Edytor Rejestru.doc

(105 KB) Pobierz

HKEY_CLASSES_ROOT przechowuje informacje o typach plików (rozszerzenia, ikony,

polecenia menu kontekstowego i wła_ciwo_ci). Klucz ten zapewnia kompatybilno__ z programami

dla wcze_niejszych wersji Windows. Dane s_ pobierane z kluczy:

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\CLASSES - zawiera ustawienia domy_lne dla wszystkich

u_ytkowników, HKEY_CURRENT_USER\Software\CLASSES - zawiera ustawienia

zalogowanego u_ytkownika.

HKEY_CURRENT_USER zawiera informacje dotycz_ce zalogowanego u_ytkownika. Dane s_

takie same jak w kluczu HKEY_USERS\SIDu_ytkownika. Zmiana danych w jednym kluczu

pojawia si_ tak_e w drugim.

HKEY_LOCAL_MACHINE zawiera wszystkie informacje zwi_zane z komputerem -

zainstalowany sprz_t i programy oraz parametry systemu. Dane dotycz_ wszystkich u_ytkowników

danego systemu.

HKEY_USERS zawiera informacje o ustawieniach wszystkich u_ytkowników w kluczach

odpowiadaj_cych ich numerom identyfikacyjnym (Security ID). Dodatkowo klucz

HKEY_USERS\.DEFAULT przechowuje informacje domy_lne.

HKEY_CURRENT_CONFIG zawiera informacje o profilu sprz_towym. Dane pobierane s_ z

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Hardware\Profiles (lub

HKEY_LOCAL_MACHINE\Config\ dla Windows 9x/Me).

HKEY_DYN_DATA zazwyczaj ukryty klucz zawiera informacje o urz_dzeniach Plug&Play oraz

dane dotycz_ce monitora wydajno_ci.

Nazw kluczy głównych nie mo_na edytowa_.

Je_eli przed nazw_ klucza znajduje si_ znak '+' to znaczy, _e zawiera podklucze które mo_emy

przegl_da_ klikaj_c na ten znak. Je_eli w kluczu znajduj_ si_ warto_ci (s_ odpowiednikami plików)

to zostan_ one wy_wietlone po prawej stronie okna. Warto__ składa si_ z nazwy, typu (niewidoczny w edytorze rejestru Windows 9x) i danych.

 

W tych poradach gdzie nazwa klucza zaczyna si_ od HKEY_LOCAL_MACHINE wprowadzone

zmiany obowiązują u wszystkich użytkowników. Aby zmiany dotyczyły tylko aktualnego

użytkownika należy je wprowadza_ w kluczu HKEY_CURRENT_USER dla aktualnie

zalogowanego lub HKEY_USERS\SIDu_ytkownika dla dowolnego.

Pamiętajmy równie_, _e przy wpisywaniu ścieżek dostępu w rejestrze zamiast znaku '\' używamy '\\'. Np. 'C:\\Windows\\System32'

 

 

 

 

USUWAMY WYRAŻENIE "SKRÓT DO..."

Tworząc skrót, automatycznie dodawane jest przed nazwą określonego pliku lub folderu wyrażenie Skrót do. Aby wyłączyć ten mechanizm, należy w gałęzi HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer zmienić na 00 00 00 00 wartość pozycji link. Jeśli takiej pozycji nie ma w naszym Rejestrze, to powinniśmy ją dodać za pomocą funkcji Edycja | Nowy | Wartość binarna. Aby przywrócić opcję automatycznego dodawania wyrażenia Skrót do, należy natomiast wpisać wartość le 00 00 00.

 

SKRÓTY BEZ SYMBOLU STRZAŁKI

Każda nowo powstała ikona skrótu do programu czy dokumentu oznaczana jest dodatkowo symbolem strzałki. Aby wyłączyć tę opcję, należy wybrać gałąź HKEY_CLASSES_ROOT\lnkfile i usunąć pozycję IsShortcut. Po ponownym uruchomieniu Windows symbol strzałki nie będzie już wyświetlany ani przy tworzeniu nowych, ani w przypadku wszystkich istniejących skrótów. Pierwotne ustawienia przywrócimy, wstawiając pozycję IsShortcut z wartością " ".

 

USUWANIE ZBĘDNYCH POZYCJI Z MENU KONTEKSTOWEGO

Jeśli przeszkadza nam fakt, że po otwarciu menu kontekstowego Plik \Nowy element pojawia się dtuga lista typów plików, których w ogóle nie zamierzamy tworzyć, możemy uporządkować to menu za pomocą kluczy shellnew. W tym celu uruchamiamy edytor Rejestru, wybieramy gałąź HKEY_CLASSES_ROOT i za pomocą funkcji Edycja | Znajdź wyszukujemy niepotrzebne pozycje. Jeżeli na przykład z poziomu menu kontekstowego Pulpitu nigdy nie tworzymy arkuszy Excela, to z pozycji Excel.Sheet.8 możemy usunąć klucz shellnew. Taka modyfikacja nie ma oczywiście żadnego wpływu na pracę programu.

 

SZYBKIE OTWIERANIE MENU START

W Windows 98 otwieranie podrzędnych folderów menu Start trwa zwykle dość długo. Opóźnienie nie zależy od szybkości komputera, lecz wynika ze standardowych ustawień. Aby zmienić ten parametr, powinniśmy w kluczu HKEY_CURRENT_USER\ControlPanel\Desktop utworzyć nowy parametr (wartość ciągu) MenuShowDelay i przypisać mu na przykład wartość 50. Im większa będzie ta liczba, tym wolniej będą otwierać się poszczególne menu.

 

 

 

OTWIERANIE OKIEN BEZ ANIMACJI

Podczas maksymalizowania okien Windows wykonuje dodatkową animację i z tego powodu wolniej otwiera dane okno. Aby to zmienić, należy w kluczu HKEy_CURRENT USER\ControlPanel\Desktop\WindowMetrics dodać za pomocą funkcji Edycja | Nowy | Wartość DWORD dodać pozycję MinAnimate i nadać jej wartość 0.

 

KONFIGUROWANIE MENU START

Tabela zawiera opcje, za pomocą których można konfigurować menu Start.
Parametry te należy umieścić w kluczu HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer.

*) 1=aktywny, 0=nieaktywny; wszystkie wartości typu DWORD

Parametr

Wartość*

Opis

NoFileMenu

1 (0)

Z Eksploratora usuwane jest menu plik

NoRun

1 (0)

Z menu Start usuwana jest funkcja Uruchom

NoFind

1 (0)

Wyłączana jest funkcja Znajdź

NoDeletePrinter

1 (0)

Zainstalowanych drukarek nie można usunąć z systemu

NoSaveSetting

1 (0)

Na zakończenie pracy Windows nie są zapamiętywane ustawienia Pulpitu (okna, układ ikon)

NoRecentDocsMenu

1 (0)

Z menu Start usuwana jest lista ostatnio wykorzystywanych elementów

NoClose

1 (0)

Polecenie menu startowego Zamknij system staje się niedostępne. Systemu Windows nie można zamknąć za pomocą klawiatury. Po naciśnięciu sekwencji [Ctrl]+[Alt]+[Del] nie pojawia się również przycisk Zamknij system

 

 

UKRYWANIE USTAWIEŃ SYSTEMU

W środowisku Windows możemy nie tylko ukrywać całe moduły Panelu sterowania, ale także ograniczać dostęp do określonych ustawień systemu (np. do funkcji zmiany rozdzielczości ekranu). W tym celu w gałęzi Rejestru HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies musimy dodać klucz System. Następnie przy użyciu funkcji Edycja | Nowy | Wartość DWORD należy wprowadzić odpowiednie parametry (patrz tabela „Ukrywanie ustawień systemu") i uaktywnić je, wstawiając za każdym razem wartość l.

*) 1=aktywny, 0=nieaktywny; wszystkie wartości typu DWORD

Parametr

Wartość*

Opis

NoDispCPL

1 (0)

Niemożliwa staje się zmiana rozdzielczości obrazu, wygaszacza ekranu i tła za pomocą modułu Ekran

NoDispSettingsPage

1 (0)

Z modułu Ekran usuwana jest tylko karta umożliwiająca zmianę rozdzielczości obrazu

NoSecCPL

1 (0)

Wyłączany jest moduł Hasła

NoPwdPage

1 (0)

Moduł Hasła jest wyświetlany, ale nie ma możliwości zmiany istniejących haseł

NoDevMgrPage

1 (0)

Wyłączana jest karta Menadżera urządzeń; nie ma możliwości usuwania żadnego sprzętu

 

 

SZYBKIE OPRÓŻNIANIE KOSZA

Kiedy chcesz usunąć plik z Kosza, niezbyt wygodne jest przesuwanie otwartych okien w poszukiwaniu jego ikony. Stratą czasu jest otwieranie kolejnych folderów, aby ją znaleźć. Czyż nie byłoby przyjemnie pozbywać się śmieci będąc w dowolnym folderze? Aby tego dokonać wykonaj następujące czynności. Rozwiń drzewo folderów, aż dojdziesz do HKEY_CLASSES_ROOT\*\shellex\ContextMenuHandlers. Kliknij prawym klawiszem myszy folder ContextMenuHandlers i z menu kontekstowego wybierz Nowy/Klucz. Zostanie utworzony nowy folder, a jako jego tytuł wpisz: {645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}. Naciśnij klawisz [ENTER] i zamknij Edytor Rejestru. Od tej chwili, będąc w którymkolwiek folderze i klikając prawym klawiszem myszy dowolny obiekt, rozwiniesz menu kontekstowe z opcją Opróżnij kosz.

 

NATYCHMIASTOWY DOSTĘP DO OKNA DOS-OWEGO

Jeśli pracujemy często z plikami DOS-owymi i chcemy uruchamiać tryb MS-DOS dla katalogu wybranego w Eksploratorze Windows, powinniśmy po prostu dołączyć odpowiedni skrót do menu kontekstowego Eksploratora. Uruchamiamy edytor Rejestru poleceniem Start | Uruchom | regedit, przechodzimy do pozycji HKEY_CLASSES_ROOT\Folder\shell, a następnie za pomocą komendy Edycja | Nowy | Klucz wprowadzamy klucz o nazwie dosfromhere. Pozycji Domyślna przypiszmy dowolny tekst, np. Tryb MS-DOS. Teraz tworzymy podklucz command i nadajemy mu wartość command. com /k cd „%L". Chcąc otworzyć okno DOS-owe dla wybranego katalogu, wystarczy tylko kliknąć folder prawym przyciskiem myszy i wywołać komendę Tryb MS-DOS.

Szybki dostęp do okna dosowego

Niewielka zmiana w Rejestrze umożliwia otwieranie okna MS-DOS dla wybranego katalogu.

 

Podgląd plików bitmapowych

Zamiast standardowej ikony plików bitmapowych możemy uzyskać podgląd ich zawartości. Zmiana ta znacznie ułatwia orientację i przyspiesza wybór odpowiedniego rysunku. Uruchamiamy program regedit znajdujący się w katalogu z systemem windows.
Przeglądamy katalog HKEY_ CLASSES_ROOT i odnajdujemy pozycję Paint.Picture (lub inną odpowiadającą programowi, z którym mamy skojarzone pliki z rozszerzeniem bmp).
Jeden z podkatalogów nazywa się DefaultIcon. Zaznaczamy go, a następnie zmieniamy na %1 wartość domyślną (przez dwukrotne jej kliknięcie) znajdującą się w prawym oknie. Od tej pory dla wszystkich bitmap, które nie mają własnych ikon Windows 95 będzie wyświetlał ich miniaturę.

 

Usuwamy kosz

Jeśli nie korzystamy z możliwości kosza na śmieci, a wyrzucanie przechowywanych tam rzeczy jest tylko zbędnym utrudnieniem, możemy całkowicie z niego zrezygnować. W tym celu odnajdujemy w Edytorze Rejestru następującą pozycje:

HKEY_LOCAL_MACHINE\ SOFTWARE\Microsoft\ Windows\CurrentVersion\ explorer\Desktop\NameSpace.

Klikając na poszczególne ciągi liczbowe, obserwujemy wartości ukazujące się w prawym oknie do momentu, w którym zobaczymy tam napis "Kosz". Następnie wciskając klawisz Del usuwamy go całkowicie.

Niewidoczne dyski

Jeśli chcemy ukryć cały dysk przed oczami ciekawskich, wystarczy, że po odszukaniu w Rejestrze klucza :  HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer wprowadzimy nową wartość binarną o nazwie "NoDrives". W jej oknie edycyjnym wprowadzamy tyle jedynek, ile kolejnych liter dysków ma być niewidzialnych.

 

Ustawienie obrazka w tle w dowolnym miejscu

Obrazek, który wykorzystujemy jako tapetę Windows, można rozciągnąć na cały ekran, albo ustawić pośrodku ekranu. Nie ma konwencjonalnej metody umieszczenia go w dowolnym miejscu ekranu.
Aby tak uczynić, należy dokonać ingerencji w Rejestrze.
1. W edytorze Rejestru należy otworzyć klucz HKEY_CURRENT_USER/Control Panel/Desktop i klawiszem Tab przenieść się do prawej części ekranu.
2. Teraz tworzymy nową wartość ciągu o nazwie „WallpaperOriginX" oraz drugą - o nazwie „WallpaperOriginY".
3. Jeśli jeden z tych wpisów ma wartość O, wówczas obrazekjest wyśrodkowany względem danej osi. Przez podanie innej wartości, także ujemnej, można ustawić obrazek w wybranym miejscu ekranu. Odległość od lewej krawędzi ekranu określa parametr „WallpaperOriginX", zaś „WallpaperOriginY" - od krawędzi górnej.
4. Obrazek może wychodzić poza ekran. Jeśli jako wartość WallpaperOriginX podamy -100, wówczas obciętych zostanie 100 pikseli od lewej krawędzi ekranu.
5. UWAGA! Ważne jest przy tym, aby w menu właściwości ekranu wyświetlanie tapety było ustawione jako wyśrodkowane.

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin