KONSPEKT GKK, PLECY OKRĄGŁO- WKLĘSŁE.doc

(76 KB) Pobierz
KONSPEKT GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ

KONSPEKT GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ

 

TEMAT: Gramy i bawimy się razem.

ZADANIE GŁÓWNE: Wzmacnianie mm. pośladkowych i kulszowo- goleniowych.

 

CELE GŁÓWNE:

● UMIEJĘTNOŚCI- uczeń potrafi prawidłowo wykonać zadane mu ćwiczenia i wykorzystuje je ćwicząc w domu

● MOTORYKA- uczeń posiada odpowiednio wzmocnione mm. pośladkowe i kulszowo- goleniowe, rozc. mm odc lędźwiowego kręgosłupa, wzm mm brzucha

● WIADOMOŚCI- uczeń wie jak wygląda prawidłowa postawa ciała i jakie ćwiczenia ją kształtują

● AKCENT WYCHOWAWCZY- dyscyplina, samokontrola, współpraca w 2-kach i w zespole

 

WADA: plecy okrągło-wklęsłe

WIEK: 10 lat

PŁEĆ: dz. i chł.

IL. ĆWICZĄCYCH: 10

MIEJSCE ĆWICZEŃ: salka gimnastyczna

CZAS: 45 min

PRZYBORY/PRZYRZĄDY: drabinki, ławeczki, piłki gumowe, kocyki, woreczki, laski gimnastyczne

 

 

TOK LEKCJI

CELE ĆW.

OPIS ĆWICZENIA

DOZ.

CZYNN. ORGANIZAC.- METODYCZNE

CZ.WSTĘPNA

●ZORGANIZOWANIE GRUPY

 

●KOREKCJA, AUTOKOREKCJA

 

 

 

 

●ZABAWA OŻYWIAJĄCA

 

 

 

 

 

 

●ĆW. ODDECHOWE WSPOMAGANE

 

 

 

 

Pobudzenie ukł. nerwowego, zaangażowanie receptorów wzroku i czucia głębokiego

 

 

Pobudzenie ukł. krążeniowo- oddechowego, kształtowanie nawyku prawidłowej postawy

 

 

Wzm. mm. oddechowych, kszt. piersiowego toru odd.

 

 

Zbiórka w szeregu

 

 

Korekcja postawy przez N, autokorekcja przed lustrem: korygowanie ustawienia: głowy, barków, talii, kolan, stóp, brzucha, łopatek →marsz w tej postawie

 

 

„Berek pajacyk”- po złapaniu przez berka dziecko staje w rozkroku z RR w bok w skorygowanej postawie i dopiero po wybawieniu przez kolegę (dotknięciu między łopatki) ten wykonuje 10 pajacyków i wraca do zabawy.

 

Leżenie tyłem, NN ugięte, RR w górę bokiem – wdech, bokiem w dół wydech

 

 

 

1

min

 

 

2

min

 

 

 

 

 

3

min

 

 

 

 

 

1

min

 

 

 

 

-stojąc przodem, bokiem

-po autokorekcji przed lustrem, marsz dookoła sali na palcach

 

 

 

 

 

 

 

 

-w leżeniu przyciśnięcie odc. lędźwiowego do podłoża, poduszka pod szczyt kifozy piersiowej

CZ. GŁÓWNA

1. Ćw. RR i obręczy bark.

 

 

 

2. Ćw. NN

 

 

 

 

 

3. Ćw. NN i pośladków

 

 

 

 

 

4. Ćw. elongacyjne i oddechowe

 

 

 

5. Ćw. mm grzbietu

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Ćw. mm. brzucha sterując górą

 

 

 

7.Ćw. mm NN i pośladkowych

 

 

 

 

 

 

8. Ćw. oddechowe

 

 

 

 

 

9. Ćw. równoważne

 

 

10. Ćw. NN i pośladków, ćw.

mm. brzucha

 

 

 

 

 

11. Ćw. mm grzbietu – rozciąganie

12. Ćw. mm brzucha na przyrządzie z przyborem

 

 

13. Ćw. mm NN i pośladków

 

 

 

 

14. Ćw. oddechowe

 

 

 

 

 

 

15. Zwis bierny

 

 

 

 

 

16. Ćw. mm stóp

 

 

 

 

17. Zwis czynny

 

 

 

 

18. Gra

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zwiększ. ruchomości w st barkowych- likwidacja przykurczy, czynne rozc mm piersiowych

 

Rozc. mm zginaczy stawu biodrowego

 

 

 

 

Wzm mm. pośladkowych i kulszowo goleniowych

 

 

 

Wzm. mm. oddech., kształt. piersiowego toru oddechowego, wydłużenie kręgosłupa

 

Wzm mm. grzbietu odc. piersiowego, odc. lędźwiowego, mm. karku, rozc. mm zginaczy stawu biodrowego

 

 

 

 

Wzm mm brzucha, kształtowanie kl. piersiowej

 

 

 

Wzm. mm pośladkowych i kulszowo-goleniowych

 

 

 

 

Wzm. mm. oddechowych, kształtowanie piersiowego toru oddechowego

 

 

Kształtowanie równowagi  nawyku prawidłowej postawy

 

Wzm mm brzucha (praca w zbliżeniu przyczepów) sterując dołem, wzm mm pośladkowych i kulszowo goleniowych

 

Rozc. mm. prostownika grzbietu odcinka lędźw.

Wzm. mm skośnych brzucha sterując górą, kształtowanie klatki piersiowej

 

 

Wzm mm pośladkowych i kulszowo goleniowych

 

 

Wzm. mm. oddechowych, kształtowanie piersiowego toru oddechowego

 

 

 

Rozc. kręgosłupa, rozc. m piersiowych, wzm. mm. brzucha

 

 

 

Wzm. mm wysklepiających stopy

 

 

Wzm mm powierzchownych grzbietu, RR i obręczy barkowej

 

Wzm. mm prostownika grzbietu odc. piersiowego, wzm mm pośladkowych, wzm mm ściągających łopatki

 

Marsz dookoła sali w pozycji skorygowanej, w RR laska: wznos prostych RR w górę, odmachy RR (4x), założenie laski za łopatki (kark), zgięcia RR z pogłęb. (4x)

 

PW- wypad przodem do drabinki, stopa nogi wykrocznej oparta na 3- 5 szczebelku, pochylenie wyprostowanego T w przód, RR w pozycji „skrzydełek”

 

Siad prosty, RR oparte o podłogę za sobą. Wznos bioder wykonując podpór tyłem, napięcie pośladków, wciągnięcie brzucha, uwypuklenie kl. piersiowej- wytrzymać 5-8 sek, powrót do siadu prostego.

 

„Wypychanie korka z butelki” -siad skrzyżny, RR na biodrach, wyciągnięcie się w górę z głębokim wdechem, rozluźnienie- wydech.

 

 

„Skradający się kotek”- klęk podparty z ugiętymi RR, palce rąk skierowane do środka, kl. piersiowa i głowa nisko nad podłogą- dzieci przesuwają się powoli do przodu przez przestawienie dłoni, a następnie podciągają do przodu jedną nogę (druga pozostaje wyprostowana z tyłu), znów RR w przód i druga noga itd.

 

Klęk prosty, RR z laska założoną za łopatki, na sygnał napięcie mm. i opad T w tył do momentu, w którym dzieci mają wrażenie, że mogłyby upaść→ powrót do pionu.

 

„Wyścig wskazówek zegara”- w parach w podporze tyłem naprzeciwko siebie, stopy przy stopach partnera. Na sygnał zawodnicy przesuwają się po obw. koła ruchem RR, stopy w miejscu, starając się dogonić przeciwnika

 

Leżenie tyłem, RR w bok, NN lekko ugięty, plecy w odc. lędźwiowym przylegają do podłoża- głęboki wdech  (z uniesieniem kl. piersiowej), powolny, spokojny wydech.

 

Przejście w prawidłowej postawie po odwróconej ławeczce, RR w bok, na głowie woreczek.

 

Leżenie przodem na stole, RR trzymają za krawędź stołu z boku, unoszenie NN z piłka między stopami nie wyżej niż do poziomu stołu- wytrzymanie 6-8 sek z napięciem mm pośladkowych, powrót.

 

PW- rozkrok, laska założona za łopatki, opady T w przód z pogłębieniem do 4.

Leżenie tyłem przy drabinkach, stopy zaczepione o dolny szczebel, NN lekko ugięte, laska założona za łopatki- wznos T (brzuszki) ze skrętem T raz w prawo , raz w lewo

 

„Ślizgacze”- leżenie tyłem na kocykach, NN ugięte, stopy na podłodze, RR trzymają kocyk przy głowie → na sygnał ślizg do linii mety odpychając się raz PN, raz LN

 

„Gaszenie świeczek”- siad na ławeczce, skorygowanie postawy, RR ugięte odwiedzione na boki, palce wskazujące –świeczki. Głęboki wdech, skręt głowy w prawo- zgaszenie świeczki- wydech. J.w. w lewą stronę.

 

„Przeni...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin