Kwitnąca oaza, czyli motyli ogród.doc

(162 KB) Pobierz

Kwitnąca oaza, czyli motyli ogród                                                                  Izabela Dziekańska                                                                        

W świecie zdominowanym przez człowieka jest coraz mniej przestrzeni w których mogą żyć i rozwijać się inne, dzikie organizmy. Postępująca urbanizacja, intensyfikacja rolnictwa, nadmierne zalesianie przyczynia się do zubożenia zarówno flory jak i fauny. Dlatego tak ważne jest żeby w zmodyfikowanym przez człowieka świecie znalazło się miejsce też dla innych istot, które często przynoszą nam w zamian wiele przyjemności, a nierzadko również korzyści.

Ogrody na obszarach podlegających dużej antropopresji, mogą stać się swoistego rodzaju oazą zwłaszcza na miejskiej pustyni.

          Ogród dla motyli jest nowa formą ogrodów tzw. ogrodów żyjących, przyjaznych środowisku. Po za podstawowa funkcja estetyczno-wypoczynkową jaką zwykle pełnią ogrody, ma za zadanie przywabienie jak największej liczby motyli różnych gatunków. Oraz zapewnienie wszystkim stadiom rozwojowym jak najdogodniejszych warunków do życia .

Ogrody te mają cieszyć oko nie tylko bogactwem i pięknem roślin, ale ukazać nam świat ich równie czarujących mieszkańców. Bo któż nie zachwyci się paletą barw motylich skrzydeł, lekkością ich lotu. Są niczym latające pośród kwiatów klejnoty.

Motyli ogród stanowi także schronienie dla innych często nie mniej fascynujących stworzeń.

Takie ogrody spełniają nie oceniona funkcję edukacyjną, przyczyniają się do rozpowszechniania wiedzy na temat motyli oraz uświadamiają ludziom sens i konieczność ochrony tych fascynujących stworzeń. Należy pamiętać, że motyle  wraz z innymi małymi mieszkańcami naszych ogrodów spełniają nie oceniona funkcje jaką jest zapylanie roślin.

W krajach Europy zachodniej zwłaszcza w Anglii  oraz w Ameryce Północnej motylowe oazy są bardzo popularną formą ogrodów.  Powstają na ten temat liczne książki, pojawiają się również akcesoria np. domek dla motyli, bardzo podobny do budki dla ptaków (ma na celu stworzyć schronienie dla motyla, zwykle na okres zimowego spoczynku )

Według opracowanych przez  angielską organizacje Butterfly Conservation wskazań, ogród najatrakcyjniejszy dla motyli powinien spełniać następujące warunki:

·        zawierać nie mniej niż 30 gatunków roślin nektarodajnych

·        zapewniać gąsienicom rośliny  żywicielskie

·        powinien być skierowany na południe

·        osłonięty przed zimnymi wschodnimi i północnymi wiatrami (osłona najlepiej w postaci drzew lub krzewów posadzonych od północnej strony ogrodu)

·        powinien przez niego przechodzić tzw. ‘ korytarz nektarowy

·        im większy będzie  ogród tym więcej gatunków motyli go odwiedzi

·        korzystne jest usytuowanie ogrodu niedaleko różnych typów naturalnych siedlisk np. łąki kwietnej  graniczącej z lasem.

·        w ogrodzie powinno unikać się stosowania pestycydów

·        należy zapewnić schronienie dla motyli na okres zimowania

   Ogród dla motyli jest ogrodem specyficznym, dobór roślin, pielęgnacja, wymagania oraz forma samego ogrodu różni się od innych.

   Rośliny które w zwykłym ogrodzie są niepożądane, w motylim mogą pełnić ważną funkcję. Przykładem jest choćby pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) która jest rośliną żywicielską wielu atrakcyjnych gatunków motyli ( rusałka pokrzywnik, pawik, ceik, admirał, osetnik) . Dlatego choć to może wydać się kontrowersyjnym pomysłem, nieocenioną okaże się pokrzywowa grządka w naszym ogrodzie.

          Należy pamiętać, że ogród taki z założenia ma być przyjazny motylom, a co za tym idzie również innym, nie mniej zachwycajacym stadiom życiowym  tych owadów np. gąsienicom, których pod żadnym pozorem nie wolno zwalczać. Jeżeli nie zapewnimy dogodnych warunków  dla innych stadiów. Dorosłe motyle będę tylko gośćmi w naszym ogrodzie, a co za tym idzie będzie ich mniej i pozbawimy się niesamowitej przygody jaka jest obserwowanie całego cyklu życiowego tych  przepięknych stworzeń. 

Rośliny wykorzystywane w  ‘Ogrodach dla motyli’ oraz ich funkcja .

Nazwa łacińska

Nazwa polska

Funkcja rośliny

N – nektarodajna

Ż - żywicielska

Ageratum sp.

Żeniszek

N

Allium schoenoprasum

Szczypiorek ogrodowy

N

Allium sp.

Czosnek

N

Bellis perennis

Stokrotka pospolita

N

Calendula officinalis

Nagietek lekarski

N

Cardamine pratensis

Żerzucha łąkowa

Ż/N

Ceanothus sp.

-

N

Centranthus ruber

Ostrogowiec czerwony

N

Ceratostigma willmottianum

-

N

Cosmos sp.

-

N

Dahlia sp.

Dalia

N

Digitalis purpurea

Naparstnica purpurowa

N

Dipsacus fullonum

Szczeć pospolita

N

Echinops ritro

Przegorzan pospolity

N

Echinops sp.

Przegorzan

N

Endymion non-scriptus

Glistnik jaskółczeziele

N

Eryngium sp.

Mikołajek

N

Erysimum cheiri

Lak pospolity

N

Escallonia sp.

Eskalonia

N

Eupatorium cannabinum

Sadziec konopiasty

N

Hebe sp.

-

N

Helichrysum bracteatum

Kocanka ogrodowa

N

Heliotropium sp.

Heliotrop

N

Hesperis matronalis

Wieczorek damski

N/Ż

Hyacinthus orientalis

Hiacynt wschodni

N

Hyssopus officinalis

Hyzop lekarski

N

Impatiens sp.

Niecierpek

N

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin