Oparzenia oczu substancjami żrącymi.rtf

(1 KB) Pobierz

Oparzenia oczu substancjami żrącymi

Jeśli do oka dostanie się jakaś substancja żrąca, np. kwas, wapno, zasada itp., należy natychmiast starać się wypłukać ją z oka. Wykonuje się to w ten sposób: kładziemy ofiarę równo na stole, ławce itp., a następnie rozchylamy obie jego powieki palcami lewej ręki. Ręką prawą trzymamy naczynie, z którego obficie lejemy wodę.

W celu zneutralizowania zasady można przemyć oko 1% octem albo mlekiem, które zwiążą zasadę. Dla zneutralizowania kwasu, przy oparzeniach kwasem, można oko przemyć 1% roztworem sody oczyszczanej albo mlekiem. Po przepłukaniu zawiązujemy oczy czystą opaską i udajemy się niezwłocznie do okulisty.

Na koniec generalna uwaga. Na oparzenia chemiczne głównie narażone są dzieci. Pamiętajmy o tym. Wszelkie niebezpieczne substancje powinny być umieszczone w takim miejscu gdzie dzieci nie mają dostępu. Nie przechowujmy substancji żrących w butelkach, słoikach po napojach czy innych spożywczych produktach. Sami łatwo możemy się pomylić. Niech te substancje będą dobrze oznakowane i opisane. Obchodźmy się z nimi wyjątkowo ostrożnie. Zadbajmy o odpowiednie środki ochrony (rękawice, maski, koniecznie okulary ochronne - najłatwiej uszkodzić właśnie oczy kwasem czy zasadą).


 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin