wpływ masazu na org.czł.doc

(37 KB) Pobierz

Wpływ masażu klasycznego na organizm człowieka.

 

Masaż klasyczny oddziałuje na tkanki i układy: tkankę skórną i mięśniową, stawy i aparat więzadłowy, układy krwionośny i chłonny, nerwowy, pokarmowy, a także na przemianę materii.

 

Wpływ masażu klasycznego na tkankę skórną.

Skóra stanowi zewnętrzną powłokę. Według embriologii skóra, nerwy i tkanka mózgowa rozwijają się z tego samego listka zarodkowego, dlatego też skóra jest ściśle związana z centralnym układem nerwowym i co za tym idzie odbiera różne bodźce jak: ciepło, zimno, ból, dotyk.

 

Skóra składa się z trzech warstw:

·  warstwy zewnętrznej, czyli naskórka;

·  warstwy podstawowej, tj. skóry właściwej;

·  warstwy wewnętrznej, czyli tkanki podskórnej.

 

1). Podczas masażu usuwane są ze skóry w postaci łusek obumarłe komórki naskórka

2). Masaż ułatwia oddychanie skórne.

3). Masaż poprawia czynność wydzielniczą gruczołów łojowych i potowych.

4). Pod wpływem masażu naczynia skórne rozszerzają się, przez co poprawia się odżywianie skóry oraz znajdujących się w niej gruczołów.

5). Masaż przyspiesza obieg krwi i chłonki w naczyniach skórnych, dzięki czemu z jednej strony następuje bardziej aktywne dostarczanie tkankom tlenu i organom masowanego odcinka substancji odżywczych, a z drugiej - szybsze wydalanie produktów przemiany materii.

 

Wpływ masażu klasycznego na tkankę mięśniową.

 

Mięsnie stanowią czynną część układu ruchowego. Czynność mięsni regulowana jest przez centralny układ nerwowy. Mięsnie poruszają nasze ciało, ale same bez bodźca z układu nerwowego działać nie mogą. Najważniejszą właściwością mięsni jest zdolność do skurczów. W mięśniach znajdują się liczne naczynia krwionośne dostarczające krew nasyconą tlenem i substancjami odżywczymi. Substancje te służą do budowy tkanki mięśniowej i wytwarzania energii, dzięki której mięśnie są w stanie kurczyć się.

1). Pod wpływem masażu tkanka mięśniowa jest lepiej zaopatrywana w tlen i substancje odżywcze.

2). Masaż powoduje szybsze wydalanie produktów przemiany materii.

3). Masaż zwiększa zdolność mięsni do pracy. Po 5-minutowym masażu zdolność do pracy zmęczonego mięśnia wzrasta 3-5 krotnie.

4). Masaż pobudza włókna mięśniowe do skurczu i podnosi ich napięcie, co zapobiega zanikom mięśniowym.

 

Wpływ masażu klasycznego na stawy i aparat więzadłowy.

 

Szkielet człowieka składa się z poszczególnych kości i ich połączeń. Miejsce połączenia kości stanowiące staw jest zamknięte torebką stawową i otoczone aparatem więzadłowym.

1). Pod wpływem masażu zwiększa się elastyczność i wytrzymałość aparatu więzadłowego.

2). Masaż stawu polepsza jego ukrwienie, przez co następuje szybsza wymiana produktów rozpadu na substancje odżywcze.

3). Pod wpływem masażu zdolność stawów i aparatu więzadłowego do pracy jest szybciej przywracana.

 

 

Wpływ masażu klasycznego na układy krwionośny i chłonny

 

Komórki całego organizmu otrzymują substancje odżywcze i tlen za pośrednictwem krwi. Krew odprowadza z komórek i tkanek produktów przemiany materii, które wydalane są z organizmu przez płuca i nerki. Za pomocą krwi odbywa się hormonalna regulacja poszczególnych organów, wyrównuje się i utrzymuje stała temperatura ciała. Płyn tkankowy, oddając komórkom substancje odżywcze, a zabierając produkty przemiany materii, przedostaje się poprzez naczynia włosowate do krwi, lub przez naczynia limfatyczne uchodzące do dużych żył. Ciecz zawarta w naczyniach limfatycznych nazywa się limfą. Układ limfatyczny składa się z naczyń włosowatych, naczyń limfatycznych właściwych oraz węzłów limfatycznych. W węzłach limfatycznych zatrzymywane są bakterie, które zostają tam zniszczone.

1). Masaż pobudza układy krwionośny i chłonny do pracy, co powoduje wzmożenie zasilania organów w tlen i substancje odżywcze.

2). Masaż zwiększa szybkość usuwania z organizmu produktów rozpadu, likwidację objawów zastoinowych, a także wchłanianie obrzęków.

3). Masaż ułatwia odpływ krwi żylnej.

4). Masaż zmniejsza opór krwi w tętnicach, przez co ułatwia pracę serca.

5). Pod wpływem masażu naczynia krwionośne rozszerzają się i wzrasta szybkość obiegu krwi.

 

 

Wpływ masażu klasycznego na układ nerwowy

Układ nerwowy reguluje wszystkie czynności organizmu człowieka. Główną jego cechą jest zdolność odbierania bodźców, przewodzenia ich w postaci bodźców nerwowych dośrodkowych i przekazywanie z centralnego układu nerwowego do wszystkich organów.

1). Masaż jako bodziec mechaniczny przeze wszystkim działa na obwodowy układ nerwowy.

2). Masaż wywiera swoje działanie na centralny układ nerwowy za pośrednictwem włókien czuciowych.

3). Masaż działając na centralny ukł. nerwowy powoduje wysyłanie bodźców do mięśni, gruczołów wydzielania wewnętrznego oraz do poszczególnych narządów ustroju.

4). Masaż działa na układ nerwowy uspokajająco oraz pobudzająco. Głaskanie, delikatne rozcieranie, słaba wibracja działają uspokajająco, natomiast ugniatanie, oklepywanie silna wibracja - pobudzająco.

5). Wpływ masażu na układ nerwowy zależy również od tego jak energetycznie i długo jest on wykonywany.

 

Wpływ masażu klasycznego na pozostałe układy

 

Masaż przyspiesza cyrkulacje krwi w naczyniach krwionośnych, a tym samym zwiększa ilość krwi dostarczanej do płuc, gdzie następuje wymiana gazowa. Pod wpływem masażu polepsza się działanie układu oddechowego, wzrasta ilość krwi bogatej w tlen, tak potrzebnej tkankom i narządom.

Masaż pośrednio wpływa na układ pokarmowy, polepszając jego ukrwienie, co w znacznym stopniu poprawia trawienie i przyswajanie substancji odżywczych, a także przyspiesza wydalanie z przewodu pokarmowego produktów niestrawionych.

Pod wpływem masażu zwiększa się ilość krwi przepływającej przez nerki, przez co poprawia czynność filtracyjną nerek i wydalane są substancje przemiany materii w postaci moczu.

Masaż powoduje przyspieszenie procesów biochemicznych zachodzących w naszym organizmie, a co za tym idzie - wpływa na szybsze usuniecie produktów przemiany materii i dostarczenie substancji odżywczych do tkanek i narządów.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin