Podstawy Żywienia Dziecka.doc

(38 KB) Pobierz
Podstawy Żywienia Dziecka

Podstawy Żywienia Dziecka

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie dziecka wyłącznie piersią do około szóstego miesiąca życia. Po tym okresie należy rozszerzać dietę oseska. Dzieci karmione sztucznie mogą otrzymać nowe produktu po ukończeniu piątego miesiąca życia.
 


Rozszerzanie diety należy rozpocząć w tym okresie, ponieważ:

·     układ pokarmowy niemowlęcia dojrzewa do trawienia i wchłaniania bardziej złożonych składników pokarmowych

·     wzrasta zapotrzebowanie energetyczne organizmu, maluch staje się coraz bardziej ruchliwy i ciekawy świata

·     dziecko zaczyna się interesować innymi pokarmami, wyciąga rączkę po produkty spożywane przez innych, chętnie wkłada je do ust, chętnie poznaje nowe smaki

·     zwykle maluchy potrafią w tym okresie już siedzieć, przez co zmniejsza się ryzyko zachłyśnięcia i ułatwia karmienie innymi pokarmami

 

Aby organizm dziecka funkcjonował prawidłowo musi otrzymywać pełnowartościowy posiłek. O pełnowartościowym pożywieniu możemy mówić, gdy zawiera w odpowiednich proporcjach następujące składniki pokarmowe:

·     białka

·     tłuszcze

·     węglowodany

·     witamin

·     sole mineralne - makro i mikroelementy

·     wodę


Po bardzo dynamicznym okresie rozwoju w okresie niemowlęcym następuje znaczne zmniejszenie tempa wzrostu dziecka. W czasie od ukończenia pierwszego do trzeciego roku życia dziecko rocznie wzrasta o około 10 cm i zwiększa masę ciała o 2-3 kilogramy. Zmieniają się potrzeby organizmu -zaledwie 3% energii z pożywienia, organizm dziecka zużywa na potrzeby wzrostu, natomiast powyżej 50% wykorzystywane jest na potrzeby rosnącej aktywności fizycznej.

We wczesnym dzieciństwie następuje bardzo szybkie dojrzewanie wielu układów i narządów, nasila się mineralizacja kości, czyli odkładanie się w kościach związków wapnia. Maluch intensywnie rozwija się zarówno pod względem fizycznym, psychicznym i emocjonalnym.

Ciekawość świata i rozwój zdolności motorycznych powodują, że apetyt dziecka, jak również zainteresowanie jedzeniem wyraźnie się zmniejsza.

W pierwszym roku życia niemowlę było zależne od mleka matki, albo zastępujących je preparatów. W okresie poniemowlęcym (2. i 3. rok życia) dziecko spożywa już większość pokarmów takich jak dorośli.
 

 

 

 

Dla rozwoju młodego organizmu nadal niezwykle ważne jest dostarczenie
odpowiedniej ilości witamin, soli mineralnych i płynów.
Ich źródłem powinien być dobrze skonstruowany jadłospis.
 

Przyjmowanie preparatów farmakologicznych jest wskazane jedynie wtedy,
gdy u dziecka zostaną wykryte niedobory witamin
lub nie ma możliwości pokrycia dziennego zapotrzebowania przy pomocy diety.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin