Instalacje ściąga.doc

(38 KB) Pobierz
Opisać sposób obliczania mocy ciepła do ogrzania powietrza wentylacyjnego

2. Wymienić rodzaje gazów palnych stosowanych w gazownictwie.


a)      gaz miejski – mieszanina gazu węglowego i wodnego.


b)      gaz ziemny – otrzymuje się z szybów gazowych lub naftowych. Należy do nich metan, który pochodzi z odgazowania kopalń węgla. Gaz ziemny jest wysokokaloryczny, bez zapachu, nie jest trujący. Z powietrzem tworzy mieszaninę wybuchową.

c)       gaz płynny - otrzymywany jest na dwa sposoby: w procesie rafinacji ropy naftowej lub wydobywany jest ze złóż naturalnych. Jest gazem bezbarwnym, bezzapachowym, nie toksycznym, łatwo palnym i wybuchowym.

 

3. Wymienić grupy gazów stosowanych w gazownictwie.

Gazy naturalne (zwane ziemnymi) - otrzymuje się z szybów gazowych lub naftowych. Należy do nich metan, który pochodzi z  odgazowania kopalń węgla.

Gazy sztuczne – otrzymuje się podczas przeróbki cieplnej paliw stałych, przez ich odgazowanie bez dostępu powietrza (sucha destylacja) i przez zgazowanie paliw stałych z doprowadzeniem pewnej ilości powietrza lub tlenu. Są to gazy: generatorowy, wodny, wielkopiecowy. Gaz sztuczny otrzymuje się z węgla kamiennego, mającego właściwości spiekania się.

Gaz wodny (generatorowy) – jest bezbarwny, bez zapachu, a znaczna zawartość dwutlenku węgla powoduje, że jest on trujący.

 

4. Co jest kryterium podziału gazów palnych na podgrupy?

Wartość liczby Wobbego jest podstawą do podziału paliw gazowych na podgrupy.

 

5. Podać przykładowe gęstości i wartości opałowe gazów palnych.

Gęstość gazu - jest to stosunek masy suchego gazu do objętości 1 m3 tego gazu w warunkach normalnych (temperatura 0oC i ciśnienie 0,1 MPa). Wymiarem gęstości jest kilogram na metr sześcienny (kJ/m3). Przyjęcie warunków normalnych jest konieczne ze względu na to, że objętość gazu zmienia się wraz ze zmianą temperatury i ciśnienia.

Wartość opałowa - jest to ilość ciepła wydzielana przy spalaniu jednostki masy lub jednostki objętości paliwa przy jego całkowitym i zupełnym spalaniu, przy założeniu, że para wodna zawarta w spalinach nie ulega skropleniu, pomimo że spaliny osiągną temperaturę początkową paliwa. Gaz generatorowy-(około 4-5,5 MJ/m3n), Propan-(11100 kcal/kg,
13kWh/kg, 46.3 MJ/kg), Gaz płynny luzem-(24 MJ/l), Gaz płynny butle „Propan”-(47MJ/kg), Gaz płynny butle „P-butan”-(46 MJ/kg), Gaz ziemny GZ-50 - (34 MJ/Nm3)

 

6. Wymienić granice wybuchowości gazów palnych.

Dolna granica wybuchowości DGW – najmniejsze stężenie palnej substancji, która podtrzymuje proces spalania po zmieszaniu jej z powietrzem i zainicjowaniu zapłonu.

Górna granica wybuchowości GGW – największe stężenie paliwa, przy której mieszanina zawiera wystarczającą ilość utleniacza, aby po zainicjowaniu nastąpiła propagacja płomienia.

Zakres wybuchowości – przedział stężeń palnej substancji w powietrzu pomiędzy dolną granicą wybuchowości i górną granicą wybuchowości.

 

7. Co to jest gęstość względna gazu?

Gęstość względna gazu – jest to stosunek gęstości gazu do gęstości suchego powietrza w tych samych warunkach temperatury i ciśnienia.

 

8. Co to jest liczba Wobbego.

Liczba Wobbego - jest stosunkiem wartości cieplnej gazu na jednostkę objętości do pierwiastka jego gęstości względnej w tych samych warunkach odniesienia. Jest to ciepło spalania gazu podzielone przez pierwiastek kwadratowy ze względnej gęstości gazu odniesionej do powietrza.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9. Rodzaje sieci gazowych rozprowadzających gaz.

W zależności od ciśnienia w rurociągach, pod jakim przesyłany jest gaz, rozróżniamy następujące sieci gazowe:

- niskoprężne,  o ciśnieniu do 102970 N/m2 (500 mmH2O);

- średnioprężne, o ciśnieniu gazu 102970 N/m2 – 1500121 N/m2 (500-40000 mH2O);

- wysokoprężne, o ciśnieniu gazu powyżej 1500121 N/m2 (40000 mmH2O).

W budownictwie sieci gazowych, w zależności od wzajemnego połączenia gazociągów, rozróżnia się:

- układ zamknięty (pierścieniowy) – końcówki sieci są połączone ze sobą i gaz dopływa do każdego miejsca z dwóch stron.

- układ otwarty (promienisty, rozgałęziony) – od głównego przewodu zasilającego są odprowadzone

gałęzie boczne, na końcach zaślepione.

- układ mieszany – część sieci jest zasilana w obwodach zamkniętych pierścieniowo, a część według układu otwartego.

 

14. Podać przykładowe wartości nominalnych ciśnień w instalacjach gazowych.

Ciśnienie nominalne dotyczy natomiast określonego miejsca w zewnętrznej lub też wewnętrznej instalacji gazowej. Bezpośrednio przed przyborem gazowym ciśnienie powinno być równe w gospodarczych instalacjach gazowych, jeśli dostarcza się gaz miejski (98557-98753 N/m2, 50-70mmH2O); gaz ziemny (98753- 99636 N/m2, 70-160mmH2O); gaz płynny (101008 N/m2, 300mmH2O)

Ciśnienie nominalne przed przyłączeniem do budynku powinno natomiast wynosić dla gazu miejskiego (98949-99145 N/m2, 90-110mmH2O); gazu ziemnego (99832-100420 N/m2, 180-240mmH2O )

 

18. Omówić zasadę działania gazomierza miechowego.

Cztery podzielone syntetycznymi membranami komory pomiarowe zostają na przemian napełniane i opróżniane. Przekładnia przegubowa przenosi ruch membrany na wałek korbowy. Wałek korbowy poprzez zasuwy steruje przepływem gazu. Ruch obrotowy przekładni przenoszony jest poprzez sprzęgło magnetyczne na liczydło. Mechanizm pomiarowy gazomierzy pracuje na zasadzie swobodnej membrany. Efektem tego są małe siły działające na łożyskowania oraz cicha praca gazomierza. Rozwiązanie konstrukcyjne oparte na zasadzie swobodnej membrany umożliwia zastosowanie mechanicznej korekcji temperaturowej dla ustalonej temperatury odniesienia.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin