pp jaworska.doc

(169 KB) Pobierz
PEAGOGIKA PORÓWNAWCZA – interdyscyplinarna nauka pedagogiczna, która z perspektywy synchronicznej i/lub diachronicznej bada zjawiska i fakty pedagogiczne w ich związkach politycznych, społeczno-ekonomicznych, kulturowych oraz porównuje ich podobieństwa

1.PEAGOGIKA PORÓWNAWCZA interdyscyplinarna  nauka pedagogiczna, która z perspektywy synchronicznej i/lub diachronicznej bada zjawiska i fakty pedagogiczne w ich związkach politycznych, społeczno-ekonomicznych, kulturowych oraz  porównuje ich podobieństwa i różnice w co najmniej dwóch krajach, obszarach, kontynentach lub globalnie. Dąży do lepszego zrozumienia zjawisk pedagogicznych, do odkrycia i sformułowania adekwatnych uogólnień w celu doskonalenia kształcenia i myśli pedagogicznej.

PRZYCZYNY WYODRĘBNIENIA PP-

·         dynamiczny rozwój systemów oświatowych,

·         internalizacja stosunków międzynarodowych

·         globalizacja

·         wielokulturowość

 

PP jest dyscyplina dwoistą-

*TEORETYCZNĄ

*PRAKTYCZNĄ- ukierunkowaną na zastosowanie pewnych rozwiązań w praktyce oświatowej

PP wykorzystują dane do:

- opisywania systemów oświatowych ich funkcjonowania i wyników

-do wspierania rozwoju instytucji oświatowych i praktyki oświatowej

-do wyjaśniania powiązań miedzy edukacją a społeczeństwami

-do określania tendencji rozwojowych powszechnie występujących

PP. pełni role interwencyjną- wpływa na politykę i praktykę oświatową państw, pełni role poznawczą i tu wyodrębnia się:

 

·         PP. AKADEMICKĄ- koncentrująca się na badaniach teoretycznych , które do analiz systemó oświatowych wykorzystuja metode komparatystyczna

·         PP. INTERWENCYJNĄ- związana z analizą zagranicznych systemów oświatowych nastawioną na praktyczne wykorzystanie informacji z tych analiz.

 

Stanisław Kawula wyodrębnia PP  przyjmując za kryterium przedmiot badań.

 

PRZEDMIOT BADAŃ PP.

*polityka i prawodawstwo szkolne

*zarządzanie i finansowanie szkolnictwa

*struktura systemów i rezultaty

*cele, treści i technologie kształcenia

Współcześnie jej przedmiot obejmuje nie tylko szkoły i formalne kształcenie ale też różne zjawiska i fakty pedagogiczne (niepełnosprawność, opieka, mniejszości narodowe..) 

 

CELE PP.

·         opisywanie i wyjaśnianie różnych problemów oświatowych (cele teoretyczne)

·         projektowanie zmian polityki oświatowej (cele praktyczne)

·         porównywanie, analizowanie współczesnych tendencji rozwojowych w oświacie, badanie jak w różnych krajach  w zależności od warunków  są rozwiązywane różne problemy oświatowe (cele prospektywne)

wg Ryszarda Pachocińskiego:  pp odgrywa istotną rolę w permanentnych reformach oświatowych, badania mają wartości praktyczne dla polityki oświatowej, zarządzania szkolnictwem, badania ułatwiają wprowadzanie alternatywnych rozwiązań oświatowych i projektowania zmian

 

OBSZARY BADAŃ;

·         I obszar– najstarszy zwany- Studium kształcenia zagranicą- skoncentrowana pp. na krajach rozwiniętych

·         *II obszar – lata 60te- pp. Skoncentrowana na krajach rozwijających się (trzeci świat, analfabetyzm, kształcenie kobiet i mężczyzn, kształ. w slumsach)

·         III obszar- skoncentrowanie pp na problemach międzynarodowych tj. inst. Międzynarodowe, tworzenie programów na rzecz porozumienia między narodami, czyli edukacja międzykulturowa i wielokulturowa

 

FUNKCJE PP.-

·         TEORETYCZNA- opisywanie i wyjaśnianie fragmentów rzeczywistości, które prowadzi do lepszego rozumienia rzeczywistości edukacyjnej i jest podst. Dla rozwiązywania praktycznych problemów edukacyjnych

·         PRAKTYCZNA- projektowanie, reformowanie, przekształcanie istniejącego stanu rzeczy

·         PROGNOSTYCZNA- przewidywanie, określanie trendów i tendencji zmian, kierunków kształcenia i edukacji ważne dla budowania polityki oświatowej

·         MIĘDZYNARODOWO-INTEGRUJĄCA- jest narzędziem do zrozumienia i poznania międzynarodowych problemów edukacyjnych, zjawisk a głównie ich kontekstów i źródeł

·         PROPEDEUTYCZNA- uczy, daje podst, zwiększa kompetencje, przygotowuje do lepszego zrozumienia i wyjaśnienia problemów edukacyjnych w czasie i przestrzeni, zwiększa głównie kompetencje metodologiczno praktyczne.

 

PRZEDSTAWICIELE PP:

Pachociński, Kupisiewicz, Okoń, Śliwierski, Melasik, Kwieciński, Mysłakowski, Suchodolski

 

 

 

 

2. PODSTAWOWE POJĘCIA

 

Polityka oświatowa- to dziedzina stosunków pomiędzy klasami, narodami, państwami, polegająca na umiejętności wyboru oraz podejmowania decyzji związanych ze społecznymi, gospodarczymi, kulturowymi problemami uwikłanymi w różnorodne zdarzenia, zjawiska, fakty.

 

Polityka oświatowa (leksykon)- program działalności państwa w dziedzinie oświaty i wychowania. Zawiera i określa funkcjonowanie państwa w ramach tej działalności, zasady organizacji szkolnictwa ( kształcenie, wychowanie), formułuje podstawy materialno- ekonomiczne systemu oświaty oraz systemu zarządzania instytucjami oświatowymi.

 

Polityka oświatowa ( Marian Pęcherski)- to dyscyplina teoretyczna opisująca, wyjaśniająca, określająca podstawy działalności państwa w dziedzinie oświaty i wychowania.

 

Oświata-(J. Szczepański)- system instytucja, rodzaj działalności, stan świadomości społeczeństw, ,łączy się z upowszechnieniem w społecz. wykształcenia i kultury poprzez działalność instytucji szkolnych i poza szkolnych.

 

System oświatowy- zespół celowo i hierarchicznie zorganizowanych prawnie i ekonomicznie, strukturalnie i pedagogicznie placówek szkolnych opiekuńczych, poza szkolnych, naukowo-badawczych, zarządzanych poprzez ministerstwo, samorządy, inne podmioty współdziałające realizacji wyznaczonych celów kształcenia i wychowania.

 

Standardy edukacyjne- przyjęte w oparciu o określone kryteria, normy i wzorce ujednolicenia dot. nauczania, wychowania ich organizacja i rezultaty.

 

Stratyfikacja społeczna- zróżnicowanie społeczne w ramach struktury spol. analizowane w wymiarach:

-pozycji społecznych

-poziomu życia

-poziomu kultury materialnej i niematerialnej

To pojecie neutralne, opisowe, bez konotacji skojarzeniowych, to kategoria socjologiczna demograficzna. W teorii stratyfikacji ważnym czynnikiem jest edukacja, szkolnictwo jest narzędziem reprodukcji społecznej i utrwalania porządku społecznego. Za podstawę różnicowania społecznego uważa się poziom wykształcenia, pozycje zawodową, społeczną, dochody pieniężne i materialne, majątek i poziom życia.

 

Uwarunkowania polityki oświatowej i systemu oświatowego (badania komparatystyczne)

1.      warunki ekonomiczne- materialne możliwości jakie w budżecie danego państwa przeznacza się na szkolnictwo. Wysokość tych wydatków zależy od:

- stanu gospodarki państwa

- sposobu finansowania sektora szkolnego

- liczby zatrudnionych nauczycieli ich kształcenia i doskonalenia

 

2. warunki historyczno- narodowe ( specyfika i charakter, historia i kultura państwa)

Warunki te  mają decydujące znaczenie w momentach przełomowych, wymuszają w określonym kierunku zmiany w systemie oświaty oraz jego reformę. Obywateli państwa trudno przekonać do zmian dot. ich treści, metod i kierunków.

 

 

3.      uwarunkowania demograficzne (dwa kierunki)

a)      stałe analizy dotyczące sytuacji ludnościowej w kraju

b)     wykorzystanie analiz ludnościowych do prognozowania i projektowania zmian w systemie oświatowym ( np. zapotrzebowanie gospodarki na wykwalifikowana silę, utrzymanie równowagi między podażą a popytem). Wyniki analizy pozwalają przewidywać niż lub wyz demograficzny ( kwalifikacje nauczycieli i reformy w

      szkolnictwie)

 

4.      warunki ustrojowo-polityczne- wpływają bezpośrednio na kształt i treść polityki oświatowej. J. Szczepański podkreśla, ze oświata jest ściśle powiązana ze sfera polityki i ideologii, zawsze są grupy, które Bronia swoich interesów bez względów na efektywność edukacji. Zaś atmosfera polityczna i ideologiczna danego państwa przekłada się na atmosferę systemu szkolnego. Atmosfera ta jest czynnikiem wyznaczającym efektywność merytoryczna systemu nauczania i efektów wychowawczych. System oświatowy jest bardzo ważnym i wrażliwym instrumentem kształtowania świadomości społecznej, poglądów i postaw w rękach polityków.

 

5.      uwarunkowania społeczne- związane ze strukturą społeczną, jej przemianami i ich wpływem na system oświaty i wychowania. Oświata (jej jakość i kierunek) zależy od celów i zadań stawianych przez społeczeństwo ( grupy społeczne, organizacje, instytucje, partie polityczne) mające znaczący wpływ na funkcjonowanie państwa. Florian Znaniecki podkreśla, że system oświatowy to narzędzie urabiania społeczeństwa.

Uwarunkowania społeczne wiążą się również z rozwojem cywilizacji: mobilność zawodowa, eksplozja informacji, rozwój środków masowego przekazu. Zmiany cywilizacyjne wywołują zmiany w strukturze kwalifikacji zawodowej, rośnie zapotrzebowanie na określone zawody i nowe stanowiska pracy.

 

Koncepcje edukacji społeczeństwa:

1.      Teoria ludzkiego kapitału- C. J. Hurn- edukacja jako inwestycja w ludzki kapitał, który spłaci się w formie powiększonych dywidend w przyszłość, inwestowanie w młodych ludzi powiązane z edukacja i rozwojem społeczeństwa jako całości. Pracodawcy chętniej zatrudniają absolwentów. Następuje nieustanny wzrost nie tylko ilości ale i jakości wykształconych ludzi (wzrost dobrobytu społecznego i ekonomicznego)

 

2.      Merytokratyczna koncepcja edukacji- szkolnictwo ma stać się czynnikiem determinującym stratyfikacje społeczną, edukacja to najprostsza i najszybsza droga do prestiżu zawodowego. Podstawowym elementem społeczeństwa jest jednostka.

Merytokracja- wieloznaczne pojęcie, -system w którym pozycje uzależnione sa od kompetencji (połączenie inteligencji i edukacji). To przeciwieństwo władzy budowanej w oparciu o członków rodziny, klasy czy narodowości.

 

          3. Kredencjalna koncepcja społeczeństwa – Dyplomy pełnia funkcje waluty obiegowej za którą można kupić stanowiska pracy. Nierówny dostęp do dyplomów stwarza lub potwierdza nierówności społeczne.

Kredencjalizm- forma krytyki roli dyplomu ( na pierwszym miejscu możliwości, umiejętności człowieka).R. Colins – rozwarstwienie społeczeństwa zamienia się na konkurencyjność, prze edukowanie społeczne, inflacja dyplomów. Nie ulega wątpliwości, ze nierówności w dystrybucji bogactwa władzy i statusu sa nierozerwalnie związane z kwestią nierówności w edukacji.

 

 

Mechanizmy stratyfikacji społecznej

1 Mechanizm zmiany struktury zawodowej

2 Ruchliwość międzypokoleniowa i wewnątrzpokoleniowa

3 Nierówność w dostępie do wykształcenia

4 Poziom wykształcenia a wielkości dochodów

5 Zmiany nierówności dochodów

6        Hierarchia dochodów

 

 

 

 

 

 

3 ETAPY ROZWOJU PP (NURTY)

 

Przedstawiciele:

- Marc-Antoine Julien de Paris

- Pedro Rosello

-Michal Sadler

- Isaak Kandel

-Sergiusz Hessen

-Fredrick Schneider

-Nicholas Hans

-George Bereday

- Zygmunt Fiałkowski

 

1. Okres prekonstytutywny (podstawa zaistnienia naukowej myśli PP)

 

Początki PP- antyczna Grecja I Rzym- Sokrates, Ksenofont, który jako pierwszy opisał edukacje w społeczeństwie Persów porównując ją z edukacja chłopców w Sparcie.

Juliusz Cezar – opisał sposoby wychowania galijskich i germańskich plemion w kontekście kultury.

Tacet- analizował kulturę i wychowanie Żydów, germanów.

Platon opisał państwo- miasto

 

Średniowiecze- wychowanie pojawiło się w szkołach. Wiedza narastała w wyniku:

- międzynarodowego handlu

- podróży zagranicznych

- odkryć geograficznych

- wypraw wojennych

Informacje o wychowaniu i edukacji w różnych krajach przekazywane były:

- subiektywnie

-fragmentarycznie

-nienaukowo

 

2. Okres konstytutywny- pierwsze próby systematyzacji wiedzy porównawczej (początek XIX w- plany organizacji świeckiej edukacji wolnej od opłat i obowiązkowej).

Twórca PP- Julien de Paris ( francuskie oświecenie)

Określił zasady PP

1.      Gromadzenie dokładnej dokumentacji dot. funkcjonowania systemów oświaty i ich kontekstów

2.      Obiektywna ocena różnic analizowanych systemów

3.      Gromadzenie danych na tematy oświaty w różnych krajach

 

W 1817r wydaje pierwsza książkę PP „ Szkice i przyczynki przygotowania do pracy o wychowaniu porównawczym”- plan badań porównawczych systemu badań oświatowych których celem ma być:

- podniesienie poziomu szkolnictwa we Francji na podstawie najlepszych wzorów i rozwiązań teoretyczno-praktycznych.

- utworzenie komisji specjalnej do spraw kształcenia

- zapoczątkowanie idei międzynarodowego biura oświaty

Podkreślał on, ze na wychowanie składają się fakty i obserwacje, gromadząc je, porządkując, porównując można dokonać rekonstrukcji rzeczywistości wychowawczej, odkryć pewne prawa i prawidłowości, formułować nowe zasady i nowe prawa. Głównym narzędziem jest ankieta, rezultaty analiz, które zawarte sa w danych statystycznych w postaci tabel i wykresów.

 

Pedro Rosello- PP to instrument porozumienia międzynarodowego.

Główne zadania PP:

Odkrywanie ogólnoświatowych prądów w obrębie wychowania i w oparciu o nie konstruowanie odpowiednich teorii o charakterze uniwersalistycznym (etap uniwersalizacji, praktyki oświatowej). Ze wzglądu na przyjęte metody i techniki badań podkreśla się jej pozytywistyczny charakter (orientacja ilościowa).

 

Formuje dwie ważne zasady:

1.      Życie społeczne i szkoła nawzajem na siebie oddziaływają- fakty oświatowe pozostają wobec siebie we wzajemnych związkach

2.      Wzajemne stosunki i zależności przyczynowo- skutkowe wskazują na obiektywne prawa rozwoju oświaty.

Podkreślał, ze stosując uniwersalne prawidłowości i ogólne zasady można kierować rozwojem oświaty w sposób pewny i precyzyjny. zaproponowana orientacja zakłada dążenie do odkrywania tego co wspólne, aby sprecyzować normy najlepszych rozwiązań praktycznych. (...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin