Rodzice.doc

(34 KB) Pobierz
RODZICE



Miejskie Przedszkole nr 8

MONTESSORI

w Jarosławiu

os. Słoneczne 6

37-500 Jarosław

www.montessori.jaroslaw.pl

montessori@jaroslaw.pl

 

 

RODZICE

 

              Ogromny wpływ na odpowiedni i nieskrępowany rozwój dziecka mają przede wszystkim Rodzice. Dlatego też w placówkach typu Montessori ogromną wagę przypisuje się współpracy z rodzicami. Chodzi bowiem o to, aby rodzina i przedszkole starały się wspólnymi siłami prowadzić dziecko ku normalizacji. Ważną przesłanką dla pozytywnego rozwoju dziecka jest fakt, że obdarzy się je zaufaniem odnośnie tego, że pójdzie swoją drogą i samodzielnie będzie dysponowało swoimi siłami, ażeby rozwinąć swoją osobowość. Ono będzie formułowało potrzeby i dokładnie przyswajało sobie uzdolnienia i umiejętności, które będą potrzebne do poczynienia następnego kroku w rozwoju.

              Stąd w domu dziecko powinno mieć „przygotowane otoczenie” do zabawy i nauki, a rodzice i najbliżsi krewni poprzez miłość i troskliwą pomoc by mogli wprowadzić je w skomplikowany świat kultury i cywilizacji.

 

WSPÓŁPRACA PRZEDSZKOLA Z RODZICAMI

Na uwagę zasługuje aktywna współpraca z rodzicami. Kontakt nauczyciela z rodzicami opiera się na rozmowach indywidualnych w celu informowania ich o postępach dzieci oraz pomoc w edukowaniu dzieci w domu jako przedłużenie pracy w przedszkolu.

Rodzice deklarują się pisemnie lub poprzez ankietę i wybierają formę współpracy z placówką m. in. prezentacja swojego hobby, możliwości i umiejętności zawodowe, sponsorowanie materialne i niematerialne itp.

Nauczyciele organizują zajęcia otwarte dla rodziców z wykorzystaniem innych metod aktywizujących, np. metodami pedagogiki zabawy, Weroniki Sherborn itp.

Organizowane są wieczorki, pogadanki dla rodziców.

W przedszkolu funkcjonują Zespoły, do których należą rodzice z po­szczególnych pięciu grup. Nauczyciele są opiekunami i koordynatorami w tych Zespołach.

 

* ZESPÓŁ DO SPRAW PROMOCJI PRZEDSZKOLA

Zakres działań: informator przedszkola, opracowanie materiałów dla Internetu, przygotowanie filmu video obrazującego pracę z dziećmi prowadzoną zgodnie z koncepcją pedagogiczną Marii Montessori.

* ZESPÓŁ WSPÓŁPRACY Z PLACÓWKAMI MONTESSORI ZA GRANICĄ

Zakres działań: opracowanie listów do placówek w Niemczech i Holandii, tłu­maczenie tekstów obcojęzycznych, przygotowanie materiałów do Internetu, kontakty z firmą w której dokonujemy zakupów materiałów rozwojowych, przygotowanie listy materiałów Montessori, które należy zakupić w najbliższym czasie.

* ZESPÓŁ GOSPODARCZY

Zakres działań: renowacje i modernizacje sprzętów w ogrodzie, w salach dzie­cięcych, wykorzystanie materiałów z zasobów przedszkolnych i pozyskanych dla poprawienia miejsc pracy dzieci i nauczycieli, zabezpieczenie ogrodzenia terenu przedszkolnego.

* ZESPÓŁ PRZYRODNICZY

Zakres działań: zaprojektowanie zagospodarowania ogrodu np. oczko wodne, mostek, wysepki kwiatowe.

* ZESPÓŁ ARTYSTYCZNY

Zakres działań: elementy dekoracyjne wnętrza przedszkolnego zgodnie z kon­wencją „montessoriańską", kultywowanie tradycji ludowych, kultury material­nej regionu, pomoc nauczycielom w przygotowaniu dekoracji, reklama na po­trzeby rodziców stosowania w przedszkolu...

* ZESPÓŁ SERDECZNY

Zakres działań: obrzędy religijne, spotkania z animatorami grup oazowych działających w parafiach, oprawa artystyczna świąt.

Przedszkole nr 8 w Jarosławiu od siedmiu lat prowadzi nowoczesną metodę wychowania dzieci opartą na teorii pedagogicznej Marii Montessori. Jarosławskie przedszkole jest jedynym w Polsce, które podjęło się tej pedagogice we wszystkich swoich oddziałach i objęło tym programem 160 dzieci. W Lublinie, Łodzi, Stalowej Woli, Krakowie, Poznaniu i innych metoda ta została wprowadzona w niektórych przedszkolach, ale tylko w wybranych oddziałach. Włączenie się do mało znanego w Polsce programu wymagało głębokie­go przemyślenia i odpowiedniej decyzji ze strony dyrekcji i personelu przed­szkola. Przede wszystkim wymagało to zgody władz samorządowych miasta, władz oświatowych, rodziców oraz samego personelu.

Maria Montessori powiedziała o sobie i o wszystkich, którzy podążają tą drogą pracy z dzieckiem „Jesteśmy pielgrzymami. Celem tej pielgrzymki jest dziecko. Dziecko w wymiarze swojej ludzkiej godności, której nigdy dość nie zgłębimy. Ta godność wyposaża go w wewnętrzny autorytet”. Rozpoznawanie i postępowanie w zgodzie z tym autorytetem, staje się głównym zadaniem na­uczyciela Montessori.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin