Scenariusz Jurata królowa Bałtyku.pdf
(
66 KB
)
Pobierz
Krystyna Sobieraj
Scenariusz zaj
ę
cia dla dzieci 6 – letnich
Temat: Zapoznanie z realistycznym i fantastycznym powstaniem
bursztynu w oparciu o przekazane wiadomo
ś
ci oraz legend
ę
„Jurata
królowa Bałtyku” wg. M. Orłonia i J. Tyszkiewicza
Cele operacyjne
dziecko :
V
wysłucha wiersza „Co to jest Polska” Cz. Janczarskiego
V
odpowie na pytania związane z treścią wiersza
V
zaznaczy na konturze mapki Polski miasta leŜące na „wiślanym szlaku”
(Kraków, Sandomierz, Warszawa, Toruń, Gdańsk) układając z części bieg
Wisły
V
poprawnie odczyta zdanie; „PŁYNIE WISŁA PŁYNIE”
V
pobudzi twórcze myślenie słuchając nagrania – „szum morza”
V
dowie się w jaki sposób powstał bursztyn i skąd się wziął w Bałtyku
V
pozna właściwości, wykorzystanie i znaczenie bursztynu dla człowieka
V
obejrzy w rzeczywistości i na ilustracjach biŜuterię i przedmioty z bursztynu
V
wykształci wraŜliwość estetyczną i zauwaŜy piękno i niepowtarzalność
bursztynu oraz wyrobów z bursztynu
V
wykona doświadczenie z bursztynem i pozna zjawisko fizyczne - powstawanie
pola elektromagnetycznego
V
odpowie na zagadki oraz rozpozna dotykiem, co znajduje się w woreczkach
(muszelki, piasek, małe bursztyny)
V
zaśpiewa piosenkę pt. „Garść muszelek”
V
wysłucha ze zrozumieniem legendę „Jurata Królowa Bałtyku: wg. M. Orłonia i
J. Tyszkiewicza
V
dowie się co to jest legenda
V
odpowie na pytania związane z treścią legendy
V
wykona zadanie w zabawie ruchowej „Korale dla królowej Juraty”
1
V
właściwie wykona i odczyta w karcie pracy działanie matematyczne z zakresu
dodawania
Formy:
zbiorowa, indywidualna
Metody:
podające, aktywizujące, praktyczne
Ś
rodki dydaktyczne:
kontur mapy Polski z zaznaczonymi krainami, pocięty na
elementy schemat biegu Wisły z zaznaczonymi miastami oraz sylabami, magnetofon z
nagraniem szumu morza, biŜuteria i przedmioty z bursztynem, albumik „Bursztyn”,
woreczki z piaskiem, bursztynami, muszelkami, ilustracje do op. „Jurata Królowa
Bałtyku”, karty pracy z zadaniem do wykonania.
Przebieg
1.
Wysłuchanie wiersza „Co to jest Polska”
I
„Co to jest Polska?
III
Polska – to miasto
Spytał Ja
ś
w przedszkolu strumie
ń
i rzeka,
Polska – to wie
ś
i las i komin fabryczny
i zbo
Ŝ
e w polu, co dymi z daleka
II
i szosa, któr
ą
p
ę
dzi
IV
A nawet obłoki,
do miasta autobus gdy nad nami mkn
ą
,
i samolot co leci Polska to jest tak
Ŝ
e
wysoko nad tob
ą
twój rodzinny dom
V
A przedszkole?
Tak – i przedszkole
i ró
Ŝ
a w ogrodzie
i ksi
ąŜ
ka na stole
2.
Przypomnienie wiadomości o Polsce (najdłuŜsza rzeka – Wisła, miasta leŜące
na „wiślanym szlaku”).
2
3.
Układanie biegu Wisły z części według kolejności miast leŜących nad jej
brzegiem; odczytanie zdania:
PŁY – NIE WI – SŁA PŁYNIE
.
4.
Słuchanie nagrania - szum morza.
5.
Wyjaśnienie jakie „skarby” moŜemy znaleźć nad morzem.
6.
Poznanie wiadomości na temat powstania bursztynu, właściwości oraz
znaczenia dla człowieka:
-
powstał z Ŝywicy
-
kolory, odcienie bursztynu
-
inkluzje (owady, roślinki i ich szczątki, ziarenka piasku, krople wody,
pęcherzyki powietrza)
-
jest piękny niepowtarzalny, oryginalny
-
wykorzystywany jest do wyrabiania ozdób (biŜuterii), przedmiotów
dekoracyjnych, uŜytkowych
-
ma właściwości lecznicze, wydziela energię elektryczną
7.
Oglądanie i podziwianie biŜuterii, ozdób i przedmiotów z bursztynu.
Oglądanie
albumiku
„Bursztyn”
(zdjęcia
przedstawiające
róŜnorodność
bursztynu).
8.
Wykonanie doświadczenia z wykorzystaniem bursztynu oraz wyciągnięcie
właściwych wniosków (powstawanie pola elektromagnetycznego).
- Dziecko pociera bursztyn suknem i zbliŜa go np. do kawałeczków styropianu.
9.
„Morskie zagadki”
-
Dzieci słuchają zagadek:
¶
Płakały sosny, gdy rosły przed milionami lat.
A dzisiaj znajdziesz w morzu bryłk
ę
– ich łez z
Ŝ
ywicy
ś
lad. (bursztyn)
¶
Małych znajdziemy mnóstwo na brzegu.
Czasami jest du
Ŝ
a perłowa głos morza chowa.
Przyłó
Ŝ
j
ą
do ucha, a głosu morza posłuchasz. (muszelki)
¶
Jest go du
Ŝ
o na pla
Ŝ
y.
Chodzisz po nim boso
Budujesz z niego zamki otoczone fos
ą
. (piasek)
3
Zabawa dydaktyczna :
-
Na stoliku leŜą 3 woreczki a w nich (muszelki, piasek, bursztynki), dziecko
dotyka odgadując co w nich jest.
10.
Piosenka: „
Gar
ść
muszelek”
– w wykonaniu dzieci.
11.
Wyjaśnienie słowa legenda - wymysł, bajka wymyślona przez ludzi
12.
Wysłuchanie legendy „Jurata królowa Bałtyku”.
13.
Rozmowa na temat legendy:
-
Gdzie mieszkała Jurata?
-
Jaką wiadomość usłyszała Jurata?
-
Co postanowiła zrobić?
-
Ale, co stało się, kiedy rybak zobaczył Juratę?
-
Czy Jurata równieŜ pokochała rybaka?
-
Czy ukarała rybaka tak jak wcześniej chciała to uczynić?
-
I co było potem?
-
Komu nie podobała się ich miłość? (władcy burz i piorunów – PERUNOWI)
-
W jaki sposób ukarał Juratę za to, Ŝe pokochała rybaka?
-
Jak ukarał rybaka?
-
Czy dla nich była to sroga kara? Jak zakończyła się ta legenda?
14.
Zabawa ruchowa:
„Korale dla królowej Juraty”
Dzieci zamieniają się w bursztynki na dnie morza. Królowa Jurata dotyka kaŜdego
dziecka (bursztynka) , które idzie za nią tworząc sznur korali.
15.
Praca indywidualna
Dzieci mają na kartkach narysowane krople Ŝywicy, z których powstanie
bursztynek. Pod rysunkiem widnieje działanie z jedną niewiadomą (puste okienko)
z zakresu dodawania. Dzieci mają za zadanie dorysować brakujące (do 10) krople
Ŝywicy i wpisać cyfrę w okienko. Następnie odczytują działanie.
4
Załącznik
Marian Orło
ń
Jan Tyszkiewicz
Jurata królowa Bałtyku
W głębinach Bałtyku znajdował się kiedyś wspaniały pałac, zbudowany z
bursztynu, w którym zamieszkiwała królowa morza - piękna Jurata. Otoczona
boginkami, panowała nad wszystkimi stworzeniami. A poniewaŜ serce miała dobre,
krzywdy najmniejszej zrobić im nie pozwoliła. ToteŜ słuŜyły jej wiernie nie tylko
dwórki - boginki , ale łososie i węgorze, szproty i śledzie, dorsze i makrele, jednym
słowem, cały podwodny świat.
Nic teŜ dziwnego, Ŝe wzburzyła i poruszyła nią do głębi wiadomość o jakimś
młodym rybaku, co to sieci zarzuca i rybom zagraŜa.
- Ta zuchwałość musi być ukarana, powiedziała do swoich boginek
- Nawet ja, królowa podmorskiego państwa, na Ŝycie najmniejszego szprota bym się
nie targnęła, przeto nie pozwolę, aby uczynił to człowiek. Zwabimy zuchwalca w
morskie odmęty i tu go srodze ukarzemy. Płyńmy więc na spotkanie z tym, który moje
prawa naruszył!
Wsiadła piękna Jurata do bursztynowej łodzi, boginki zaś do łodzi z wielkich
muszli zrobionych i skierowały się ku brzegowi.
JakŜe zdziwił się młody rybak, gdy najpierw usłyszał śpiew tkliwy dochodzący z
oddali, a potem dojrzał wynurzające się z morza łodzie. Siedziały w nich dziewczęta
tak urodziwe, Ŝe o sieciach zapomniał i oczu od nich oderwać nie mógł. A szczególnie
od tej, która w bursztynowej siedziała łodzi i słała mu obiecujące uśmiechy.
Młody rybak nie pozostał na nie obojętny i równieŜ szczerym uśmiechem
odpowiedział. Uroda młodzieńca zrobiła tak wielkie wraŜenie na Juracie, Ŝe chęć
zemsty zgasła momentalnie w jej sercu i zakochała się w rybaku.
- Jestem Jurata, królowa Bałtyku - rzekła doń.
- Przybywam tu, Ŝeby cię ukarać za to, Ŝe spokój mego królestwa naruszyłeś i po
moją własność sięgnąłeś. Ale podbiłeś moje serce i zamiast kary ofiaruję ci swoją
5
Plik z chomika:
szpila59
Inne pliki z tego folderu:
Pan Twardowski.PNG
(152 KB)
legenda o wieżach kościoła Mariackiego.PNG
(172 KB)
krakowska legenda.PNG
(188 KB)
Wanda co nie chciała Niemca.PNG
(147 KB)
olechu_ek.ppt
(9930 KB)
Inne foldery tego chomika:
11 listopada
3 Maja
bory tucholskie
Cud nad Wisłą kolorowanka
herby miast
Zgłoś jeśli
naruszono regulamin