SZKOLENIE OKRESOWE
DLA PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH NA STANOWISKACH ROBOTNICZYCH
stan prawny na dzień l października 1996 r.
Materiały pomocnicze opracowała:
Halina Wojciechowska-Piskorska
Współpraca: Bogdan Raczkowski
Jednym z podstawowych obowiązków ciążących na pracodawcy jest przeszkolenie pracownika z zakresu bhp przed dopuszczeniem do pracy oraz prowadzenie szkoleń okresowych (art. 2373 § 2 k.p.).
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie szczegółowych zasad szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. Nr 62, póz. 285) szkolenia w zakresie bhp prowadzone jest jako:
- szkolenie wstępne,
szkolenie okresowe.CEL SZKOLENIACelem szkolenia okresowego jest aktualizacja i uzupełnienie wiadomości i umiejętności przez uczestników szkolenia w szczególności w zakresie:
przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy związanych
z wykonawcą,
zagrożeń związanych z wykonywaną pracą oraz metod
ochrony przed tymi zagrożeniami,
postępowania w razie wypadku i w sytuacjach zagrożeń.
UCZESTNICY SZKOLENIASzkolenie przeznaczone jest dla osób zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, które odbyty szkolenie podstawowe dla tej grupy pracowników.
ORGANIZACJA SZKOLENIASzkolenie powinno być zorganizowane w formie seminarium lub kursu - z oderwaniem od pracy na podstawie szczegółowego programu opracowanego przez organizatora szkolenia.
Szkolenie powinno być zakończone egzaminem sprawdzającym przyswojenie przez uczestników szkolenia wiadomości objętych programem szkolenia oraz umiejętności wykonywania lub organizowania pracy zgodnie z przepisami i zasadami bhp. Egzamin przeprowadza organizator szkolenia, który po jego zdaniu przez uczestnika szkolenia wydaje zaświadczenie o jego ukończeniu. Odpis zaświadczenia powinien być przechowywany w aktach osobowych pracownika.
RAMOWY PROGRAM SZKOLENIA OKRESOWEGO PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH NA STANOWISKACH ROBOTNICZYCH
Lp.
Temat szkolenia
Liczba godzin
l.
Regulacje prawne z zakresu ochrony pracy - zmiany w przepisach związanych z wykonywaną pracą
2
str. 6
2.
Zagrożenia czynnikami występującymi w procesach pracy oraz zasady i metody likwidacji lub ograniczenia oddziaływania tych czynników na pracowników - z uwzględnieniem zmian
w technologu, organizacji pracy i stanowisk pracy, wprowadzenia nowych urządzeń, sprzętu i narzędzi
pracy
4
str. 28
3.
Zasady postępowania w razie wypadku w czasie pracy i w sytuacjach zagrożeń (pożaru, awarii...), w tym zasady udzielania pomocy przed lekarskiej w razie wypadku
str. 40
4.
Okoliczności i przyczyny charakterystycznych dla wykonywanej pracy wypadków przy pracy oraz związana z nimi profilaktyka
str. 51
l. REGULACJE PRAWNE Z ZAKRESU OCHRONY PRACY
1. OBOWIĄZKI W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY ORAZ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA NARUSZENIE PRZEPISÓW I ZASAD BHP
1.1. OBOWIĄZKI PRACODAWCY W ZAKRESIE BHP
Kodeks pracy jednoznacznie nakłada na pracodawcę odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy. Niewypełnienie tego obowiązku jest traktowane jako wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Nowym obowiązkiem pracodawcy jest obowiązek stosowania środków niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa dla życia lub zdrowia osób nie biorących udziału w procesie pracy -w przypadku możliwości ich dostępu do miejsca prowadzenia prac. Sprecyzowany także został obowiązek współpracy pracodawców w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w przypadku jednoczesnego prowadzenia przez nich prac w tym samym miejscu. W takiej sytuacji pracodawcy są zobowiązani do wyznaczenia koordynatora sprawującego nadzór nad zapewnieniem bezpieczeństwa i higieny pracy wszystkim pracownikom zatrudnionym w tym samym miejscu pracy, a także ustalenia zasad współdziałania uwzględniających sposoby postępowania w przypadku wystąpienia zagrożeń dla życia lub zdrowia pracowników. Ustalenie koordynatora nie zwalnia poszczególnych pracodawców z obowiązku zapewnienia, bezpieczeństwa i higieny pracy zatrudnionym przez nich pracowni kom.
Istotnym nowym obowiązkiem nałożonym na pracodawcę rozpoczynającego działalność jest zawiadomienie właściwego państwowego inspektora pracy i właściwego państwowego inspektor sanitarnego, w terminie 14 dni od rozpoczęcia tej działalność. o miejscu, rodzaju, zakresie prowadzonej działalności i o przewidywanej liczbie zatrudnionych pracowników o środkach i procedurach przyjętych dla spełnienia wymagań wynikających z przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczących danej dziedziny działalności Taki sam obowiązek ciąży na pracodawcy odpowiednio w razie zmiany miejsca, rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, a zwłaszcza zmiany technologii lub profilu produkcji. Niewypełnienie wyżej wymienionych obowiązków stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika.
Szczegółowe obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
Budynki i pomieszczenia pracy
Pracodawca jest obowiązany m.in. zapewnić, aby budowa lub przebudowa obiektu budowlanego albo jego części, w którym przewiduje się pomieszczenia pracy, była wykonywana wyłącznie na podstawie projektów uwzględniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy, pozytywnie zaopiniowanych przez uprawnionych rzeczoznawców do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nadawanie uprawnień rzeczoznawcy ds. bhp i tryb opiniowania projektów zostały określone w rozporządzeniu MPiPS z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie uprawnień rzeczoznawców do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, zasad opiniowania projektów obiektów budowlanych, w których przewiduje się pomieszczenia pracy oraz trybu powołania członków Komisji Kwalifikacyjnych do Oceny Kandydatów na Rzeczoznawców (Dz.U. Nr 62, póz. 290).
Maszyny i urządzenia techniczne
Wprowadzony został obowiązek zabraniający wyposażania stanowisk pracy w maszyny i inne urządzenia techniczne, które nie uzyskały wymaganego certyfikatu na znak bezpieczeństwa i nie zostały oznaczone tym znakiem. Przepis ten wejdzie w życie po upływie roku od dnia wejścia w życie zmiany dziesiątego działu kodeksu pracy tj. od 2 lutego 1996 r.
Niedopełnienie lego obowiązku będzie traktowane jako wykroczenie przeciwko prawom pracownika.
Substancje chemiczne oraz procesy pracy szczególnie szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia
q Wprowadzono zakaz stosowania materiałów i procesów bez uprzedniego ustalenia stopnia ich szkodliwości dla zdrowia pracowników i bez podjęcia odpowiednich środków profilaktycznych. Niedopełnienie tego obowiązku przez pracodawcę stanowić będzie wykroczenie przeciwko prawom pracownika.
q Obowiązuje w dalszym ciągu zakaz stosowania substancji chemicznych nie oznakowanych w sposób umożliwiający ich identyfikację.
q Będzie obowiązywał (po roku od ukazania się przepisów wykonawczych) zakaz stosowania niebezpiecznych substancji chemicznych nie posiadających kart charakterystyki tych substancji oraz odpowiednio oznakowanych opakowań zabezpieczających przed wybuchem. Niedopełnienie powyższych obowiązków stanowić będzie wykroczenie przeciwko prawom pracownika.
q Uregulowany został sposób postępowania w zakresie ochrony zdrowia i życia pracowników zatrudnionych w narażeniu na działanie substancji i czynników rakotwórczych. W razie konieczności zatrudnienia pracowników w warunkach narażenia na działania substancji i czynników rakotwórczych pracodawca obowiązany jest zastępować te substancje i czynniki mniej szkodliwymi lub stosować inne dostępne środki ograniczające wielkość tego narażenia, wykorzystując najnowsze osiągnięcia nauki i techniki. Jednocześnie został nałożony na pracodawcę obowiązek rejestrowania wszystkich rodzajów prac w kontakcie z substancjami i czynnikami o działaniu rakotwórczym, a także o prawdopodobnym działaniu rakotwórczym określonych w wykazie.
q Zobowiązano pracodawcę do ochrony pracowników przed promieniowaniem jonizującym, pochodzącym ze źródeł sztucznych i naturalnych występujących w środowisku pracy.
W polskim ustawodawstwie nie były dotychczas uregulowane obowiązki pracodawcy, prowadzącego działalność stwarzającą możliwość wystąpienia nagłego niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia pracowników.
q Pracodawca prowadzący działalność zagrażającą zdrowiu lub życiu pracowników jest obowiązany zapewnić, odpowiednie do rodzaju grożącego niebezpieczeństwa, urządzenia i sprzęt ratowniczy oraz zapewnić udział osób przeszkolonych w zakresie obsługi tych urządzeń i sprzętu, a także udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym. Pracodawca jest obowiązany zapewnić, aby prace, przy których istnieje możliwość wystąpienia nagłego zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego, były wykonywane przez co najmniej dwie osoby w celu zapewnienia asekuracji. Wykaz takich prac został określony przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej (patrz póz. 6 „Przepisów prawnych i literatury").
q Pracodawca jest obowiązany przeprowadzać na swój koszt badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia, rejestrować i przechowywać wyniki tych badań i pomiarów oraz udostępniać je pracownikom. W zakładzie pracy, w którym występują czynniki szkodliwe dla zdrowia, badania i pomiary tych czynników przeprowadza się:
1) co najmniej raz na dwa lata - przy stwierdzeniu, w ostatnio przeprowadzonym badaniu, stężeń i natężeń czynników szkodliwych poniżej 0,5 wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń określonych w odrębnych przepisach,
2) raz w roku - przy stwierdzeniu stężeń i natężeń czynników od 0,5 do 1,0 wartości najwyższych dopusz...
stecza