TARTAKI EGZAMIN
PRZERÓB DREWNA W POLSCE % - ????
WNIOSEK CIĘĆ - zawiera on powierzchnię cięć, ich lokalizację w zależności od mapy cięć i ustaloną szacunkowo masę drewna. Wniosek cięć jest podstawą do ustalania rozmiarów użytkowania. Wyróżnia się: użytkowanie rębne i użytkowanie przedrębne.
Użytkowanie rębne - polega na pozyskaniu drewna w ramach planowanych cięć etatowych i sanitarnych z drzewostanów rębnych (dojrzałych) ostatniej klasy wieku. Jest to zazwyczaj drewno wielkowymiarowe. Pozyskiwanie drewna z drzewostanów rębnych odbywa się w drodze:
· cięć zupełnych są to tzw. rębnie całkowite, polegające na wycięciu wszystkich drzew na określonej powierzchni,
· cięć przerębowych polegające na wycięciu tylko części drzew wybieranych gniazdami lub smugami.
Użytkowanie przedrębne - polega na pozyskaniu drewna w ramach cięć pielęgnacyjnych z drzewostanów niedojrzałych. Zazwyczaj drewno pozyskuje się na drodze wycinania pojedynczych drzew. Jest to drewno średnio i małowymiarowe. Opierając się na znajomości budowy drewna i wad oraz wymagań wymiarowo - jakościowych stawianych poszczególnym sortymentom przeprowadza się wstępną klasyfikację drewna w lesie.
SZACUNEK BRAKARSKI – podział drewna na sortymenty jednak bez rozmanipulowania pni. Dokładną klasyfikację połączoną z rozdziałem drewna na sortymenty wykonuje się po ścince drzew. Celem stosowania szacunku brakarskiego jest określenie jakości i ilości sortymentów możliwych do pozyskania z drzewostanów przeznaczonych do wyrębu w danym roku. Podlegają mu wszystkie użytki rębne i przedrębne.
Metody szacunku brakarskiego:
· szacowanie posztuczne każdego drzewa (sortowanie cenne),
· szacowanie za pomocą drzew modelowych (dotyczy sortowania cennego),
· szacowanie za pomocą powierzchni próbnych na całym terenie - wyznacza się powierzchnie próbne, które wynoszą 5-10% całej powierzchni przeznaczonej do pozyskania surowca,
· szacowanie na podstawie wyników z lat ubiegłych - dotyczy drzewostanów jednogatunkowych i równowiekowych.
W trakcie prac terenowych szacunku brakarskiego należy:
· pomierzyć pierśnice wszystkich drzew,
· wyodrębnić sortymenty możliwe do pozyskania, oszacować długość i oznaczyć sortymenty cenne, zarejestrować w odpowiednich formularzach pomierzonych elementów.
CECHOWANIE DREWNA OKRĄGŁEGO - polega na odbiciu w sposób trwały na sortymentach, umownych znaków określających jego cechy techniczne i ewidencyjne w celu ułatwienia ich rozpoznania. Cechowanie ułatwia: sporządzenie ewidencji, przekazanie materiału, kontrole odbioru, prawidłowe pod względem jakości i wymiarów składowanie drewna.
Cechowanie drewna wielko i średniowymiarowego:
Na czole dgk umieszcza się następnujące znaki:
· znak jednostki administracyjnej lasu,
· nr. sztuki,
· znak przeznaczenia.
Jeżeli drewno nie pochodzi z lasów państwowych to przed nr sztuki jest cyfra 0.
SCHEMAT PROCESU TECH. NA LĄDOWYM SKŁADZIE DREWNA
odbiór dowiezionych dłużyc
¯
wyładunek dłużyc ze środków transportu:
¯ ¯ ¯
podawanie dłużyc do manipulacji
konserwacja dłużyc
magazynowanie zapasu dłużyc
manipulacja dłużyc na kłody
wyrzynka kłód:
¯ ¯
pomiar i znakowanie kłód
magazynowanie kłód
sortowanie kłód przeznaczonych do przetarcia na pilarkach ramowych pionowych
dowóz do korowarki kłód przeznaczonych do przetarcia na pilarce taśmowej
rozwóz kłód na kwatery i ich magazynowanie
korowarki
SORTYMENTY PRZEZNACZONE DO PRZEROBU W PRZEMYSLE TARTACZNYM
· drewno tartaczne iglaste i liściaste wielkowymiarowe, okrągłe, przeznaczone do przerobu mechanicznego wyrabiane wg określonych normą klas jakości, grubości i długości w postaci dłużyc i kłód do produkcji tarcicy ogólnego i określonego przeznaczenia
· drewno tartaczne średnio wymiarowe, głównie gr. S1
· drewno rezonansowe świerkowe i jodłowe (sortyment drewna wielkowymiarowego), wyrabiane w postaci kłód i wyrzynków przeznaczonych do produkcji deszczułek i klepek rezonansowych, instrumentów muzycznych
· drewno na prowadniki szybowe (sosna, modrzew, dąb); sortyment drewna wielkowymiarowego wyrabianego w postaci dłużyc i kłód, przeznaczonych do produkcji krawędziaków i bali
· drewno beczkowe świerkowe (sortyment drewna wielkowymiarowego); wyrabiane w postaci dłużyc i kłód do produkcji klepek beczkowych.
DREWNO TARTACZNE Z DRZEW IGLASTYCH
Nazywa się tak drewno okrągłe przeznaczone do przetarcia, wyrabiane w lesie wg określonych normą klas jakości, klas grubości i długości. Drewno jest sortymentem specjalnym, charakteryzującym się dużą rozpiętością wymiarów i jakości.
Zasadniczą postacią drewna tartacznego wielkowymiarowego jest dłużyca. Znacznie rzadziej drewno to produkuje się w postaci kłód i jedynie w sporadycznych przypadkach w postaci wyrzynków. W zależności od wymiarów średnicy mierzonej bez kory w połowie długości sztuki dłużyce, kłody i wyrzynki dzieli się na 3 klasy grubości:
· I kl. < 24 cm,
· II kl. 25÷34 cm,
· III kl. >35 cm.
DRWNO TARTACZNE Z DRZEW LIŚCIASTYCH
Należy wyrabiać w postaci dłużycy lub kłody. Rozcinanie dłużyc na kłody zakłada się jedynie w celu wyeliminowania niedopuszczalnych wad lub umożliwienia zrywki i wywozu.
DREWNO WIELKOWYMIAROWE IGLASTE
Wyrabiane jest jako drewno okrągłe wszystkich rodzajów drzew iglastych. W zależności od jakości i wymiarów dzieli się na 4 klasy: A, B, C, D. Wymagania: dck>14 cm, Lmin=2,7 m.
Wyrabiane jest w korze, w dłużycach i kłodach za zgodą stron wyżynka. Każda dłużyca lub kłoda drewna tartacznego iglastego musi zostać zaliczona w całej długości do jednej z klas jakości. Przy pomiarze długości stosuje się nadmiar 1%. Norma uwzględnia wprowadzone przez Dziewianowskiego dwa najważniejsze kryteria klasyfikacji mające wpływ na użyteczność drewna tartacznego iglastego:
· średnica znamionowa mierzona w odległości 1m. od grubszego końca,
· najmniejsza długość dolnego końca bez wad lub z wadami dopuszczanymi.
Drewno okrągłe wyrabiane zgodnie z postanowieniem normy z wszystkich gatunków liściastych. Dzieli się w zależności od jakości i wymiarów na 4 klasy: A, B, C, D. Wymagania: dck>18 cm, Lmin=1,5 m.
Wyrabiane jest w korze, dłużycach, kłodach i wyżynkach (nie ma zgody stron). Dopuszcza się występowania w jednej sztuce różnych klas jakości, przy czym granice tych klas muszą być oznaczone rysą znacznika.
DREWNO ŚREDNIOWYMIAROWE
Drewno średniowymiarowe iglaste i liściaste pozyskiwane w postaci: dłużyc, kłód, wałków i szczap, przeznaczonych do przerobu przemysłowego lub użytkowania w stanie okrągłym. W zależności od wymiarów i jakości dzieli się na 4 grupy: S1, S2, S3, S4. Średnice bez kory od 5 cm (dck) do 24 cm (dgk). Najmniejsza długość sztuki wynosi 2 m, a udział kłód krótszych nie może przekraczać 10% dostarczonej partii dłużyc.
DREWNO MAŁOWYMIAROWE
Jest to drewno okrągłe iglaste i liściaste o średnicy dgk do 7 cm mierzone w korze przeznaczone do dalszego przerobu lub na opał. Drewno to jest pozyskiwane w cięciach rębnych i pielęgnacyjnych. W zależności od jakości i wymiaru dzieli się na 2 grupy:
· M(1) - długość od 1,5 m. wzwyż,
· M(2) - długość nie ogranicza się.
Wyrabiane w korze od długości 1,5 m wzwyż, układane w stosach oddzielnie dla każdej z grup....
szczurek.g