SCENARIUSZ ZAJ��.doc

(32 KB) Pobierz


SCENARIUSZ ZAJĘĆ

TEMAT: " Król Maciuś I – poznajemy swoje prawa’’

CELE OGÓLNE:

  • zapoznanie dzieci z podstawowymi prawami dziecka, które im przysługują
  • budzenie i wyzwalanie spontanicznej radości poprzez zabawę

CELA OPERACYJNE:

  • zna wybrane prawa dziecka
  • zna warunki potrzebne do prawidłowego wzrostu roślin
  • potrafi odczytać symbole
  • wypowiada się na określony temat
  • naśladuje ruchy zwierząt
  • bawi się wesoło z rówieśnikami
  • potrafi narysować twarz wyrażającą radość lub smutek

POMOCE: dwa kwiatki ( okazały ,zielony- mały , uschnięty); symboliczne ilustracje praw; strój króla; rysunek drzewa; liście w kształcie serduszek; rysunki twarzy ( smutna- wesoła); kredki; karton; magnetofon
PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1.                   Porównywanie dwóch kwiatów doniczkowych. Określanie przez dzieci warunków w jakich wzrastały oba kwiaty. Uświadomienie w ten sposób dzieciom znaczenia słowa " prawo’’, jako tego czego mogą wymagać i żądać od innych.

2.                   Rozmowa na temat ilustracji przedstawiających w symboliczny sposób prawa dziecka. Dzieci nazywają prawo odczytując symbol:

o                                     prawo do zabawy ( zabawka)

o                                     prawo do miłości ( serduszko)

o                                     prawo do radości ( uśmiechnięta buzia)

o                                     prawo do tajemnicy ( koperta ze znakiem?)

o                                     prawo do nauki ( książka)

o                                     prawo do mieszkania ( rysunek domu)

3.                   Zabawa przy piosence pt." Ugi- bugi’’- prawo do zabawy.

4.                   Opowiadanie nauczycielki ( przebrana za króla) z wykorzystaniem fragmentu książki J. Korczaka " Król Maciuś I’’

o                                     rozmowa na temat opowiadania

o                                     utrwalenie poznanych treści:

1.                                                 Dlaczego króla Maciuś był smutny?

2.                                                 O czym marzył?

3.                                                 Co robił z dziećmi w ogrodzie?

4.                                                 Co mu sprawiło radość?

5.                   Zapoznanie z nową zabawą pt." Przyjdź do mnie jak…”
Przebieg: N-kl (król)- "zapraszam wszystkie dzieci, które lubią się bawić’’
Dz.- " Królu, jak mamy do ciebie przyjść?
N- lka- np. jak zajączki ( powtarzanie zabawy z naśladowaniem różnych zwierząt)

6.                   Wysłuchanie wiersza " Prawa dziecka’’

Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
a szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.

Mogę uczyć się wszystkiego co mnie zaciekawi,
I mam prawo sam wybierać w co się będę bawić.

Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać
I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.

Nikt nie może moich listów czytać bez pytania
Mam taż prawo do tajemnic i własnego zdania.

Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa
A gdy różnie się od innych to jest moja sprawa.
Wypowiedzi dzieci, wyjaśnienie poszczególnych wersów przez nauczycielkę.

7.                   Zabawa przy piosence pt." Podajmy sobie ręce’- jako realizacja prawa do radości.

8.                   " Drzewko zaufania’’- dzieci wymieniają osoby, którym ufają, proszą o pomoc- zawieszanie symbolicznych serc na drzewie. Przeliczanie serc- uświadomienie dzieciom, że w ich otoczeniu jest tyle osób im życzliwych, przyjaznych, do których mogą zwrócić się o pomoc.

9.                   Analiza rysunków dwóch twarzy: wesołe i smutnej

o                                     określanie uczuć jakie one wyrażają

o                                     rysowanie przez dzieci twarzy wyrażającej aktualny nastrój dziecka

o                                     układanie rysunków wg schematu: wesoła- smutna

o                                     porównywanie liczebności

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin