Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w grupie dzieci 6.doc

(31 KB) Pobierz
Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w grupie dzieci 6-letnich

Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w grupie dzieci 6-letnich

w dniu 18.01.2011r.

 

Prowadząca: Agnieszka Lewandowska

Temat: „Co świeci, gdy jest ciemno?”

Miejsce: sala zabaw i zajęć

Rodzaj zajęcia: rozwiązywanie krzyżówki, zabawy badawcze, zabawy w teatr

                           cieni

Formy pracy: z całą grupą

Liczba dzieci: 18

 

Cele ogólne:

- ukazanie sposobu rozwiązywania krzyżówki

- wiązanie opisu słownego z urządzeniem technicznym

- kształtowanie umiejętności czytania

- poznawanie stopnia przepuszczania światła przez materiały różnego

pochodzenia

- zapoznanie ze zjawiskiem powstawania cienia oraz z możliwościami jego

  wykorzystania do zabawy

 

Cele operacyjne:

Dziecko:

- wie, na czym polega rozwiązywanie krzyżówek

- wyszukuje litery potrzebne do rozwiązania hasła

- odczytuje hasła

- wie, jakie przedmioty przepuszczają światło

- rozumie zjawisko powstawania cienia

- zna możliwości wykorzystania cienia do zabawy

- samodzielnie wykonuje kukiełki do teatrzyku cieni

- rozwija wyobraźnię twórczą

 

 

 

Środki dydaktyczne:

Obrazki do haseł krzyżówki, diagram krzyżówki, alfabet ruchomy, lampa, biały ekran, teatrzyk cieni, ciemne kartony, patyczki, nożyczki, klej, przedmioty różnego pochodzenia (szkło jasne i ciemne, plastik, metal, drewno, kartka, serwetka itp.).

 

 

 

 

 

Przebieg zajęcia:

 

1.     Dzieci siedzą w półkolu na dywanie. Nauczycielka objaśnia co będzie tematem dzisiejszego zajęcia.

2.     Co świeci, gdy jest ciemno?” – rozwiązywanie krzyżówki. Dzieci odgadują nazwy przedmiotów znajdujących się na obrazkach, po czym przyklejają odpowiednie litery będące rozwiązaniem.

3.     Odczytywanie hasła, które znajduje się w kolorowych kratkach krzyżówki (lampa).

4.     Rozmowa na temat: do czego służy lampa?

5.     Zabawa badawcza - sprawdzanie za pomocą lampki, stopnia przepuszczalności światła różnych materiałów – podział na przedmioty przepuszczające i nie przepuszczające wiązki światła.

6.     Zabawa ruchowa „Ja i mój cień”.

7.     Nauczycielka przedstawia dzieciom formy wykorzystania cienia w zabawie:

- za pomocą odpowiedniego ułożenia dłoni, tworzenie postaci z cienia

oglądane na białym ekranie  (lampa z przodu)

- wykorzystanie teatrzyku, kalki technicznej i kukiełek wykonanych z

  kartonu (lampa za teatrzykiem).

NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ NA USTAWIENIE ŚWIATŁA PADAJĄCEGO Z LAMPY!

8.     Samodzielne wykonywanie kukiełek do teatrzyku.

9.     Zabawy dowolne w teatrzyku cieni.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin