Scenariusz WDN.doc

(30 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć prowadzonych metodą pedagogiki zabawy

2

 

 

Scenariusz zajęć prowadzonych metodą pedagogiki zabawy

„ Przez  różowe okulary”

na radzie samokształceniowej

w SOSW Nr 1 w Skarżysku Kamiennej dn. 18 03 04.

 

Cel:

  1. Zapoznanie z elementami pracy metodą pedagogiki zabawy.
  2. Umożliwienie przeżycia na sobie, emocji związanych z udziałem w różnych zabawach

             i tańcach.

      3. Poznanie nowych zabaw i tańców

 

 

Przebieg zajęć:

 

  1. Wprowadzenie do pedagogiki zabawy – krótki referat na temat metod pedagogiki zabawy.
  2. Część wstępna;

·         Rozdanie każdemu uczestnikowi chmurek w jednym z  czterech kolorów                i wpisanie swoich imion w sposób wyrażający swoją wartość ( Agnieszka doskonała, Grażyna czuła)  , przypięcie ich w widocznym miejscu .

·         Uzupełnienie dwóch kart z napisami:

                 Chciałbym aby to spotkanie.

                Czuję się...

 

  1. Powitanie:

 

·         ZOOM – wyciąganie po kolei w kole ręki z kciukiem uniesionym do góry – wykonywanie tej czynności coraz szybciej.

·         Winda – naśladowanie poruszania się windy i zatrzymywanie się na różnych piętrach gdzie przebywają ludzie smutni, gdzie panuje straszna cisza i w końcu zatrzymanie się na piętrze, gdzie panuje radość i zabawa.

·         Odciąganie liny- podawanie sobie z rąk do rąk niewidocznej liny ze smutkami i problemami, zawiązywanie jej w supeł i odrzucanie nogą.

·         Przymierzanie założenia różowych okularów –  są za ciasne, nie pasują,

w ogóle nie można ich założyć. Potrzebny wspólny wysiłek, wspólna praca

i  zabawa i trochę czarów,  aby założenie różowych okularów stało się możliwe.

 

  1. Może poprzez śpiew.  Wszyscy śpiewają „ Sto lat” –   następnie podział całej grupy według kolorów na zwierzęta ( koty, psy, kaczki, gęsi) i śpiewanie „ Sto lat” w języku zwierząt.

 

  1. Taniec integracyjny „ Kazaczok”  - troski i radości dnia codziennego.

 

  1. Masaż  – list do babuni.

 

               Piszemy na plecach sąsiada

( wkręcamy papier do maszyny do pisania – masujemy uszy)

          Kochana babciu – kropka ( piszemy na plecach, stawiamy kropkę i przesuwamy maszynę – ruszając głową na bok)

          Mamy w domu kotka kropka.

          Kotek chodzi, ( wykonujemy ruchy palcem po plecach )

          kotek skacze,

          kotek mruczy,

          kotek drapie,

          kotek chrapie.

 

  1. To co lubię najbardziej – Żywe domino -   stojąc na środku sali zaczynający zabawę prosi aby po jednej jego stronie stanęła osoba, która lubi np. lody, a po drugiej stronie osoba, która lubi pranie i kolejne osoby wywołują następne.

 

8.      Wiedząc o sobie już tyle dobrego możemy tworzyć małe rodzinki.  Zabawa – Rodzina kangurów.

 

  1. Motoryzacja w naszym życiu – Budowa samochodu.

 

  1. Taniec integracyjny     - Naprawa samochodu.

 

  1. Jazda naprawionym samochodem.

 

  1. Zabawa z chustą – powitanie kolorów, zajączek idzie do domu, tafla szklana, zamiana pod chustą tych, którzy maja np.; piwne oczy, spodnie, buty na obcasach i tp.

 

  1. Przymierzanie różowych okularów – już prawie doskonale trzymają się na nosie.

 

  1. Wspólne rysowanie wagonów do lokomotywy – pociąg wywozi rzeczy, które sprawiają najwięcej przykrości.

 

  1. Zabawa w pociąg –Jedzie pociąg z daleka .........

 

  1. Ostatnie przymierzenie okularów – pasują doskonale, widzimy świat w jaśniejszych barwach, bardziej optymistycznie.

 

17.  Taniec radości – Swing w uliczce   ( Zuzanna )

 

  1. Pożegnanie:

·         Aleja Przyjaźni

·         Żegna się paluszek

·         ZOOM

·         W zależności od zadowolenia w uczestnictwie w zabawie, ustawienie się obok buziek zadowolonych, obojętnych i smutnych

·         Uzupełnienie kartki z napisem „ To spotkanie ....

 

Pomoce:

Magnetofon z kasetą „ Tańce dla grupy”, chusta, mazaki, kredki, chmurki w czterech kolorach, duży arkusz papieru z narysowaną lokomotywą, czysty duży arkusz papieru.

 

 

Opracowała

Amelia Taler

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin