Przewrotny cholesterol(1).odt

(23 KB) Pobierz

Przewrotny cholesterol

Jego zbyt wysoki poziom u osób starszych sprzyja chorobom układu krążenia i demencji, lecz jego niedostatek również bywa niebezpieczny dla zdrowia. Z cholesterolem trzeba umieć postępować. Aby leczenie było skuteczne, warto zacząć je zawczasu.

 


Wysoki poziom cholesterolu nie tylko zwiększa ryzyko wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych, ale także bywa przyczyną łagodnych zaburzeń funkcji poznawczych, będących pierwszym stadium demencji. Wyniki badań, w których wzięli udział pacjenci z genetycznie uwarunkowaną skłonnością do podwyższonego poziomu cholesterolu (hipercholesterolemią rodzinną) oraz  liczna grupa osób tej samej płci i w tym samym wieku niemających problemów z cholesterolem, są jednoznaczne: prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych kłopotów z pamięcią, koncentracją czy wysławianiem się wzrasta dziesięciokrotnie, jeśli pacjent ma podwyższony poziom cholesterolu. 

Badania kliniczne przeprowadziły wspólnie oddział leczenia zaburzeń lipidowych Szpitala Klinicznego w Barcelonie, Fundacja Hipercholesterolemii Rodzinnej, Międzynarodowy Uniwersytet Katalonii oraz konsorcjum Atenció Primaria de l’Eixample. W ramach badań przeanalizowano przypadki 117 osób w wieku ponad 50 lat.

– Połączenie zaawansowanego wieku i podwyższonego poziomu cholesterolu powoduje kaskadowe zmiany metaboliczne, które prowadzą do zaburzenia funkcji poznawczych, a w kolejnym stadium do choroby Azheimera i demencji naczyniowej – twierdzi jeden z autorów badań, specjalista od zaburzeń lipidowych ze Szpitala Klinicznego, Daniel Zambón. – U 22 proc. przebadanych pacjentów z hipercholesterolemią rodzinną wystąpiły zaburzenia funkcji poznawczych, podczas gdy w grupie kontrolnej odsetek ten wynosił 3 proc. Warto zauważyć, że 22 proc. pacjentów z hipercholesterolemią cierpi również na chorobę niedokrwienną serca.


Reklamy Google

«»

        Opiekunki Niemcy Od Zaraz

       Legalnie i Bezpiecznie - Sprawdź! Zarobki nawet 1300€ Promedica24.pl

www.Promedica24.pl/Praca-Opiekunka

        Wysoki cholesterol?

Zdrowa dieta Ci go obniży! Dieta idealnie dobrana do Ciebie

odchudzamy.info.pl




Jak twierdzą autorzy badań, powyżej 70. roku życia trudno jest już cokolwiek naprawić. – Dlatego też powinniśmy działać między 40. a 70. rokiem życia pacjenta. Wciąż jednak nie wiemy czy stosowane obecnie metody leczenia wysokiego poziomu cholesterolu skutecznie zapobiegają wystąpieniu zaburzeń funkcji poznawczych. Na ten temat trzeba przeprowadzić osobne badania – mówi Daniel Zambón.

– Hipercholesterolemia rodzinna dotyka jedną na 400 osób, a to oznacza, że w Hiszpanii mamy około 100 tys. obywateli z tym zaburzeniem – mówi doktor Pedro Mata z Fundacji Hipercholesterolemii Rodzinnej, która zidentyfikowała ponad 200 mutacji wywołujących to schorzenie. – Jest to problem równie powszechny jak cukrzyca typu 1. Występuje już w dzieciństwie, ale ujawnia się wieku dorosłym, zwykle w postaci przedwczesnej choroby wieńcowej. Od tego czasu chory ma przed sobą średnio 20-30 lat życia.

A teraz w dodatku dowiadujemy się, że w przypadku tych chorych istnieje znacznie podwyższone ryzyko wystąpienia zaburzeń funkcji poznawczych. – Naszym zdaniem jest to problem z zakresu zdrowia publicznego i należałoby opracować odpowiednie programy do jak najwcześniejszego wykrywania tych zaburzeń. Istnieją testy genetyczne, ale dziś stosuje się je bardzo rzadko – wyjaśnia Pedro Mata. Szacuje się, że na to dziedziczne schorzenie zapada połowa członków każdej dotkniętej nim rodziny. Jego rozpoznanie we wczesnym wieku pozwoliłoby uniknąć poważnych następstw w postaci uszkodzeń mózgu i chorób układu sercowo-naczyniowego u tych pacjentów.

Badania przeprowadzone przez Szpital del Mar we współpracy z Massachusetts General Hospital w Bostonie nie zakwestionowały faktu, że podwyższony poziom cholesterolu może być bardzo niebezpieczny. Jednocześnie jednak wykazały, że pacjenci, u których stwierdzono wysoki poziom cholesterolu szybciej dochodzili do zdrowia po udarach mózgu i byli znacznie mniej narażeni na krwotoki.

Lekarze przeanalizowali 1153 przypadki, aby sprawdzić, w jaki sposób hiperlipemia (podwyższony poziom lipidów we krwi) wpływa na rozwój leukoarajozy (degeneracji obszarów istoty białej w mózgu, spowodowanej upośledzonym krążeniem w drobnych naczyniach krwionośnych). Płynie z tego paradoksalny wniosek, że „cholesterol uszkadza duże naczynia, ale nie niszczy, a nawet w pewien sposób chroni drobne naczynia krwionośne” – twierdzi Jordi Jiménez Conde, ze Szpitala del Mar. Dlatego neurolodzy zaznaczają, że zbyt niski poziom cholesterolu również może być szkodliwy.



 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin