Składniki aktywne stosowane w kosmetyce dla cery suchej.doc

(39 KB) Pobierz
Składniki aktywne stosowane w kosmetyce dla cery suchej :

Składniki aktywne stosowane w   kosmetyce dla cery suchej :

 

 

Witamina B5 czasami jest błędnie utożsamiana z kwasem pantotenowym. W rzeczywistości witamina B5 to mieszanina następujących związków chemicznych: kwasu pantotenowego; panteiny ( pochodnej kwasu pantotenowego ); pantenolu ( należącego do grupy alkoholi, nie występującego w przyrodzie, ale aktywnego biologicznie w stosunku do ludzi i zwierząt ) ; koenzymu A ( aktywnej biologicznie formy kwasu pantotenowego).

 

Ekstrakt z kasztanowca- Otrzymuje się z kwiatów tego drzewa. Zawiera escynę, flawonoidy, związki kumarynowe, i garbniki, które uszczelniają ściany naczyń włosowatych, zmniejszają ich kruchość i przywracają im elastyczność. Ekstrakt z kasztanowca poprawia ukrwienie skóry i likwiduje obrzęki. Wprowadza się je do preparatów anty-ageing, ponieważ zawarte w ekstrakcie bioflawonoidy hamują nadmierną aktywność enzymu pn. Hialuronidazy, odpowiedzialnego za rozkład kwasu hialuronowego w skórze, co przyspiesza jej starzenie się. Ekstrakt z kasztanowca jest też naturalnym filtrem słonecznym absorbującym promieniowanie UVB.

 

Kwas hialuronowy - glikozoaminoglikan (rodzaj polisacharydu), który występuje we wszystkich organizmach żywych i należy do najliczniejszej grupy związków mających identyczną budowę chemiczną tak u bakterii, jak i człowieka. Kwas hialuronowy jest biopolimerem, w którym występują naprzemiennie mery kwasu D-glukuronowego i N-acetylo-D-glukozaminy połączone wiązaniami β-1,4- i β-1,3-glikozydowymi. Naturalnie występujący kwas hialurynowy posiada masę cząsteczkową od 102 do 104 kDa. W przeciwieństwie do innych glukozoaminoglikanów nie tworzy kowalencyjnego wiązania z białkami, nie może więc wchodzić w skład typowego proteoglikanu. Może natomiast stanowić oś, na której wiążą się inne proteoglikany tworząc wraz z nimi "agregat proteoglikanu".

 

Mocznik - Składnik NMF, czyli naturalnego czynnika nawilżającego skórę, odpowiedzialnego za jej prawidłowe uwodnienie. Powoduje złuszczanie zrogowaciałych warstw naskórka. Zwiększa przepuszczalność warstwy rogowej, dzięki czemu ułatwia przenikanie substancji biologicznie aktywnych. Zmiękcza, odwieża i uelastycznia skórę.

 

Euceryna- ważny składnik kosmetyczny otrzymywany z połączenia lanoliny z wazeliną lub olejem parafinowym. Znakomity emulgator. Ma silne właściwości higroskopijne. Chłonie duże ilości wody i dzięki temu zatrzymuje wilgoć w naskórku, który staje się miękki i bardzo elastyczny. W przemyśle kosmetycznym znajduje zastosowanie w produkcji kremów, mleczek, maseczek, oliwek kosmetycznych i innych preparatów upiększających.

 

Ekstrakt z Lukrecji - otrzymywany z korzenia lukrecji gładkiej Glycyrrhiza Glabra. Jest źródłem wielu biologicznie aktywnych składników działających odżywczo, kojąco i osłaniająco. Głównym składnikiem jest należąca do saponin triterpenowych glicyryzyna odznaczająca się wybitnymi właściwościami łagodzącymi. Wyciąg zawiera również liczne flawonoidy, fitosterole, węglowodany, aminokwasy i sole mineralne. Zmniejsza rozwój bakterii wzmacniając antybakteryjne właściwości wyciągu z tymianku. Przyspiesza odnowę naskórka i łagodzi podrażnienia. Dzięki związkom zatrzymującym wodę w skórze daje widoczny efekt nawilżenia i wygładzenia.

 

Enzymy z owoców papi – Papaja pochodzi z rodziny melonowcowatych. Jest to owoc rośliny zielnej, wieloletniej, szybko rosnącej (o wysokości 2-10 m), która zwana jest melonowcem właściwym. Jest najczęściej dwupienna (ponieważ kwiaty męskie i żeńskie występują na osobnych roślinach), jednak można spotkać formy obojnacze. Papaja wywodzi się z Ameryki Środkowej, obecnie jest uprawiana w całych tropikach i subtropikach. W owocu można znaleźć związki mineralne takie jak cynk, potas, magnez, żelazo. W liściach i owocach papai znajduje się Papina. Jest to enzym, który wspomaga trawienia. Enzym jest wykorzystywany w kosmetyce.

 

Kaolin- Rozdrobniona glinka o silnych właściwościach higroskopijnych. Ma właściwości absorbowania nadmiaru łoju. Wykorzystywana w preparatach oczyszczających, ściągających, zamykających pory.

 

Bio- Morska Elastyna- to białko znajdujące się w tkance łącznej i wiązadłach. Jest uzyskiwana przez wywoływaną hydrolizę tkanki łącznej ryb. Elastyna Morska pomaga zwiększyć elastyczność skóry i działa jako środek przeciwzmarszczkowy przez wzmocnienie tkanki podtrzymującej.

 

Kolagen- jest to białko skóry właściwej budujące włókna podporowe skóry. Łączy się z mukopolisacharydami odpowiedzialnymi za ich prawidłowe nawodnienie. Stanowi doskonały składnik przy produkcji kosmetyków do cery suchej i starzejącej się. Ma silne działanie uelastyczniające i zmiękczające naskórek. Jest istotnym czynnikiem odmładzającym.

Ceramidy – są to tłuszcze uszczelniające przestrzeń międzykomórkową w naskórku. Brak ceramidów stwierdza się u osób cierpiących na alergię i łuszczycę, ich ilość zmniejsza się także u osób starszych oraz młodych w okresie zimy. Przy braku ceramidów skóra staje się sucha i chropowata. Ceramidy podwyższają poziom wilgotności skóry.

 

Aloes-  skoncentrowany koktajl witamin, minerałów, enzymów, wielocukrów i aminokwasów, uzyskiwany z miąższu liści uprawy Aloe Barbadensis. Aloes- rodzaj jednoliściennych sukulentów liściowych. Liczy ok. 300- 400 gatunków. Należą do niego formy drzewiaste, krzewiaste, byliny oraz liany. Aleos charakteryzuje się szczególnym powinowactwem do ludzkiej skóry. Łagodzi stany zapalne, przyśpiesza regenerację skóry, i gojenia się ran.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin