pułapki słowa spróbuj.doc

(34 KB) Pobierz

“Pułapki słowa “SPRÓBUJ”

W artykule dot. słowa NIE pisałem, że nieświadomy umysł nie rozumie zaprzeczeń. Inną jego cechą jest to, że każdą podaną instrukcje (polecenie) wykonuje w sposób dokładny i precyzyjny (tak jak robi to np. komputer). Można powiedzieć, że nie bawi się w żadne niuanse – po prostu dokładnie wykonuje to co „dostaje” do wykonania.

Mały eksperyment:

·         Wyobraź sobie, że ktoś do Ciebie mówi: „otwórz te drzwi !” – zaobserwuj co się dzieje w Twoim umyśle, jak reagujesz na takie polecenie

·         A teraz wyobraź sobie że ktoś do Ciebie mówi: „spróbuj otworzyć te drzwi” – ponownie zaobserwuj swoje reakcje i porównaj je z reakcjami na słowa „otwórz te drzwi”

Jeśli zrobiłeś to ćwiczenie poprawnie to odczucia powinny się zdecydowanie różnić.
Dlaczego ?

Polecenie typu „zrób to” powoduje, że umysł nieświadomy wykonuje dokładnie to co mu poleciłeś a więc istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że czynność o którą chodzi w poleceniu zostanie wykonana.
Natomiast polecenie typu „spróbuj zrobić” to polecenie wykonania próby jakiejś czynności = „spróbuję to zrobić, może się uda a może nie”. To nic innego jak polecenie z zaprogramowaną porażką ! I tak właśnie się dzieje z reguły, że nieumiejętne stosowanie tego słowa programuje w Tobie porażkę, sabotuje działania Twoje i innych.

Oto kilka prostych przykładów z życia wziętych.
Rodzic mówi do dziecka:

·         spróbuj się nauczyć matematyki (no tak, nauczę się albo nie … będę próbował)

·         spróbuj wrócić do domu przed 22 (wrócę przed 22 albo nie wrócę)

Ty mówisz do kogoś:

·         spróbujmy spotkać się o godzinie 4 przy kolumnie Zygmunta

·         spróbuje wpaść do Ciebie jutro po południu

·         spróbuje naprawić ten komputer, itd.

·         spróbuj zapłacić to przed końcem tygodnia

Zdecydowanie lepszy skutek odniosą komunikaty:

·         naucz się matematyki

·         wróć do domu przed 22

·         spotkajmy się o godzinie 4 przy kolumnie Zygmunta

·         wpadnę do Ciebie jutro po południu

·         naprawię ten komputer

·         zapłać to do końca tygodnia

Jak można wykorzystać słowo spróbuj w skutecznym wywieraniu wpływu na innych ?

Wyobraź sobie sytuację w której potencjalny klient mówi: „Pańska oferta jest interesująca, ale inne firmy z tej branży mają ofertę równie ciekawą”. Gdybyś odpowiedział: „Ma pan rację ale te firmy są do niczego” natychmiast w umyśle klienta pojawi się sprzeciw i – prawdopodobnie – niechęć do Ciebie i tego co proponujesz. Znacznie lepszym rozwiązaniem byłby w takiej sytuacji słowa: „Ma Pan racje. Oferty innych są bardzo dobre. Proszę więc porównać je z naszą i spróbować znaleźć coś co będzie panu odpowiadało zanim zdecyduję się Pan na nasza ofertę”.

Taka wypowiedź powoduje, że świadomy umysł klienta otrzymuje komunikat: „o, ten człowiek jest wiarygodny ponieważ nie wyraża się źle o konkurencji a nawet ją chwali” Umysł nieświadomy zaś przyjmuje polecenie będące niczym innym jak zaprogramowaniem porażki w szukaniu w ofercie konkurencji czegoś co będzie pasowało Twojemu klientowi.

Podobnie stosować możesz tą technikę w dowolnych sytuacjach w życiu codziennym i spróbuj nie myśleć o tym, że ta technika to tylko wierzchołek góry lodowej w stosunku do tego czego uczymy na warsztatach :)

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin