Str_'Kategorie'_Wojtysiak.doc

(224 KB) Pobierz
Streszczenie tekstu Jacka Wojtysiaka „Kategorie

Karol Pogorzelski

 

Streszczenie tekstu Jacka Wojtysiaka

„Kategorie.

Przegląd stanowisk i zagadnień”.

 

              Autor dokonuje przeglądu historycznie zajmowanych stanowisk w sprawie kategorii, oraz prezentuje problemy, jakie się z tymi stanowiskami wiążą. Na koniec przedstawia własną teorię kategoriitego zagadnienia.

 

I. Wstęp

 

Termin „kategoria” ma rodowód prawniczy i początkowo, w języku greckim, znaczył tyle, co „oskarżenie”. Etymologiczny rozbiór słowa „kategorializować” ujawnia jego znaczenie, jako zbierania czegoś wedle jakiegoś porządku. W filozofii, „kategoria” oznacza najogólniejsze rodzaje przedmiotów. W zależności od tego, za co się te przedmioty uznaje, można wyróżnić trzy możliwe podejścia do kwestii kategorii:

 

1)     Podejście ontologiczne lub metafizyczne, reprezentowane przykładowo przez N. Hartmanna: Kkategorie, jako najogólniejsze rodzaje bytów.

2)     Podejście semiotyczne, reprezentowane przez Arystotelaesa.: Kkategorie, jako najogóniejsze rodzaje wyrażeń języka

3)     Podejście konceptualne, reprezentowane przez Kanta.: Kkategorie, jako najogólniejsze rodzaje sposobów ujmowania poznawanych, bądź myślanych rzeczy.

 

II. Podejście semiotyczno-metafizyczne do zagadnienia kategorii.

 

              Historycznie pierwszą teorią kategorii jest teoria Arystotaelesa wyłożona w klasycznym dziele Kategorie. W tekście tym autor dokonuje podziału wyrażeń prostych ze względu na ich desygnaty w sposób przedstawiony w dwóch pierwszych kolumnach poniższej tabeli:

 

 

 

 

 

 

 

kategoria

przykład

część mowy

Pytanie

 

 

 

 

 

 

 

1.

substancja

kot

rzeczownik

co to jest?

 

2.

ilość

metrowy

liczebnik

jaki ma rozmiar?

 

3.

jakość

łaciaty

przymiotnik

jakie ma cechy?

 

4.

stosunek

mniejszy

przymiotnik porównawczy

jakie jest w stosunku do czaegoś?

 

5.

miejsce

na piecu

przysłówek miejsca

gdzie to jest?

 

6.

czas

teraz

przysłówek czasu

kiedy to jest?

 

7.

pozycja

leży

czasownik nieprzechodni

jak to jest ułożone?

 

8.

stan

śpiący

czasownik dokonany

co do tego przynależy

 

9.

działanie

mruczy

czasownik w str. czynnej

co to czyni?

 

10.

doznawanie

jest grzany

czasownik w str. biernej

jakiemu działaniu podlega?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyróżnioną w powyższym podziale kategorią jest substancja. , której wyróżnić mMożna wyodrębnić dwa rodzaje sybstancji: konkret i gatunek. Podstawą tego wyodrębnieniaróżnienia jest fakt, że pozostałe kategorie są orzekane właśnie o niej. Zaprezentowany wyżej podzi był traktowany przez Arystotelesa swobodnie, o czym świadczy fakt, że w innych swoich dziełach podawał inne listy kategoriipodziały. Co za tym idzie klasyfikacja kategorii nie pretenduje do została opatrzona dowodami zuzupełności i rozłączności. Powszechnie uznaje się, że Arystoteles wyróżnił kategorie, mając na względzie części mowy języka potocznego. Na tej podstawie A. Trandelenburg wysnuł tezę, że „kategorie są najogólniejszymi predykatami”, a „substancja jest właściwą kategorią podmiotu”,; podał on ponadto przykład przyporządkowania części mowy do kategorii (odtworzony w 1 i 3 kolumnie tabeli). O ile teza o istotnym związku między kategorią a językiem przyjęła się, o tyle przyporządkowanie zaproponowane przez Trandelenburga było krytykowane za rzekomą przypadkowość i brak odniesienia do gramatyki antycznego języka greckiego. W związku z powyższym M. Loux podjął próbę (1 i 5 kolumna tabeli) przyporządkowania kategoriom rodzajów informacji, jakie można uzyskać w odpowiedzi na zadane pytania.

Pokrewne pojęciu kategorii, ale jednak od niego różne są wyróżniane przez scholastyków:

1)                          postpraedicamenta – podział krzyżujący się z kategoriami. Przykładowo:

wcześniejsze – późniejsze, równoczesne, czy przeciwstawne.

2)                          supra praedicamenta albo transcendentalia – stosowane zamiennie z bytem «przekraczają» kategorie. Prawda, dobro, jedność, rzeczywistość…

3)                          praedicabilia podział porządkujący kategorie. Definicja, rodzaj, gatunek, przypadłość, właściwość…

 

Arystoteles głosił tezę o odpowiedniości języka i rzeczywistości, lub inaczej mówiąc: realizm semiotyczny. Wynika stąd, że kategorie równolegle z częściami mowy odzwierciedlają najogólniejsze rodzaje bytów. Fakt ten stał się podstawą późniejszego klasyfikowania bytów przy pomocy schematu «drzewa genealogicznego».   Jednym z najpopularniejszych, szczególnie wśród scholastyków schematów, była propozycja Dawida Armeńczyka przedstawiona poniżej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z biegiem czasu modyfikowano metafizyczne uporządkowania kategorii Arystotelesa. Przy tej okazji natrafiano na następujące problemy:

             

1)              Ile jest stopni klasyfikacji kategorii?

2)              Jak wygląda pierwszy podział? Czy jest dychotomiczny (substancja – cecha)? Czy potrójny (substancja – cecha – relacja)? Czy też może poczwórny (substancja – cecha – czynność – relacja)?

3)               Ile jest faktycznie kategorii? Czy nie trzeba ich zredukować, lub wzbogacić?

4)               Jak ma się Bóg do podziału kategorii? Można wyróżnić dwie możliwe odpowiedzi: Bóg albo jest ponadkategorialny, albo jest szczególnym przypadkiem substancji.    

Powyższa analiza prowadzi do wniosku, że kategorie Arystotelesa są swobodnym, ale użytecznym schematem, pozwalającym ogólnie zorientować się w typach rzeczywistych bytów. Rzetelna klasyfikacja kategorii metafizyczno-semiotycznych wymaga jasnych kryteriów podziałów oraz dowodów zupełności i rozłączności. Próby takich klasyfikacji ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin