Krupnik.docx

(38 KB) Pobierz

Krupnik

Składniki

- 25 dag wieprzowiny z kością, np. żeberek
- pieprz mielony i w ziarnach
- liść laurowy
- pół pęczka włoszczyzny bez kapusty
- 1 cebula
- 10 dag kaszy, np. krakowskiej
- 2 ziemniaki
- sól
- zielenina np. koperek lub natka pietruszki

 

Sposób przygotowania

Mięso opłukać, osuszyć, zalać 1,5 litra wody, dodać ziarna pieprzu i liść laurowy, doprowadzić do wrzenia, gotować 40 minut. Wyjąć ugotowane mięso, pokroić je na nieduże kawałki. Dodać oczyszczoną i pokrojoną włoszczyznę i przekrojoną, przypieczoną bez tłuszczu cebulę, kaszę i pokrojone ziemniaki. Gotować na małym ogniu pod przykryciem, aż wszystko będzie miękkie. Włożyć mięso, przyprawić zupę do smaku solą i mielonym pieprzem, posypać posiekaną natką lub koperkiem.


 

Rosół z kury z makaronem

Składniki

- pęczek włoszczyzny
- 1 cebula
- pół kury
- sól
- pieprz mielony i ziarnisty
- natka pietruszki
- 20 dag makaronu domowego (cienkie wstążki)

 

Sposób przygotowania

Mięso opłukać, włożyć do garnka, zalać 1,5 l wody, zagotować, dodać sól, kilka ziaren pieprzu, gotować 20 minut. Włoszczyznę opłukać, marchew, pietruszkę i selera oskrobać, ponownie opłukać, warzywa wrzucić do garnka z mięsem, dodać opaloną cebulę, gotować ok. 30 minut, aż mięso i warzywa będą miękkie, przyprawić. Oddzielnie ugotować makaron, odcedzić, rozłożyć na talerze, zalać rosołem, posypać natką.

 

Zupa z pędami bambusa

Składniki

- pół opakowania makaronu ryżowego
- kilka grzybków shiitake
- 20 dag fileta z kurczaka
- 1 marchewka
- 1 cebula
- puszka pędów bambusa
- kawałek kapusty pekińskiej
- kawałek imbiru
- 2 łyżki oleju sezamowego
- 1 łyżka sosu sojowego
- sól
- pieprz

 

Sposób przygotowania

Makaron namoczyć w gorącej wodzie, grzyby opłukać, namoczyć, pokroić na kawałki. Mięso opłukać, marchewkę i cebulę obrać; marchewkę pokroić na kawałki, a cebulę na piórka. Mięso, marchewkę i cebulę zalać 1 l wody, zagotować; gotować, aż mięso będzie miękkie. Mięso wyjąć, pokroić na kawałki. Kapustę oczyścić, rozdrobnić. Do gotującego się wywaru wrzucić makaron, grzyby, odsączone pędy bambusa, kapustę i mięso; gotować ok. 15 minut. Dodać posiekany imbir, olej sezamowy i sos sojowy, zagotować, przyprawić.

Zupę można zagęścić łyżką mąki kukurydzianej (trzeba ją wymieszać z 50 ml zimnej wody, wlać do wywaru i zagotować). Zyska ostrzejszy smak, gdy doda się do niej kawałek chilli.

 

Pomidorowa

Składniki

- kawałek kurczaka
- 1 kg pomidorów
- 2–3 łyżki masła
- 1 marchewka
- 1 pietruszka
- kawałek selera
- 1 cebula
- por
- sól
- pieprz mielony i w ziarnach
- śmietana
- makaron lub ryż
- zielenina

 

Sposób przygotowania

Kurczaka opłukać, zalać 1,5 l wody, dodać oczyszczone, opłukane i pokrojone warzywa i przyprawy, doprowadzić do wrzenia, gotować ok. 30 minut, aż mięso i warzywa będą miękkie. Pomidory umyć, pokroić, udusić na maśle (można dać połowę masła i połowę oleju), przetrzeć przez gęste sito. Z wywaru wyjąć ugotowane mięso i warzywa, włożyć przecier z pomidorów, zagotować. Przyprawić do smaku, wlać śmietanę, doprowadzić do wrzenia i od razu  zestawić, można ponownie dodać warzywa i pokrojone mięso. Na talerzach położyć ugotowany makaron lub ryż, zalać gorącą zupą, ozdobić kleksem śmietany, posypać zieleniną.

Nasza rada: Najsmaczniejsza jest zupa ze świeżych, gruntowych pomidorów. Zimą używamy przecieru lub koncentratu pomidorowego. Należy go, podobnie jak pomidory, przesmażyć na tłuszczu.

 

 

Zupa brokułowa

 

Składniki:
- zupa brokułowa w proszku
- 1 róża brokułu
- 2 ziemniaki
- sól
- pieprz
- 100 ml śmietany
- 1 łyżeczka masła
- natka pietruszki
 
Ziemniaki umyć, obrać, opłukać, pokroić w kostkę, brokuł oczyścić, opłukać, podzielić na pojedyncze różyczki. Ziemniaki i brokuł zalać 1 l zimnej wody, doprowadzić do wrzenia, dodać sól, gotować na małym ogniu do czasu, aż warzywa będą miękkie, brokuł wyjąć, ziemniaki zmiksować z wywarem. Zawartość torebki rozprowadzić w 500 ml zimnej wody, dodać do wywaru, zagotować, gotować jeszcze około 3 minut, przyprawić, zabielić śmietaną, dodać masło. Podawać z różyczkami brokułu, posypać natką.

 

Ziemniaczana zupa z chilli

Powinna być gorąca. Ale o jej rozgrzewającym działaniu decyduje nie tylko temperatura. Wpływ mają też przyprawy. Odrobina imbiru lub chilli pobudzi krążenie, a przy okazji zwalczy pierwsze oznaki przeziębienia.

 

 

Składniki:
- 1 marchewka
- 1 pietruszka
- kawałek selera
- 4 ziemniaki
- kostka rosołowa
- 10 dag wędzonego boczku
- strąk chilli
- pół puszki kukurydzy
- rozmaryn
- ząbek czosnku
- sól i pieprz

Marchewkę, pietruszkę, seler i ziemniaki umyć, obrać, pokroić w kostkę. Zalać 2 l wody, zagotować. Dodać kostkę rosołową, gotować ok. 20 min. Boczek pokroić w kostkę, przesmażyć z posiekanym chilli. Gotować 5 min. Dodać kukurydzę i czosnek, zagotować. Przyprawić rozmarynem, solą i pieprzem.

 

 

Węgierska zupa gulaszowa

Gęsta, ostro przyprawiona papryką węgierska zupa gulasz, z tego słynie kuchnia austriacka – kuchnia wielu narodów żyjących razem długo i szczęśliwie w czasach Monarchii Austro-Węgierskiej.

 

Składniki:
- 1 kg wołowiny
- 25 dkg cebuli
- 50 dkg ziemniaków
- marchewka
- 15 dkg koncentratu pomidorowego
- puszka czerwonej fasoli
- zielona papryka
- ząbek czosnku
- łyżeczka ostrej papryki
- pół łyżeczki kminku
- 5 dkg smalcu

Wołowinę, ziemniaki, cebulę, marchew pokroić w drobną kostkę, paprykę w paski. Zeszklić cebulę na smalcu, dodać wołowinę, podsmażyć, dolać trochę wody i dusić na małym ogniu pół godziny. Dodać ziemniaki, marchew, roztarty czosnek, mieloną ostrą paprykę, kminek, zieloną paprykę, podsmażony koncentrat pomidorowy i sól. Zalać gorącą wodą tak, aby przykryła składniki i gotować dalej na małym ogniu godzinę. Dodać odcedzoną czerwoną fasolę. Przed podaniem można wlać śmietanę i posypać zieloną siekaną pietruszką.

 

 

 

Zupa grzybowa

Składniki

- 8 dag suszonych grzybów
- 2 marchewki
- 2 pietruszki
- 2 duże cebule
- kawałek selera
- kilka ziaren ziela angielskiego
- kilka ziaren czarnego pieprzu
- 2 l wody
- 250 ml kwaśnej śmietany (pełna szklanka)
- sok z cytryny do smaku
- sól
- zmielony pieprz
- 1 łyżka masła

 

Sposób przygotowania

Grzyby namoczyć, ugotować w tej samej wodzie, pół godziny przed końcem gotowania dodać warzywa, przyprawy, resztę wody. Wywar przecedzić, grzyby pokroić w paski, dodać do wywaru. Przyprawić śmietaną, solą, pieprzem, masłem, sokiem z cytryny.
 

 

 

Zupa grzybowa

Składniki

- 30 dag świeżych leśnych grzybów
- 1 marchewka
- 1 pietruszka
- 1 cebula
- 1–2 ziarna ziela angielskiego
- kostka rosołowa
- sól
- pieprz
- 1 łyżka mąki
- 100 ml śmietanki
- natka pietruszki

 

Sposób przygotowania

Grzyby oczyścić, opłukać, pokroić na niewielkie kawałki. Wrzucić na 1,5 l wrzątku, zagotować, zdjąć pianę. Gotować na małym ogniu ok. 10 minut. Dodać obraną marchewkę i pietruszkę oraz ziele angielskie, gotować ok. 10 minut. Dodać opieczoną cebulę i kostkę rosołową, gotować jeszcze 5 minut. Zupę przyprawić do smaku solą i pieprzem. Mąkę rozmieszać ze śmietaną, połączyć z niewielką ilością zupy. Wlać do zupy, wymieszać, zagotować. Zupę przed podaniem posypać posiekaną natką.

Zupa grzybowa najsmaczniejsza jest z makaronem. Mogą to być ugotowane muszelki lub świderki. Ale możesz też do niej podać mini grzanki albo groszek ptysiowy.

 

 

 

Węgierska zupa gulaszowa

Składniki

- 1 kg wołowiny
- 25 dkg cebuli
- 50 dkg ziemniaków
- marchewka
- 15 dkg koncentratu pomidorowego
- puszka czerwonej fasoli
- zielona papryka
- ząbek czosnku
- łyżeczka ostrej papryki
- pół łyżeczki kminku
- 5 dkg smalcu

 

Sposób przygotowania

Wołowinę, ziemniaki, cebulę, marchew pokroić w drobną kostkę, paprykę w paski. Zeszklić cebulę na smalcu, dodać wołowinę, podsmażyć, dolać trochę wody i dusić na małym ogniu pół godziny. Dodać ziemniaki, marchew, roztarty czosnek, mieloną ostrą paprykę, kminek, zieloną paprykę, podsmażony koncentrat pomidorowy i sól. Zalać gorącą wodą tak, aby przykryła składniki i gotować dalej na małym ogniu godzinę. Dodać odcedzoną czerwoną fasolę. Przed podaniem można wlać śmietanę i posypać zieloną siekaną pietruszką

 

 

Zupa pieczarkowa po francusku

Przykryć krążkiem ciasta francuskiego, posmarować jajkiem i zapiec.

 

 

 

 

Składniki:
- 20 dag pieczarek
- 4 kromki bułki
- 2 łyżki mąki
- łyżka masła
- natka
- sól
- pieprz
- 15 dag mrożonego ciasta francuskiego
- jajko
Pieczarki pokroić, 2/3 i bułkę zalać 1 l wody, gotować ok. 30 min., zupę zmiksować, przetrzeć przez sito, zagotować, pozostałe pieczarki przesmażyć na maśle, zupę zaprawić mąką, zagotować, dodać pieczarki i posiekaną natkę, zupę rozlać do żaroodpornych miseczek, każdą przykryć krążkiem ciasta francuskiego, posmarować jajkiem, zapiekać 10 min. w 220°C.

 

 

 

zupa pomidorowa z serkiem topionym

 

Czas przygotowania: 15 minut

Czas gotowania: 45 minut

Ilość porcji: 4

Składniki

·         4 pomidory

·         koncentrat pomidorowy

·         2 kostki bulionowe

·         serek topiony ( śmietankowy lub ziołowy)

·         2 łyżki mąki

·         2 łyżki śmietany

·         natka pietruszki

·         ziele angielskie

·         liść laurowy

·         sól, pieprz

uwielbiam posmak serka topionego w zupie pomidorowej!

Etapy przygotowania

  1. do gotującej wody wrzucamy 2 kostki bulionowe, liść laurowy, ziele angielskie
  2. następnie po ok 5 min. wrzucamy pokrojone pomidory i słoiczek koncentratu
  3. to wszystko gotujemy do momentu, aż pomidorki będą miękkie
  4. następnie dodajemy natkę pietruszki i cały serek topiony, gotując na małym ogniu do tego czasu  aż serek się rozpuści
  5. do kubeczka wlewamy trochę zimnej wody ,mąkę, śmietanę i szczyptę soli, wszystko to mieszamy do jednolitej konsystencji
  6. zupę ściągamy z ognia i wlewamy wcześniej zrobiony sos mieszająć, aż zupa zgęstnieje
  7. przyprawiamy do smaku solą, pieprzem
  8. podajemy z makaronem świderki
  9. Smacznego!

Kapuśniak

Czas przygotowania: 40 minut

Czas gotowania: 40 minut

Ilość porcji: 4

Składniki

·         30 dkg kapusty kiszonej

·         10 dkg boczku wędzonego

·         kostka rosołowa

·         1 cebulka

·         7 ziemniaków

kapuśniak jak u babuni :)

Etapy przygotowania

Kasputkę kiszoną wkładamy do garnka i zalewamy wodą, dodajemy kostkę rosołową oraz boczek pokrojony w plastry. Cebulkę opalamy, ma wtedy specyficzny zapach i zmienia delikatnie kolor zupy. Ziemniaki obieramy o kroimy w kostkę, gotujemy oddzielnie (ponieważ gotowane w kwaśnej zupie nie będą zupełnie miękkie) i dodajemy do zupy. Zupę doprawiamy do smaku przyprawami.

Pikantna zupa z fasolą

 

Czas przygotowania: 20 minut

Czas gotowania: 90 minut

Kaloryczność: 250 kcal

Ilość porcji: 8

Składniki

·         1 kg wołowiny

·         30 dag cebuli

·         3 ząbki czosnku

·         3 łyżki oliwy

·         3 łyżki słodkiej papryki

·         1/2 łyżki kminku

·         3 łyżki pasty pomidorowej

·         1 l bulionu mięsnego

·         15 dag fasolki z puszki

·         2 marchewki

·         2 papryki

·         1/4 selera

·         sól, pieprz

Etapy przygotowania

Mięso pokroić w kostkę. Cebulę i czosnek obrać, drobno posiekać, zeszklić na łyżce oliwy. Na pozostałej porcjami podsmażyć mięso. Przełożyć do garnka wraz z cebulą i czosnkiem, doprawić solą, pieprzem, kminkiem i papryką, poddusić. Dodać pastę pomidorową, wlać bulion, przykryć, gotować ok. 1 godz.

Marchewki i seler obrać, pokroić w słupki. Papryki oczyścić, pokroić w kostkę. Warzywa dodać do mięsa, gotować kolejne 30 min. Przed końcem gotowania dodać odcedzoną fasolkę, jeszcze raz doprawić i wymieszać.

Klasyczny rosół

 

Czas przygotowania: 40 minut

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin