ROTACYZ1.docx

(21 KB) Pobierz

 

ROTACYZM WSTYDLIWA WADA                                          

Bardzo często czyta się i słyszy, jak ludzie dorośli piszą i mówią, że przeszkadza im to, nie wymawiają prawidłowotego głupiego” - r.

Zastanawiają się, czy w ich wieku istnieje jeszcze szansa nawyleczenie tej dolegliwości”?  Czy ma sens udanie się do logopedy i czy to wypada, żeby w ich wieku uczęszczać na terapię? Najczęściej dorośli zamiast starać się nauczyć prawidłowo wymawiać „r”  starają się po prostu nie używać wyrazów z głoską. Często nie wiedzągdzie mają się udać po pomoc i jak rozwiązać swój problem.

Jeżeli osoba dorosła ma problem z mową powinna zgłosić się do logopedy w poradni logopedycznej. W poradniach wymagane jest skierowanie od lekarza rodzinnego, wtedy terapia jest bezpłatna. Jednak oprócz ćwiczeń w poradni należy nastawić się na ćwiczenia w domu, bo tylko żmudną pracą można osiągnąć pożądany wynik.

 

Co to jest rotacyzm ?

R jest spółgłoską przedniojęzykową-dziąsłową, ustną, dźwięczną, drżącą. Przy jej wymowie wibruje czubek języka. Boki języka przylegają do wewnętrznych powierzchni górnych zębów i dziąseł.

Głoska r pojawia się w dojrzałej postaci zwykle pod koniec 4 roku życia.  Często ulega ona różnym zniekształceniom i zaburzeniom. Może być deformowana (rotacyzm właściwy), zmieniana na inną głoskę  wymawianą prawidłowo np. j, ł, d, w, l (pararotacyzm) lub opuszczana (mogirotacyzm). Ponieważ jest to jedna z ostatnich głosek pojawiających się w toku rozwoju mowy dziecka, cechuje największa liczba zniekształceń.

 

Przyczyny rotacyzmu

Często zdarza się, że przyczyną rotacyzmu właściwego u małych dzieci (do 5 roku życia) jest nieprawidłowa postawa najbliższego otoczenia, które nie akceptuje faktu zastępowania lub opuszczania głoski r. Wtedy dzieci, u których aparat artykulacyjny nie jest jeszcze gotowy do wymawiania prawidłowego r (dziąsłowego), poszukują artykulacji zastępczej, łatwiejszej dla nich do zrealizowania (np. języczkowe, gardłowe).

Przyczyn rotacyzmu może być wiele m.in. niesprawny czubek języka (za duży i za gruby język, obniżone albo wzmożone napięcie mięśniowe, zbyt krótkie wędzidełko języczkowe), nieprawidłowy słuch, nieprawidłowe wzory wymowy osób z otoczenia dziecka.

 

Rodzaje rotacyzmu właściwego

reranie języczkowezamiast czubka języka, drgania wykonywane przez języczek znajdujący się na końcu podniebienia miękkiego

reranie wargowe

        ~ dwuwargowe–drgają obie wargifurmańskie r

        ~ wargowo–zębowedźwięk powstaje w wyniku drgań dolnej wargi zbliżonej do górnych siekaczy lub górnej wargi   zbliżonej do dolnych siekaczy.

reranie międzyzębowepolega na drganiu czubka języka wsuniętego między zęby

reranie policzkowe lub boczneprąd powietrza skierowany jest w bok, wprawiając w drgania policzki. Przy takiej realizacji głoski r drga czubek języka ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin