Scenariusz zajęć otwartych dla dzieci 5, i 6-letnich.
TEMAT: „W krainie jesiennej pogody…w czasie deszczu dzieci się nie nudzą”.
Prowadząca: Barbara Zagórowska
Data: 23.11.2010r.
Cele:
· Dziecko przewiduje, w miarę swoich możliwości, jakie będą skutki czynności manipulacyjnych na przedmiotach ( Pods. prog. 4.1)
· Dziecko uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach ( Pods. prog. 5.4)
· Dziecko dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je, pląsając lub tańcząc ( Pods. prog. 8.2)
Metody: zadań stawianych dziecku, ćwiczeń, objaśnienia , instrukcje;
Formy: zbiorowa, indywidualna
Pomoce:
§ podpisane koperty dla każdego dziecka i mały dywanik;
§ puzzle z obrazkiem parasola( dzieci 5-letnie 3 puzzle, dzieci 6-letnie -4 puzzle), ilustracje parasoli
§ sylweta parasola dla każdego dziecka i różna ilość kropli (dla dzieci 5-letnich po 6 kropli, dla dzieci 6-letnich po 10 deszczowych kropli)
§ klamerki;
§ apaszki, peleryny
§ duża figura geometryczna – trójkąt,
§ wierszyk, zagadki;
§ zadania matematyczne z treścią; sylwety i obrazki do nich
§ nagrania z muzyką: „Taniec belgijski”, „Odgłosy deszczu”, nagranie do tańca z apaszkami, nagranie do „Tańca z pelerynami”(Tanzstuk, Hilde Tenta), nagranie odgłosu burzy, muzyka relaksacyjna
§ folia budowlana
§ słomka, szklanka z wodą
§ miseczka z wodą
§ medale mistrza matematyki
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Powitanie integrujące dzieci: „Taniec belgijski” CD 1
Rozmowa– objaśnienie reguł zabawy, zaproszenie do zabawy.
Zapraszam was dzisiaj do jesiennych zabaw . Przygotowałam dla was zadania. Na końcu zadań przygotowana jest dla was niespodzianka.
2. „UŁÓŻ PUZZLE”.
Składanie w całość 3 lub 4-elementowego obrazka przedstawiającego parasolkę – wg wzoru. Dzieci 5-letnie 3 puzzle, dzieci 6-letnie -4 puzzle. Dzieci siedzą w kole. Na dywanie n-el rozkłada duże ilustracje parasoli.
3. „TANIEC Z PELERYNAMI” CD 2 (Muzyka Tanzstuk, Hilde Tenta).
Dzieci otrzymują po 1 pelerynie.
A: Spacerują po deszczu, mają nałożone peleryny
B: Peleryny tańczą w powietrzu, świeci słońce. Dzieci tańczą swobodnie do muzyki.
4. Rozłożenie dywaników.
„POLICZ KROPLE”. Znajdź kopertę z twoim imieniem. Wyjmij na dywanik zawartość koperty.
Dzieci wyjmują zawartość swojej koperty , słuchają polecenia:
6-latki – rozkładają 10 kropli deszczu
5- latki rozkładają 6 krople deszczu
· Każdy z was położy przed sobą parasol i rozłoży na nim krople deszczu, które są w kopercie. Dzieci liczą ilość kropli z koperty. Rozkładają krople na parasolu. Przeliczają ile mają kropli.
5-latki
· Poproszę o uwagę dzieci, które mają 6 kropli.
Teraz słuchajcie wiersza, który przeczytam i zgodnie z tym, co usłyszycie spróbujcie ułożyć działanie. Mówię:
Na parasolu znajdowało się 6 kropli. Nagle zerwał się wielki wiatr i zdmuchnął 3 kropelki. Ile kropli deszczu zostało na parasolce?
6-3=3.
Nagle zaczął padać deszcz i na parasol spadły jeszcze 2 krople. Ile kropli deszczu było teraz na parasolce?
3+2=5
6-latki
· Poproszę o uwagę dzieci, które mają 10 kropli.
Na parasolu znajdowało się 10 kropli. Nagle zerwał się wielki wiatr i zdmuchnął 3 kropelki. Ile kropli deszczu zostało na parasolce?
10-3=7
7+2=9
· Odłożenie dywaników na bok.
5. „ODGŁOSY DESZCZU” CD 3
Przed rozłożeniem folii budowlanej dzieci zdejmują buty, słuchają nagrania, ćwiczą „na sucho”.
Zabawa muzyczna „Odgłosy deszczu”
Podczas zabawy dzieci wykonują następujące czynności:
Na podłodze kładziemy folię budowlaną, która będzie pełniła rolę mokrej ulicy. Podczas akompaniamentu ilustrującego padający deszcz dzieci wykonują następujące czynności:
- dźwięki ciche zagrane w rejestrze wiolinowym – dzieci siedząc delikatnie dotykają paluszkami stopy o folię naśladując chodzenie po mokrej ulicy
- dźwięki akcentowane – dzieci rytmicznie uderzają stopami o podłogę naśladując skoki przez kałużę
- dźwięki zagrane szybko – dzieci wstają i tupią w miejscu naśladując ucieczkę przed deszczem
6. – „ROZWIĄZUJEMY ZADANIA „
- Posłuchajcie uważnie i spróbujcie rozwiązać zadania:
a. Na niebie zauważalne jest 6 chmur białych i 3 chmurki niebieskie. Ile razem jest chmur na niebie?
b. Dzieci miały 10 balonów. Nagle zerwał się silny jesienny wiatr, który porwał 3 balony. Ile balonów zostało?
c. W sklepie znajdowały się 4 parasole. Przyszedł pochmurny dzień i ekspedientka sprzedała 3 z nich. Ile parasoli zostało w sklepie?
d. W sklepie znajdowało się 8 płaszczyków przeciwdeszczowych. Nadeszła jesień i rodzice wykupili dla dzieci 5 płaszczów. Ile zostało płaszczy?
7. „DESZCZOWY KAPELUSIK” - zabawa muzyczna z apaszkami. CD 4 Dzieci otrzymują po 1 apaszce.
A: swobodny taniec w rozsypce
B: Zakładanie apaszki na głowę, stanie bez ruchu, chowanie się przed deszczem.
8. „FIGURY I KLAMERKI” - (Po 9 klamerek dla dziecka). Dzieci wyjmują zawartość koperty z nr 6, a n-lka czyta polecenie:
· Weź trójkąt i przypnij 1 klamerkę na jednym boku i jeszcze 1na 2 i na 3. Policz ile masz
klamerek.
· A teraz po 2…,
· Po 3
9. „BURZA W SZKLANCE WODY” CD 5
Przed tym zadaniem n-el puszcza odgłos burzy. Dzieci odgadują.
Ćwiczenia oddechowe „Burza w szklance wody”, dmuchanie przez rurkę zanurzoną w szklance z wodą. Tworzenie burzy.
9. „SPOKOJNA WODA” CD 6
Zabawa wyciszająca „Spokojna woda”. Zadaniem dzieci jest podanie w kole miseczki z wodą, tak by nic się z niej nie wylało.
10. Zakończenie zajęć – nauczycielka mówi :
-Wspaniale, pięknie udało się wam rozwiązać wszystkie zadania i dowiedzieć się jakie niespodzianki ukrywały się pod kartkami. Byliście bardzo dzielni dlatego, każdy z was otrzyma medal mistrza matematyki. Wręczenie medali mistrza matematyki.
3
renata.misia