bariwenie złożone preparatów negatywowych.doc

(25 KB) Pobierz
Ćwiczenie 3

Ćwiczenie 3

 

Barwienie złożone preparatów mikroskopowych

 

Podstawy teoretyczne:

 

Barwienie złożone – W barwieniu złożonym stosujemy dwa lub więcej barwników, którymi możemy działać na preparat albo kolejno, albo ich mieszaniną. Przy barwieniu złozonym stosuje się często zaprawy (bejce) w celu zwiększenia chłonności barwnika, ułatwienia reakcji chemicznej barwnika z plazmą komórkową i trwałego utrzymania barwnika w komórkach. W zależności od celu badań, tzn. czy chcemy wybarwić komórki, czy tylko tło preparatu (gdy komórki nie chłoną barwników), czy też łącznie komórki i tło (gdy wykrywamy np. otoczki bakteryjne), metody barwienia dzieli się następująco:

a) barwienie pozytywne,

b) barwienie negatywne,

c) barwienie negatywno – pozytywne.

 

Barwienie pozytywne – barwienie pozytywne ma na celu wybarwienie komórek drobnoustrojów na niezabarwionym tle. Ten sposób jest w mikrobiologii najczęściej stosowany.

 

Barwienie negatywne – w barwieniu negatywnym stosuje się barwnik o charakterze tuszu, który służy do zabarwienia tła preparatu. Różni się on od właściwych barwników bakteriologicznych brakiem dostatecznej dyspresji i dlatego nie wnika do wnętrza komórek. W metodzie tej można używać tuszu chińskiego, nigrozyny, cyjanochiny, kolargolu lub czerwieni Kongo. Barwienie negatywne służy do obserwacji bakterii nie wchłaniających uniwersalnych barwników bakteriologicznych. Przykładem takich bakterii może być krętek blady – Treponema pallidum. Wynikiem barwienia negatywnego jest uzyskanie wyraźnego obrazu niezabarwionych bakterii na ciemnym tle.

 

Barwienie negatywno – pozytywne – metoda negatywno – pozytywna jest kombinacją barwienia negatywnego i pozytywnego. Zasada jej polega na stosowaniu jednego z wymienionych przy metodzie negatywnej barwników gruboziarnistych, z którym miesza się zawiesinę bakterii i rozprowadza się ją na szkiełku, a następnie zabarwia komórki właściwym barwnikiem kateriologicznym zwykle fuksyną lub błękitem metylenowym.

 

Barwienie metodą Grama

Najczęściej stosowaną, a zarazem zawsze obowiązującą jest metoda Grama, która pozwala od razu podzielić badane drobnoustroje na dwie podstawowe grupy:

1) bakterie gramdodatnie,

2) bakterie gramujemne.

W metodzie Grama posługujemy siędwoma barwnikami ( podstawowym i kontrastowym), jednym bejcem (płyn Lugola) i jednym odbarwieniem (etanol).

Po utrwaleniu, ostudzeniu i umieszczeniu preparatu na ramce wanienki do barwienia należy wykonać następujące czynności:

a) nalać na preparat za pomocą pipetki lub kroplomierza roztwór fioletu goryczki i pozostawić na 1 – 2 minut,

b) spłukać wodą,

c) nalać na preparat płyn Lugola i pozostawić go przez 1 – 2 minut,

d) spłukać wodą,

e) odbarwiać preparat alkoholem etylowym do momentu spływania bezbarwnych kropli alkoholu ze szkiełka przedmiotowego,

f) spłukać wodą,

g) nalać na preparat roztwór fuksyny zasadowej i pozostawić ją na 30 sekund,

h) spłukać wodą,

i) wysuszyć preparat bibułą (gładką bez kłaczków!).

Wynikiem barwienia metodą Grama jest zabarwienie się bakterii gramdodatnich na kolor niebiesko-fioletowy, a bakterii gramujemnych na kolor różowo-czerwony.

 

Cel ćwiczenia:

Zapoznanie się z techniką barwienia komórek bakteryjnych metodą Grama, oraz barwienie bakterii przetrwalnikujących metodą Wirtza.

 

Zakres ćwiczenia:

Każdy student powinien sporządzić i obejrzeć co najmniej 3 preparaty komórek bakteryjnych, w tym 2 preparaty barwione metodą Grama oraz jeden preparat barwiony metodą Wirtza.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin