. Po rozwałkowaniu, każde z dzieci otrzymuje swoją porcję ciasta i stara się wyciąć foremką jak najwięcej ciastek. Po wykrojeniu wszyscy układają ciastka na blasze. Dzieci wraz z nauczycielką zanoszą blachy do kuchni przedszkolnej i wkładają
do piekarnika.

 

5.            Podczas oczekiwania, aż ciastka upieką się i ostygną, dzieci odwiedził przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Strażak, opowiedział o swojej trudnej pracy oraz wyjaśnił ideę misia ratownika. Dzieci, które są ofiarami wypadków, na pocieszenie otrzymują od strażaków pluszową przytulankę.

6.            Zabawa ruchowa ze śpiewem „Niedźwiadek” – dzieci ustawiają się
w kole i pokazują gestem śpiewany tekst:

 

JEDNA ŁAPKA,

DRUGA ŁAPKA,

JA JESTEM NIEDŹWIADEK.

JEDNA NÓŻKA,

DRUGA NÓŻKA,

A TO JEST MÓJ ZADEK.

LUBIĘ MIODEK,

KOCHAM MIODEK,

I KRADNĘ GO PSZCZÓŁKOM

JEDNĄ ŁAPKĄ,

DRUGĄ ŁAPKĄ,

ALBO CIĄGNĘ RURKĄ.

 

 

7.            W ramach akcji „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”, każdy zaproszony gość czyta dzieciom bajkę. Strażak przeczytał bajkę z tomu „Wędrówki Misia Uszatka” Czesława Janczarskiego pt.: „Nie lubię kaszy”

8.            „Udekoruj i policz ciastka” – matematyczna zabawa dydaktyczna.

Dzieci dekorują ciastka przysmakiem misiów – miodem, posypują kolorowymi kuleczkami – dekoracyjną posypką do ciast.
Po udekorowaniu, dzieci układają na talerzykach po kilka ciastek, przeliczają je i przy każdym talerzyku kładą odpowiednią cyfrę.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                

9.            Degustacja – po skończonej pracy dzieci nakrywają stół i zapraszają gości. Wszyscy częstują się ciasteczkami upieczonymi przez dzieci.

 

 

PRZEPIS NA CIASTKA:

3-4 szkl. mąki

1 masło

3 całe jajka

1 szkl. cukru

2 łyżeczki proszku do pieczenia

 

Mąkę posiekać z masłem, cukrem i proszkiem. Dodać jajka, zagnieść ciasto
i rozwałkować na grubość ok. 1cm. Wykrawać foremką ciastka, piec
w nagrzanym piekarniku na złoty kolor. Po upieczeniu smarować miodem lub czekoladą i posypać dekoracją do ciast.

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

 

 

TEMAT: „Miś z pasków papieru”

 

Pomoce:

Paski z kolorowego papieru, klej „magic”.

 

Wykonanie:

1.            Z bloku technicznego z kolorowymi kartkami należy wyciąć paski
o szerokości ok. 2cm i różnej długości:

 

30cm – brzuszek

25cm – głowa

20cm – nogi (2x)

15cm – ręce (2x)

10cm – uszu (2x)

 

2.            Z każdego tak przygotowanego paska formujemy koło i sklejamy.

3.            Największe koło to tułów. Do tułowia przyklejamy głowę oraz symetrycznie ręce i nogi. Do głowy należy przykleić uszu.

4.            Misie wykonane w ten sposób, zawieszone na nitce tworzą ciekawą dekorację sali.

 

 

 

 

                                

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin