Grafika.docx

(1981 KB) Pobierz

WZ II
rok

2009/10

semestr letni


 

GRAFIKA INŻYNIERSKA

 

Data wykonania

Ćwiczenia

 

17.03.2010r

Grupa laboratoryjna:

Nr 5

 

 

              Ćwiczenie 1 (QCad)
Linie, Łuki , Elipsa, Parabola, Hiperbola

Ocena:

 

 

..................

 

 

 

 

1.      Wstęp teoretyczny.
 

QCad – program do komputerowego wspomagania projektowania w dwóch wymiarach (2D) firmy Ribbonsoft. Istnieją dwie dystrybucje programu. Komercyjna, udostępniania w postaci skompilowanej przez firmę Ribbonsoft, oraz tzw. "community", w postaci kodu źródłowego, dostępna na licencji GNU GPL. Wersja komercyjna udostępnia pliki instalacyjne dla systemów Linux, Windows, FreeBSD 7.0, Solaris 10 i Mac OS X. Wersja "community" dostępna jest w większości dystrybucji Linuxa jako pakiet, dla systemu Windows istnieje projekt na SourceForge.

QCad pracuje pod Linuksem, różnymi uniksami (np. Solaris), Mac OS X i Microsoft Windows, a jego interfejs jest przetłumaczony na ponad 20 języków, między innymi na polski. Do działania wymaga biblioteki Qt.

QCad powstał w październiku 1999 jako wydzielona część programu CAM Expert. W związku z sukcesem pierwszej wersji w maju 2002 zaczęła się rozwijać seria 2.x, której głównym założeniem była modularność. Przy okazji powstały dxflib, vec2web i ManStyle 3.

 

2.      Cel i zakres ćwiczenia.

 

Zapoznanie się z programem graficznym QCAD, z narzędziami, funkcjami oraz zastosowaniem.

 

3.      Przyrządy.
 

QCAD 1-5-1

 

4.      Zadania i ich wykonanie.

 

Zadanie 1.

Narysować linię o początku w punkcie A(10,10) i końcu w punkcie B(100,30). Wykorzystać polecenia: linie à utwórz linię à wprowadź współrzędne (X/Y)

 

Wybieram z narzędzi polecenie ‘Linie’, wpisuję dane współrzędne początkowe i końcowe.

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zadanie 2.

Narysować linię o początku w punkcie (0,0), długości 15,3 cm, nachyloną do osi X pod kątem 33 st. Wykorzystać polecenia: linie à utwórz linię à wprowadź współrzędną (Kąt/Promień) .



Obieram punkt wskazany w zadaniu, następnie wpisuję określone wartości promienia i kąta i

zatwierdzam, przez co otrzymuję określony odcinek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zadanie 3.

Narysować łuk o promieniu 7 cm i kącie 33°. Wykorzystać polecenia: łuki à utwórz łuki wyznaczone środkiem, promieniem i kątami

 

Wybieram polecenie ‘Łuki’, następnie rysuję łuk wyznaczony środkiem, o określonym wcześniej promieniu i zadeklarowanym kącie.

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zadanie 4.

Narysować teczkę

Teczkę rysujemy za pomocą linii prostych poziomych i prostych, a następnie za pomocą funkcji  ‘Edytuj tekst’ wpisujemy dane wyrażenia.

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zadanie 5.

Narysować pięciokąt foremny.

 

Wybieram polecenie ‘Linie’, w miejscu ‘Promień’ wpisuję odpowiednią długość,  rysuję odcinek, a następnie w miejscu ‘Kąt’ piszę wartość 72° i jej wielokrotność.

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zadanie 6.

Narysować gwiazdę sześcioramienną. Wykorzystać trójkąt równoboczny oraz polecenia: edycja à obróć obiekty, edycja à rozdziel, edycja à usuń obiekty

 

 

Rysuję trójkąt rownoboczny za pomocą odcinków, które obracam o 120° i 240 ° na końcach. Następnie rysuję 2 wysokości tego trójkąta, których punkt przecięcia posłuży mi do obrotu narysowanego trójkąta o 180°. Chcąc się pozbyć zbędnych linii stosuję funkcję rozdziel; potem zaznaczam niepotrzebne odcinki i je usuwam.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zadanie 7.

Narysować elipsę wpisaną w prostokąt o długości boków 24 i 12 cm (I metoda). Wykorzystać polecenia: łuki à utwórz łuki wyznaczone trzema punktami, edycja à odbij obiekty, edycja à wyrównaj obiekty

 

Rysuję prostokąt, a następnie środki jego równoległych krawędzi łączę odcinkami. Od punktu środkowego krawędzi bocznej, odkładam na krawędzi górnej przyległej 6 odcinków o równej długości; potem dzielę prostą łączącą środki poziomych krawędzi prostokąta na 12 równych części i ich końce łączę z punktem przecięcia krawędzi bocznej i odcinka poziomego łączącego środki krawędzi bocznych. Następnie wydłużam te odcinki do odpowiednich odcinków wcześniej narysowanych. Punkty przecięcia tych odcinków łączę łukami, a następnie odbijam symetrycznie względem odcinków łączących środki krawędzi.

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zadanie 8.

Narysować elipsę wpisaną w równoległobok o bokach 18 i 12 cm oraz kącie rozwartym 135°.

 

 

Rysuję równoległobok o zadanym kącie i bokach. Od punktu środkowego krawędzi bocznej, odkładam na krawędzi górnej przyległej 6 odcinków o równej długości; potem dzielę prostą łączącą środki poziomych krawędzi prostokąta na 12 równych części i ich końce łączę z punktem przecięcia krawędzi bocznej i odcinka poziomego łączącego środki krawędzi bocznych. Następnie wydłużam te odcinki do odpowiednich odcinków wcześniej narysowanych. Punkty przecięcia tych odcinków łączę łukami, a potem otrzymany łuk obracam o 180 °

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

&#x...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin