ściąga na projektowanie.doc

(43 KB) Pobierz
Wymień 3 głównych projektantów ogrodów świata

1.Wymień 3 głównych projektantów ogrodów świata. Scharakteryzuj ich działalność projektową. Podaj przykłady ogrodów min. 2.

Peter walker – absolwent uniwersytetu kalifornijskiego uczeń m. In. Hideo sasaki. Prowadzi jedną z największych firm projektowych na świecie. Ukończył architekturę krajobrazu a następnie przeniósł się na uniwersytet w Illinois by studiować pod okiem Whife’a na harwardzie. Otrzymał tytuł mag architektury krajobrazu. Prace: 159 kamieni w kręgu ?? , lambridge, massechusets, plaza tower, lentre park ???

Martha schwartz – profesor architektury krajobrazu w harvardzie popularność wynika z filozofii wg której jakość naszego życia jest bezpośrednio pochodną jakości elementów otoczenia w którym żyjemy. Jej ogrody są tworzone z betonu, plastiku i roślin w skrajnie zantropogenizowanych ekosystemach. Prace – prywatny ogróe w Bostonii.

Christo Javacheff – artysta bułgarski działający w paryżu ale głównie w USA. Realizuje pomysły polegajace na opakowaniu różnych przedmiotów lub budowli albo przekształcaniu otoczenia człowieka czy krajobrazu poprzez tworzenie ścian i przegród, kurtyn. Jego prace są protestem przeciwko komercjalizacji społeczeństwa. Prace: opakowanie w biały materiał wschodniego wybrzeża australii, przegrodzenie pomarańczową kurtyną kanionu kolorado.

2. Jakie elementy musi uwzględnić projektant przy projektowaniu cmentarza.

Cmentarz należy utrzymywać jako teren zieleni o charakterze parkowym. Do karzdego cmentarza należy sporządzić projekt zagospodarowania terenu a wnim umieścić pola grzebalne, kwatery a w ich granicach ponumerowane groby, zadrzewienia, drogi prowadzące do pól grzebalnych oraz innych części cmentarza, dom pogrzebowy, kran wodociągowy na 300 grobów.

3.Na jakie elementy należy zwracać szczególną uwagę przy projektowaniu pasów zieleni towarzyszącym ciągom pieszym i jezdnym ...

Elementy zagospodarowania skarp i nasypów i wykopów łącznie z murkami oporowymi palisadami różnorodnymi nasadzeniami i obsiewami, Elementy oznakowania drogowego, elementy bezpieczeństwa ruchu, elementy ograniczenia hałasu w sąsiedztwie drogi i mostu, elementy obsługi podróżnych, zabytki przyrody i architektury a także efekty działalności poprzednich pokoleń, elementy różnorodnego sąsiedztwa

elementy obsługi podróżnych – zagwarantować dostęp do komunikacji autobusowej, taxi, tramwajów i zaprojektować zatoczki

4. Jakiego typu rozwiązania techniczne – projektowe należy stosować przy ochronie drzew rosnących przy ulicach w miastach wymień 3

Założenie instalacji nawadniającej i napowietrzajacej, ochrona pni przed uszkodzeniami mechanicznymi samochodów, rowerzystów pieszych a nawet kosiarki, powierzchnia gleby wokół drzewa powinna być osłonięta i utrzymana w dobrym stanie, dotyczy to terenu wokół pnia ale rónierz w obrębie korony.

5. Jak ustalić program ogrodu przykościelnego.

Program ogrodu zależny będzie od potrzeb użytkownika, miejsca i od funkcji (co tam będzie się znajduje , co będzie) dopiero po określeniu powyższych potrzeb ustalamy czy mają się znajdować np. miejsca przewidziane do odpoczynku (msza sw jest miejscem spotkań rodzin) pakingi, elementy wyposarzenia zwiazane z liturgią: rzeźby, krzyże, elementy stacji krzyżowej.

6. Podaj na jakie symboliczne elementy roślin należy zwrócic uwagę przy projektowaniu ogrodów kościelnych

Kwiat i kwiaty – drzewo życia, nadzieja zmartwychwstania

Liscie – elementy moralnej nietrwałości i kruchości życia

Liście – wiązki – płodność, siła życia

Owoce – cnoty życia wewnętrznego

Korzeń – esencja życia, mysli skryte

Korzeń ciemny i jaśniejący kwiat – rozdwojenie duchowe człowieka

7. Podaj 3 nazwiska przedsawicieli landartu w polsce. Scharakteryzuj ich działalność

Łukasz skąpski – tworzy krajobrazy rysowane światłem mówi „moje rysunki żywia się obrotem ziemi, dzięki niemu istnieją i dla niego są stworzeni

Tadeusz Kantor – najbardziej znane są jego hepeningi. Jedną z najpopularniejszych prac jest: panoramiczny heppening morski polegający na nowym włączeniu krajobrazu do przedstawienia

Antoni Mikołajczyk – tworzy dzieła przy pomocy światła sztucznego

8. Scharakteryzuj nurt land art.

Narodził się w latach 60 tych XX wieku u szczytu krajobrazu. Polega na stworzeniu chwilowych lub trwałych instalacji w przestrzeni krajobrazu. Jego oblicza różnią się w zależności od miejsca powstania tzw są inne w ameryce, w europie i jeszcze inne w polsce.

9. Wymień min 5 przykładów publicznych ogrodów miejskich związanych ze strukturą urbaniztyczna miast

gaj – np. święte gaje cedrowe, oliwne

ogrody botaniczne – np. ogród botaniczny proszę ciebie w akurniku motyla noga

ogrody zoologiczne – np. zoo w parzymiechach dolnych

ogrody działkowe - np. pracownicze ogródki działkowe

błonie – łąka miejska np. błonie krakowskie

10. Podaj ogólne zasady doboru roślin dla miast.

Powinno się stosować gatunki krajowe pochodzące ze stanowisk jałowych, suchych o zasadowym odczynie gleby, odporne na zasolenie np. brzoza brodawkowata, jarząb mączny z obcych: platan, grusza kaukaska.

11. na jakie cechy należy zwrócić uwagę przy proponowaniu doboru gatunków drzew dla miast

czy są odporne na marozy, czy są odporne na susze, czy są odporne na zanieczyszczenia miasta np. smogi, czy są odporne na zasolenie czy są odporne na choroby i działania szkodników i czy są trujące (takich roślin kurwa trujących nie można sadzić jałopo)

12. Podaj jebane definicje  przydatne jak chuj nie? J

dziedziniec – To scisłe zdefiniowanie kompozycji i wyraźnie ograniczona nie przykryta przestrzeń architektury usytuowana w obrębie jednego budynku lub zespołów zabudowy.

Gaj – przestrzen ogrodowa porosnieta naturalną gęstwiną drzew i krzewów.

Zieleniec - jest to małe załozenie ogrodowe wystepujące z pałacem ulicą lub ważniejszymi budynkami uzyteczności publicznej p[rzez naczone do wypoczynku i ozdoby

13. podaj funkcję placu miejskiego oraz funkcję zielenca w mieście

Zieleniec miejski pełni funkcję dekoracyjną dostosowany do funkcji obiektu.

Plac miejski pełni funkcję komunikacyjną, publiczną, sakralną, handlowa, reprezentacyjną

14. podaj definicję i wskarz różnice pomiędzy promenadą i bulwarem oraz między zieleńcem miejskim i placem miejskim

zieleniec miejski występuje przy obiektach użytczeniności publicznej ichg program ograniczony jest wielkością terenu, dostosowany do funkcji obiektu, przy którym są usytuowane i najczęściej pełnią rolę wyłącznie dekoracyjna powinny być plastyczne powiązane z kompozycją architektoniczną drzewa i krzewy należy komponować tak aby podkreślały walory architektury; duże płaszczyzny trawników, kwietniki i baseny zwiększają dekoracyjność ławki należy sytuować w miejscach zacisznych z interesującym widokiem

plac miejski – skwer urbanistyczny element kompozycyjny w postaci wyraźnie wyodrebnionej powierzchni z charakterystyczną utwardzoną powierzchnią place mogą być również stosowane w wiekszych kompozycjach zieleni – parkach, ogrodach wówczas pełnią funkcję węzła komunikacyjnego placom miejskim przypisywane są różne funkcje np. publiczne, sakralne, handlowa, reprezentacyjna, jest to przestrzeń ograniczona scianami otaczającymi architektury lub zieleń towarzyszą im powiązania widokowe z krajobrazem architekturą pełnią rangę kompozycyjną jego zarys jest wyłacznie regularny geometrycznie głównie to trawniki, rabaty, mniej drzew, krzewów oraz starannie dobrana i atrakcyjnie zaprojektowana nawierzchnia.

różnice

Zieleniec miejski – wystep[ują przy opbiektach użyteczności publicznej, pełnią funkcję dekoracyjną dostosowany do funkcji obiektu, ograniczony wielkością terenu, plastycznie powiązany z kompozycją architektoniczną, występują drzewa i krzewy, duże płaszczyzny trawników kwietników zyskują dekoracyjność, zależy od kształtu terenu.

Plac miejski – urbanistyczny element kompozycji, mogą pełnić funkcję wezła komunikacyjnego, publiczną, sakralną, handlową, reprezentacyjną, przestrzeń ograniczona ścianami np. otaczająca architektura, towarzyszą im powiązania widokowe z krajobrazem i architekturą, mało drzew i krzewów, zieleń to trawniki, kwietniki, rabaty obwódkowe ale dominują nawierzchnie utwardzone, zarys wyłącznie geometryczny

bulwary- związane są z wodą, służą do spacerów, wypoczynku,

towarzyszy im często drugi pas do poruszania kołowego.

Należy zapewnić spacerującym jak najbliższy kontakt z wodą

Wskaźnik zapotrzebowania l -2m2/ na l mieszkańca

promenady- szerokie ulice od 15-18m z kilkoma rzędami (pasmami

drzew i trawników). Powinny mieć charakter ulic małoruchliwych i

mała ilość skrzyżowań. Promenada w przekroju nie powinna być

symetryczna.

15. Zasady doboru roślin na place zabaw

roślinność nie kłująca, roślinność nie parząca, nie trująca, wytrzymała na złamania, także powinna się regenerować.

16. Dla jakich użytkowników powinno zakładać się zieleń przy ciagach jezdnych pozamiejskich

dla osób kierujących pojazdami wysokimi jak tiry, dla osób kierujących pojazdami rolniczymi o znacznej szerokości, dla służb drogowych.

J CZĘŚĆ RYSUNKOWA J

1. Na poniższej działce zrobić plac zabaw dla dzieci młodszych + zieleń + zasady

dzieci 3 – 7 latek legenda: drzewo liściaste, ławka, huśtawka różnego typu, piaskownica, konik, karuzela, siatka do wspinaczki. Gatunki: robinia pseudoacacia (robinia akacjowa), prunus cerasus (wiśnia pospolita), Prunus pumila (śliwa karłowa) a zasady to se frendzlu z góry spisz.

2. Pytanie o ogrody na dachu ekstensywny i intensywny

ekstensywny (wszystkie rośliny cuzamen do kupy) dobór gatunkowy: thuja occidentalis „columna”, thuja occidentalis „Aurescens”picea glauca „conica”, picea glauca „haurin”, juniperus communis „depressa”. Założenia dla tego ogrodu: nie można po nim chodzić tylko do oglądania, rośliny nie mogą się głęboko ukorzeniać.

Intensywny (rośliny porozpierdalane byle gdzie) dobór gat.: thuja occidentalis „columna”, phalaris arundinacea, myosotis pulustris, yuca filamentosa, sedum kamtehatium, salvia officinalis. Założenia dla tego ogrodu: ogród do którego można wejść i się zrelaksować

3. zrób ogród dla bobasków

legenda: drzewa liściaste, ławki, piaskownica, huśtawki, siatka do wspinania się, hamak, pieniek do siedzenia.

Części wnętrz: I. Miejsce wypoczynku dziecka, można je położyć w hamaku a rodzic może w se klupnąć na pieńku, otworzyć agropola i MADŻUNGA II. Ławeczka a dookoła trawa, możliwość rozłożenia kocyka. III. Miejsce zabaw w piaskownicy, IV. Mini plac zabaw huśtawki specjalne dla bobasów

We wszystkich częściach występują ławki a obok jest dosyć miejsca do postawienia wózka.

Wiek użytkowników: dzieci najmłodsze do 3 lat oraz rodzice. Nawierzchnia to trawa.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin