-scenariusz 4- Naprawimy_misia.doc

(39 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 3-LETNICH

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Nr 4

 

 

Temat: Uważne słuchanie wiersza Czesława Janczarskiego „Naprawimy misia”.

Cele ogólne:

·         Słuchanie wierszy recytowanych przez nauczycielkę;

·         Rozwijanie poczucia bycia współgospodarzem sali;

·         Przyzwyczajanie dzieci do zgodnej zabawy;

·         Nie niszczenie zabawek.

Cele operacyjne: dziecko.....

·         grupuje zabawki, przelicza do 3;

·         skupia uwagę na krótkim wierszu recytowanym przez nauczycielkę;

·         wyciąga wnioski:, Co zrobić, żeby miś był znowu ładny?                             

·         rozumie potrzebę dbania o zabawki;

·         reaguje na przerwę w muzyce;

·         zapamiętuje treść wierszyka „Trzy czarodziejskie słowa”;

·         układa obrazek misia z 3 części i nakleja go na kolorowy karton

 

Metody:

·         Oglądowa - pokaz;

·         Słowna - rozmowa;

·         Weryfikująca – pochwała;

·         Percepcyjna – pokazu, oglądu.

Zasada:

·         Czynnej poglądowości;

·         Aktywności.

Środki dydaktyczne:

Zabawki-3 misie w tym 1 zniszczony miś, 1 samochód, 2 lalki ; 3 obręcze w różnych kolorach, igła i nitka;  nagranie CD Najpiękniejsze piosenki dla dzieci – Nr1 „Jadą , jadą misie”.; misie pocięte na 3 części dla każdego dziecka , kolorowe kartony, klej.

 

Literatura:

Wiersz Cz. Janczarski; wierszyk „Trzy czarodziejskie słowa” - zbiór własny.

 

 

 

Przebieg zajęcia:

 

1.      Wprowadzenie: Dzieci siedzą na dywanie

Na środku leży obręcz, a w niej  3 misie ( jeden z urwanym uchem) oraz 1 samochód , 2 lalki.

          -    dzieci nazywają zgromadzony zbiór słowem zabawki

-          grupują je ze względu na jedną  cechę do 3 obręczy (przeznaczenie);

-          przeliczają poszczególne zbiory- zabawki w obręczach ( 3 misie, 2 lalki, 1 samochód);  wskazują na zbiór, który jest największy ( misie).

2.      Oglądanie zbioru misiów – dzieci zauważają, że jeden z misiów jest zniszczony.

3.      Słuchanie wiersza „Naprawimy misia”  czytanego/recytowanego  przez nauczycielkę.

Kto misiowi

urwał ucho?

No, kto? – pytam.

Cicho, głucho...

Nikt się jakoś

Nie przyznaje.

Może jechał

miś tramwajem?

Może upadł,

biegnąc z górki?

Może go

dziobały kurki?

Może Azor

go tarmosił, urwał ucho,

Nie przeprosił?

Igła, nitka,

Rączek para.

Naprawimy

Szkodę zaraz!

O już sterczą uszka oba.

Teraz nam się miś podoba!

4.      Rozmowa na podstawie wiersza:

·         Kto mógł urwać ucho misiowi? (Dzieci mówią, ze pies, kurki, mógł upaść itp., Stwierdzają, że mogły to zrobić dzieci, gdy wyrywały sobie misia z rąk, chcąc się nim bawić w tym samym czasie).

·         Co zrobić, kiedy w jednym czasie dwoje dzieci chce się bawić jedną zabawką?– same podają propozycje: można zamienić się na inną zabawkę; można zaczekać, aż zabawka będzie odłożona na swoje miejsce; można poprosić kolegę o zabawkę.

·         W jaki sposób można prosić o zabawkę? (Dzieci odpowiadają, że należy użyć słowa „proszę”).

·         Nauczycielka mówi wierszyk „Trzy czarodziejskie słowa”

Trzy czarodziejskie słowa znam;

Proszę, dziękuję, przepraszam.

Kiedy używamy słów: proszę ?

                                     dziękuję ?

                                     przepraszam ?

Powtarzają wierszyk wspólnie z nauczycielką.

    5.  Zabawa ruchowa:

        „Zepsute zabawki” – zabawa przy nagraniu melodii z CD - Najpiękniejsze piosenki dla dzieci – Nr1 „Jadą , jadą misie”. Gdy melodia milknie, zabawki psują się, stają w miejscu w bezruchu. Gdy słyszą melodię poruszają się w rytm muzyki.

6.      Co zrobić, żeby miś znów był ładny? (Dzieci odpowiadają, że trzeba go naprawić).

7.      Naprawa misia – przyszywanie ucha – (dzieci obserwują, wiedzą, że jeżeli już zepsują zabawkę, to należy ją naprawić, ale mają świadomość, że nie każdą zabawkę da się naprawić, dlatego muszą unikać sytuacji konfliktowych).

8.      Układanie obrazka misia z 3 części- wyjaśnienie dzieciom zadania; układanie i naklejanie samodzielne lub z nieznaczną pomocą dorosłych .

9.      Zakończenie: -relaksacja

Nauczycielka mówi do dzieci: Misie bardzo zmęczyły się zabawą z dziećmi . Teraz muszę troszkę odpocząć. Prosi aby dzieci – misie położyły się na dywanie i zamknęły oczy.

Recytuje wiersz "Kołysanka misia".

Śpij mały misiu, oczka zmruż,
świerszczyk za piecem, zasnął już
Nocka w fartuchu, gwiazdy niesie,
i śpią już dzieci i śnią już dzieci.

 

Opracowała : Wiesława Kruczkowska

 

 

 

Zestaw zabaw ruchowych Nr 1

Piłki, tunel,

zabawa przy piosence „ Jedzie pociąg” (CD Moje 3 i 4 lata – 37)

1.    Zabawa  orientacyjno-porządkowa –BIEGNIJ DO MAMY - mamy stoją jedna obok drugiej, dzieci biegają, na sygnał dzieci biegną do mamy

2.     Zabawa lub gra o charakterze ożywiającym psychicznie i rozgrzewającym fizycznie ( znana, masowa, lubiana). KTO SZYBKO USIĄDZIE – dzieci i mamy  chodzą po sali , na sygnał tamburyna szybko siadają na dywanie

3.     Zabawa  na czworakach „TUNEL”– przejście w tunelu.

4.     Zabawa  z elementami równowagi  „ BOCIANY”.- dzieci chodzą swobodnie, na sygnał tamburyna staja na jednej nodze

5.     Zabawa  bieżna FIGURKI– dzieci biegają przy muzyce, na przerwę robią figurki (CD Moje 3 i 4 lata – 32)

6.     Zabawa lub gra rzutna, chwytna- PIŁECZKI – mama rzuca do dziecka piłkę , a dziecko do mamy

7.     zabawa – podawanie piłki górą – wszyscy siedzą jedno za drugim, pani podaje piłkę nad głową do tyłu , i tak kolejno

Ćwiczenia porządkowo-wychowawcze- dzieci zbierają przybory

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin