uwarunkowania polityczne ekonomiczne migracji i konsekwencje.docx

(15 KB) Pobierz

Uwarunkowania ekonomiczne i polityczne procesów migracyjnych oraz ich konsekwencje.

 

Migracje z przyczyn ekonomicznych – występują w celu poprawy bytu materialnego. Emigrant decydując się na wyjazd za granicę motywuje się głównie ogólnymi warunkami rozwoju w ojczyźnie czy perspektywami rozwoju kariery i porównuje je z warunkami jakie zastanie na emigracji. Taką motywację określają czynniki wypychające i przyciągające. Do pierwszych (skłaniających do emigracji) zaliczymy m.in.. bezrobocie czy coraz bardziej pogarszające się warunki życiowe(głód, bieda). Do drugiej grupy (czynniki przyciągające) zakwalifikujemy np. możliwość zatrudnienia czy podniesienia standardu życia w kraju imigracji. Za przykład takich migracji można podać np. wyjazd mieszkańców Indii do wschodniego wybrzeża Afryki i Indochin. Obecnie największymi regionami imigracyjnymi są: Europa Zachodnia, Ameryka Północna oraz Australia i Nowa Zelandia. Z kolei Afryka, Azja i Ameryka Łacińska to obszary nasilonej emigracji.
Migracje z przyczyn politycznych – są spowodowane wojnami, prześladowaniami politycznymi i etnicznymi. Osoby migrujące z tych powodów chcą uniknąć prześladowań politycznych czy etnicznych. Ten rodzaj migracji nasilił się szczególnie w XX wieku. W latach 90. takie migracje dotyczyły m.in. obszarów Liberii w Afryce-około 1 mln osób opuściło ten kraj w wyniku wojny domowej; obszarów byłej Jugosławii, gdzie w wyniku wojen około 5 mln ludzi opuściło swoje domy; Iraku, skąd wypędzono około 700 tys. Kurdów. Współcześnie największe migracje na tle politycznym zachodzą w Afryce i Azji (rejon Bliskiego Wschodu oraz pogranicze Afganistanu)

 

Z punktu widzenia zarządzania migracjami, należy zwrócić uwagę na fakt, że konsekwencje procesów migracyjnych mogą być zarówno pozytywne (korzyści), jak i negatywne (koszty). Poza tym można opisać je w zależności od skali i perspektywy spojrzenia na samo zjawisko migracji, które może dotyczyć:

- Gospodarki światowej,

- Gospodarki poszczególnych państw i regionów,

- Społeczności i gospodarek lokalnych,

- Rodzin migrantów (gospodarstwa domowe),

- Migrantów.

Skutki te są widoczne zarówno w regionach emigracyjnych, jak i imigracyjnych. Wśród

skutków migracji można wyróżnić, podobnie jak w przypadku determinant, obszary

tematyczne np.:

a) Gospodarcze (np. przepływy finansowe, sytuacja na rynkach pracy, inwestycje,

wzrost konkurencyjności itp.),

b) Demograficzne (zmiana liczebności i struktur populacji np. odmłodzenie lub

postarzenie populacji),

c) Społeczne i kulturowe (np. tworzenie się sieci powiązań międzynarodowych,

problemy asymilacyjne, zmiany w funkcjonowaniu rodzin, konieczność

dostosowania się chociażby szkół do przyjęcia dzieci z innych kultur, drenaż

i marnotrawstwo mózgów),

d) Psychologiczne (dotyczące samych migrantów, ale i np. członków rodzin

pozostawionych w domu).

Oczywiście skutki migracji są ze sobą powiązane, często na zasadzie przyczynowo-skutkowej np. zmiana struktury demograficznej kraju pociąga za sobą zmiany w poziomie obciążeń emerytalnych. Poza tym skutki migracji są rozłożone w czasie, niektóre mogą pojawić się natychmiast (np. transfery finansowe do kraju emigracji), a inne po wielu latach i mogą dotyczyć dopiero kolejnych pokoleń (np. zmiany kulturowe).

Zgłoś jeśli naruszono regulamin