KONSPEKT GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ
TEMAT: ĆWICZYMY W OBWODZIE ĆWICZEBNYM.
ZADANIE GŁÓWNE: wzmacnianie mięśni skośnych brzucha
CELE GŁÓWNE:
● UMIEJĘTNOŚCI- uczeń potrafi prawidłowo wykonać zadane mu ćwiczenia i wykorzystuje je ćwicząc w domu
● MOTORYKA- uczeń posiada odpowiednio wzmocnione mm. brzucha
● WIADOMOŚCI- uczeń wie jak wygląda prawidłowa postawa ciała i jakie ćwiczenia ją kształtują
● AKCENT WYCHOWAWCZY- dyscyplina, samokontrola
WADA: klatka piersiowa kurza
WIEK: 10 lat
PŁEĆ: dz. i chł.
IL. ĆWICZĄCYCH: 10
MIEJSCE ĆWICZEŃ: salka gimnastyczna
CZAS: 45 min
PRZYBORY/PRZYRZĄDY: drabinki, piłki gumowe, woreczki, ringa
TOK LEKCJI
CELE ĆW.
OPIS ĆW.
DOZ.
CZYNN. ORGANIZAC.- METOD.
CZ.WSTĘPNA
●ZORGANIZOWANIE GRUPY
●KOREKCJA, AUTOKOREKCJA
●ZABAWA OŻYWIAJĄCA
●ĆW. ODDECHOWE WSPOMAGANE
Pobudzenie ukł. nerwowego, zaangażowanie receptorów wzroku i czucia głębokiego
Pobudzenie ukł. krążeniowo- oddechowego,
Wzm. mm. oddechowych, kszt. piersiowego toru odd.
Zbiórka w szeregu
Korekcja postawy przez N, autokorekcja przed lustrem: korygowanie ustawienia: głowy, barków, talii, kolan, stóp, brzucha, łopatek →marsz w tej postawie
„Berek w parach z piłką”- w parach przodem do siebie, piłka gumowa trzymana głowami (czołami)
Leżenie tyłem, NN ugięte, RR do góry – wdech, bokiem w dół wydech
1min
2min
3min
-stojąc przodem, bokiem
-po autokorekcji przed lustrem, marsz dookoła sali na palcach
- 1 piłka na parę
CZ. GŁÓWNA
1. Ćw. RR i obręczy barkowej- rozciąganie
2. Ćw. NN
3. Ćw. głowy i RR
OBWÓD ĆWICZEBNY:
4. Ćw. T w różnych płaszczyznach (1)
5. Ćw. mm grzbietu i pośladków (2)
6. Ćw. mm brzucha (3)
7. Ćw. oddechowe (4)
8. Ćw. mm brzucha (5)
9. Ćw. równoważne (6)
10. Ćw. mm brzucha i ćw. oddechowe oporowe (7)
11. Ćw. mm grzbietu i pośladków (8)
12. Ćw. mm brzucha z przyborem i ćw. oddechowe (9)
13. Ćw. mm stóp (10)
14.Gra skoczna z elem. zręcznościowym
15. Zwis bierny
16. Gra bieżna
17. Zabawa rzutna
Rozluźnienie obręczy barkowej, zwiększenie ruchomości w st. barkowych i kl. piersiowej
Wzm. mm NN i obręczy biodrowej
Wzm. mm RR, obręczy barkowej, kształtowanie nawyku prawidł. ust. głowy barków i łopatek
Zwiększenie ruchomości kręgosłupa i kl. piers. w pł. czołowej, wzm mm skośnych brzucha
Wzm. mm powierzchownych, prostownika grzbietu, mm pośladkowych i NN
Wzm. mm skośnych brzucha sterując górą i dołem
Kształtowanie przeponowego toru oddechowego z akcentem na wydech
Wzm mm skośnych brzucha sterując dołem
Kształtowanie równowagi, nawyku prawidłowej postawy
Wzm mm brzucha sterując górą, kształtowanie przeponowego toru oddechowego z akcentem na wydech
Wzm mm brzucha sterując górą kształtowaniem przeponowego toru oddechowego z akcentem na wydech
Wzm mm wysklepiających stopy
Wzm mm NN
Kształtowanie ogólnej wydoln. fiz
Rozc. kręgosłupa, wzm mm skośnych brzucha
Kształtowanie ogólnej wydolności. fizycznej
Zwiększenie ruchomości klatki piersiowej
Marsz w przysiadzie, RR na kolanach® podskoki w przysiadzie
W marszu podrzuty woreczków przed sobą (prawidłowa postawa) i z RR w bok przerzucanie woreczka z PR do LR i odwrotnie z ruchem głowy za woreczkiem
Leżenie tyłem, NN w rozkroku, RR w bok: dotknięcie prawą ręką prawej nogi przez skłon T w bok z niewielkim uchem pomocniczym nogi, jw. lewa strona
Leżenie przodem przy drabince, chwyt dolnego szczebla, NN proste, RR lekko ugięte w łokciach: wznos NN w tył, napięcie mięśni, wytrzymanie 10”
Leżenie tyłem, RR splecione za głową, NN proste: wznos T i PN ugiętej w kolanie z dotknięciem lewym łokciem prawego kolana (LN prosta) i odwrotnie
Stanie w rozkroku przed krzesłem/ ławeczką, RR w górę- wdech, siad na krześle, skłon T w przód, RR w przód- powolny długi wydech
Leżenie tyłem przy drabinkach, NN ugięte, chwyt dłońmi o szczebelek- oderwanie NN od podłoża i skręty NN raz w prawą stronę, raz w lewą
Siad prosty, stopy zaczepione o szczebelek, NN proste, RR w górze: głęboki wdech i skłon T w przód z dotknięciem RR o drabinki- powolny długi wydech, po czym ponowny wdech z przejściem do leżenia tyłem itd
Podpór tyłem, piłka na brzuchu, bioderka lekko opuszczone- marsz w tej pozycji do wyznaczonych linii i z powrotem tak aby piłka nie spadła, po powrocie rozluźnienie RR i NN
Siad skrzyżny, piłka w RR: skręt T w prawo z położeniem piłki za sobą- głęboki wdech, powrót do siadu z RR na kolanach- powolny wydech, jw. w drugą stronę z zabraniem piłki
„Żongler” w leżeniu tyłem, NN uniesione w górę, podrzucanie stopami piłkę jak najwięcej razy
„Sadzenie ziemniaków”: skacząc na PN wrzucenie woreczków PR („sadzenie”) do leżących ring, obiegnięcie tyczki i wracając zebranie ziemniaków (też PR). To samo na LN i LR
Zwis tyłem o RR prostych, NN ugięte w kolanach: skręty NN raz w prawo, raz w lewo.
„Bieg łańcuchowy” Ust. w szeregu , chwyt skrzyżnie za RR: bieg na drugą stronę z wyznaczonym zadaniem i ustawienie się na wyznaczonej linii w określony sposób (siad skrzyżny, leżenie tyłem, przodem itp.)
„Świnka”- siad rozkroczny, stykając się stopami utworzenie koła, podania, toczenia itp. Piłki do siebie tak aby nie wypadła poza koło.
30”
20
min
2 min
4min
- ćw. po obwodzie koła
...
palka861186