Discovery.Channel.The.secret.life.of.your.body.clock.2009.Sekrety.biologicznego.zegara.TVP2.RiP.MaKaRoN.txt

(4 KB) Pobierz
2009 - Discovery Channel - Sekrety biologicznego zegara - The secret life of your body clock - [TVP2]

Dlaczego zawały najczęciej zdarzajš się o godzinie ósmej, a wypadki samochodowe o czternastej?

[center][img]http://img862.imageshack.us/img862/7638/discoverychannelthesecr.jpg[/img][/center]

[center]Oryginalny tytuł: [b]The secret life of your body clock[/b]
Polski tytuł: [b][color=Blue]Sekrety biologicznego zegara[/b][/color]
Film dokumentalny - Produkcja: Wielka Brytania - Rok produkcji: 2009
Reżyseria: Alicky Sussman - Data emisji: 19-02-2011 r. - Kanał emisji: Discovery Channel / TVP2
[b]Język Polski[/b] lektor[color=Blue][b]Janusz Szydłowski[/color][/b][/center]

[center][b][color=Blue]Podstawowe dane techniczne:[/color][/b]
Plik : 399 MB (399 MB), czas 0:49:11, rodzaj: AVI, 1 cieżka(i) audio, jakoć 55 %,
Video : 355 MB, 1010 Kbps, 25.0 fps, rozdz. 640*480 (4:3),  XVID = XVID Mpeg-4, Obsługiwane
Audio : 43 MB, 124 Kbps, 48000 Hz, 2 kanał(y), 0x55 = MPEG Layer-3, VBR, Obsługiwane[/center]

[b][color=Blue]Opis:[/color][/b]
Dlaczego zawały najczęciej zdarzajš się o godzinie ósmej, a wypadki samochodowe o czternastej? Czy przyjmowanie leków o konkretnej porze może uratować nam życie oraz dlaczego nastolatki nie powinny wstawać wczenie rano? Odpowied na te i inne intrygujšce pytania kryje się w sekretach cyklicznych procesów fizjologicznych ludzkiego organizmu, czyli biologicznego zegara. Autorzy filmu oraz eksperci opowiadajš o ogromnym wpływie tego niezwykłego mechanizmu na nasze codzienne życie.

Zabiegani lekceważymy swój wewnętrzny czasomierz. Mamy wspaniały instrument, ale postępujemy wbrew jego wskazówkom. Jeli poznamy działanie zegara biologicznego, lepiej zrozumiemy, jak funkcjonuje nasz organizm. Zegar biologiczny udoskonalany przez miliony lat ewolucji, wskazuje nam co robić w każdej minucie dnia. Jak wytłumaczyć jego działanie? 

Pierwszš próbę wyjanienia tej frapujšcej zagadki podjęto w Teksasie, w głębokiej jaskini, sto metrów pod powierzchniš ziemi. W 1962 roku francuski teolog Michel Sifre przeprowadził serię przełomowych eksperymentów. Na kilka miesięcy zamieszkał pod ziemiš. Bez zegara. Mimo że stracił poczucie czasu, jego organizm zachował rutynę spania, budzenia się oraz innych czynnoci fizjologicznych. Był to pierwszy dowód na to, że ludzie posiadajš wewnętrzny mechanizm odmierzajšcy czas, dzięki któremu odczuwajš podstawowe potrzeby spania, jedzenia czy picia.

Ale nie u każdego człowieka ten zegar pracuje w tym samym rytmie. Przeciętny cykl trwa około 24 godzin. Ale zdarza się, że u jednych jest krótszy i wynosi 22 godziny, a u innych dłuższy i trwa nawet do 25-ciu godzin. To wyjania, dlaczego niektórzy z nas sš skowronkami, a inni sowami. Skowronki wstajš wczenie, majš krótszy cykl okołodobowy. Ci o dłuższym cyklu wstajš póniej i póniej zasypiajš. Naukowcy nie wiedzš, dlaczego wiek jest tak silnie powišzany z porš budzenia się.

Wiadomo, że osoby młode, majšce od 13 do 21 lat, wstajš najpóniej, niż w jakimkolwiek innym okresie życia. Nastolatkowie, którzy nie lubiš rano wstawać do szkoły, majš po prostu biologicznš predyspozycję do pónego chodzenia spać i pónego wstawania. Dostosowujšc zajęcia szkolne do zegara biologicznego nastolatków, można poprawić i wyniki nauczania. Niezależnie od wieku wszyscy powinni przyjšć do wiadomoci, że rano raczej nie należy działać zbyt energicznie, bo zmieniajšce się o tej porze naturalne rytmy fizjologiczne mogš osłabić nasz organizm.

W cišgu pierwszych trzech godzin po przebudzeniu, czyli między ósmš i jedenastš następuje największy wzrost cinienia krwi. Wysokie cinienie powoduje odkładanie się pasm tłuszczowych wewnštrz naczyń krwiononych, co może prowadzić do odcięcia dopływu krwi do serca. Rano obniżona jest także zdolnoć naczyń krwiononych do rozcišgania się. Kiedy naczynia nie rozcišgajš się, wzrasta cinienie krwi dostarczanej do serca.

Kolejny czynnik to lepkoć krwi. Krew jest najbardziej lepka we wczesnych godzinach porannych. Płynie wolniej, niż w nocy. Podsumowujšc: lepka krew, nadcinienie i sztywne naczynia krwionone to trzy czynniki zegara biologicznego zagrażajšce naszemu sercu w tym samym czasie. Między godzinš szóstš i południem jestemy trzykrotnie bardziej narażeni na zawał serca, niż w innych porach doby. Dlatego należy zaczynać dzień spokojnie, wysiłek zachowujšc na popołudnie. Zegar biologiczny wpływa nie tylko na naszš fizjologię, ale także na nasz cały dzień...


[center][b][color=Blue]Zrzucik:[/color][/b][/center]
[center][img]http://img854.imageshack.us/img854/7638/discoverychannelthesecr.jpg[/img][/center]


[center][b][color=Blue]Inne pozycje z fascynujšcej serii Discovery Channel możesz namierzyć klikajšc: [/color][url=http://polishbytes.net/browse.php?search=Discovery&cat=0&incldead=1&blah=2]TUTAJ[/url][/b][/center]


[b]RiP MaKaRoN[/b]
[color=Red][b]Dalsze powielanie i przenoszenie tego pliku do innych Serwisów lub formatów zostaje ograniczone i zastrzeżone.[/b][/color]
Zgłoś jeśli naruszono regulamin