Scenariusz warsztatu
Tytuł: „ Asertywność”
Cel konkretny:
- rozpoznawanie i umiejętność oceny sytuacji, które zmuszają
do dokonywania wyborów
- odnalezienie sposobów na poradzenie sobie w sytuacji wymagającej odmówienia, tak by uniknąć urażenia drugiego i odtrącenia
Cele szczegółowe:
- integracja grupy
- lepsze poznanie uczestników warsztatu
- wzbogacenie się o nowe możliwości postępowania w sytuacjach wymagających odmówienia
- prezentacja swoich pomysłów
- spojrzenie na „problem” z innej strony
- rozwijanie kreatywności
- uświadomienie sobie swoich praw
- wyrabianie umiejętności asertywnych
- wyrabianie empatii
Tworzywo:
* Czas trwania: 45 minut
* Miejsce: sala lekcyjna
* Uczestnicy: …..
* Materiały i narzędzia: długopisy i kartki A4.
Wprowadzenie:
Prowadzący: „Teraz pomyślcie jakie człowiek ma prawa, jakie prawa mu przysługują.”
Działanie:
Prowadzący rozdaje każdemu z uczestników po jednej kartce A4 i długopis
Polecenie:
Prowadzący: „Proszę dokończyć zdanie zaczynające się od słów: mam prawo do..”
Wykonanie:
Uczestnicy piszą prawa
Prowadzący: „Po napisaniu proszę odłożyć kartki na bok, nie będą nam potrzebne, są dla Was. Kiedyś możecie zajrzeć w nie i przypomnieć sobie jakie prawa przysługują człowiekowi.”
Po napisaniu uczestnicy odkładają kartki na bok
Mój komentarz autorski:
Ćwiczenie ma na celu zastanowienie się nad własnymi prawami, uświadomienie sobie, że człowiek ma prawa niezależnie czy na nie zasługuje czy zapracuje na nie.
Ćw 2
Prowadzący: „Na pewno każdy z Was był w sytuacji, która wymagała odmowy, w której zmuszeni byliście powiedzieć „nie”. Nie każdy to potrafi, nie każdemu łatwo to przychodzi. Może dlatego, że po prostu nie umieją odmawiać, a może dlatego, że się boją odtrącenia czy zranienia drugiej osoby.”
Prowadzący: „Zastanówcie się w jakich okolicznościach ciężko Wam odmówić, kiedy macie z tym problem. Jeśli takich sytuacji nie ma w Waszym życiu, jeśli potraficie powiedzieć „nie”, to pomyślcie w jakich warunkach inni mieliby z tym problem.”
Prowadzący: „Proszę wymienić sytuacje w których macie trudności z odmową, a jeżeli takich nie ma, to proszę wypisać jakie mogą być owe sytuacje w których ludzie mogliby mieć z tym problem.”
Ćwiczenie ma na celu zastanowienie się nad istnieniem sytuacji wymagających odmówienia, w których człowiek ma problem z odmową.
Prowadzący: „Jeśli ktoś skończył proszę odłożyć długopis, będę wiedziała kto zakończył, a komu dać jeszcze czas do namysłu.”
Ćwiczenie ma na celu rozwinięcie twórczego myślenia. W ćwiczeniu tym członkowie grupy myślą nad sposobami mówienia „nie” tak by nie urazić i nie być odtrąconym. Metody dopasowują do sytuacji jakie wymyślił inny uczestnik, co umożliwia lepsze wykonanie ćwiczenia, wydaje się bardziej przychylne, łatwiejsze. Bowiem trudno byłoby rozwiązać swój „problem”, odnaleźć sposób poradzenia sobie w sytuacji odmowy.
Ćw 4
Prowadzący: „Teraz chciałabym, aby każdy z Was po kolei podzielił się swoimi pomysłami.”
Uczestnicy kolejno przedstawiają swoje pomysły
Uczestnicy mają okazję zaprezentowania swych dzieł, spojrzenia z innej strony na swój „problem” oraz skorzystania z proponowanych rozwiązań.
Ćw 5
Prowadzący: „ Powiedzcie czy łatwo było znaleźć Wam owe sposoby, wczuć się w czyjąś sytuację i zaradzić jakoś. Przypomnijcie sobie jakie były wymieniane metody radzenia sobie i za zastanówcie się która z nich jest najlepsza, najskuteczniejsza. Czy macie trudności z powiedzeniem „nie”, jeśli tak , to z czego one wynikają...
Rozpoczyna się dyskusja na wcześniej postawione pytania
Poprzez to ćwiczenie uczestnicy mogą podzielić się swymi odczuciami, przekonaniami, zapatrywaniem na owy problem; poznają poglądy innych. Mogą zastanowić się i uświadomić dlaczego mają trudność z odmową.
1
krechula