SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNO.doc

(38 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZYCH DLA DZIECI Z GŁĘBOKIM DEFICYTEM INTELEKTUALNYM

SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZYCH DLA DZIECI Z GŁĘBOKIM DEFICYTEM INTELEKTUALNYM

 

Temat zajęć„Bawmy się” – zabawy i ćwiczenia ruchowe prowadzone metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne oraz elementy metody KLANZA.

Cele:

·        kształtowanie umiejętności nawiązywania bliskiego kontaktu i współpracy z terapeutą oraz uczestnikami zajęć,

·        rozwijanie świadomości własnego ciała,

·        usprawnianie ruchowe,

·        rozwijanie świadomości przestrzeni i działanie w niej,

·        rozwijanie poczucia sprawstwa w atmosferze bezpieczeństwa i zaufania do współćwiczących.

Metoda:  Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, elementy KLANZA

Forma pracy:  zajęcia w grupie z indywidualnym podejściem do uczniów

Pomoce:

·        magnetofon,

·        CD z muzyką relaksacyjną,

·        tunel,

·        spadochron.

Literatura:

Ø     „Opis i planowanie zajęć według metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne” - Marta Bogdanowicz, Dariusz Okrzesik

Ø     „Metoda Weroniki Sherborne w terapii i wspomaganiu rozwoju dziecka” – Marta Bogdanowicz, Bożena Kisiel, Maria Przasnyska

Ø     „Przytulanki czyli wierszyki na dziecięce masażyki” – Maria Bogdanowicz

 

Przebieg zajęć:

I.                  ZAJĘCIA WPROWADZAJĄCE

Powitanie grupy – ćwiczenia świadomości osoby:

1.     „Poznajmy się” – zabawa integrująca. Siedząc w kręgu terapeuci tworzą „fotelik” dla dziecka. Kolejno przedstawiają siebie i dziecko równocześnie masując podczas powitania ręce np. Marcela – dziecko Paulina, Jola – dziecko Basia.

2.     „Ludzie do ludzi” – powitanie grupy. Dzieci i terapeuci siedzą w kręgu. Prowadząca kieruje zabawą mówiąc: 

·        witamy się z koleżankami rękami,

·        witamy się nogami,

·        witamy się głową itp.

 

II.             ZAJĘCIA WŁAŚCIWE

Ćwiczenia świadomości schematu ciała i otaczającej przestrzeni:                                                                                                 

1.     „ Moje-Twoje” – wszyscy znajdują się w parach (dorosły-dziecko) naprzeciw siebie i wykonują kolejno poszczególne czynności:

·        kładą rękę na głowie, potem na głowie partnera,

·        wskazują palcami swoje czoło, a potem czoło partnera,

·        dotykają swojego nosa, a potem nosa partnera,

·        chwytają się za ucho, a potem za ucho partnera,

·        klepią się po brzuchu,

·        poprawiają fryzurę.    

2.     „Koncert zmiany pogody” –  dorosły klęczy na podłodze obok leżącego na brzuchu dziecka.  W ćwiczeniu tym wprowadza się  swoistą fabułę:

·        drobny deszczyk – delikatnie uderzamy palcami w plecy dziecka,

·        duży deszcz – silniejsze stukanie palcami,

·        grad wielkości kurzego jaja – ostukiwanie pięściami,

·        zaświeciło słońce – masujemy plecy dziecka ruchami okrężnymi.

3.     „Plażowanie” – dzieci i dorośli leżą na plecach lub brzuchu w kręgu:

·        machanie nogami (góra – dół),

·        podnoszenie i opuszczanie złączonych nóg,

·        „bicie braw” stopami.

4.     „Bączek” - wszyscy siedzą na podłodze z nogami ugiętymi w kolanach. Odpychając się rękoma, każdy próbuje obrócić się w miejscu wokół własnej osi.

              Dzieci głęboko niepełnosprawne ćwiczą w parach z terapeutami!

5.     „Turlanie się” - wszyscy leżą na podłodze. Swobodne turlanie się w kierunku wskazanym przez prowadzącego zajęcia.

6.     „Maszyna do pisania” – relaks:

Wkręcamy papier do maszyny do pisania. (Dziecko siedzi tyłem do nas. Delikatnie „przekręcamy” do przodu uszka dziecka.)

Piszemy: Pisze pani na maszynie: (Stukamy palcami w plecy.)

A..., B...,C..., kropka, przecinek ( Piszemy A, B, C, dużą kropkę i przecinek.)

I... przesuwamy wałek. (Trzymamy dziecko za głowę, delikatnie, lecz stanowczo przechylamy na bok .)

Relacje „z”:

7.     „Fotelik” - dorosły siedzi w rozkroku na podłodze, obejmując siedzące przed nim dziecko. Dziecko siedzi na podłodze przed dorosłym, odwrócone do niego plecami. Kołysanie dziecka na boki, poruszanie się z nim w przód i tył.

8.     „Wycieczka” - dorosły stoi przed leżącym na podłodze dzieckiem. Dziecko leży na plecach na podłodze, z ramionami wyciągniętymi w tył (za głowę). Dorosły, trzymając dziecko za dłonie i nadgarstki, lekko ciągnie je po podłodze.

9.     „Dogoterapia” - dorosły (w lekkim rozkroku) wykonuje klęk podparty. Dziecko leży brzuchem na plecach dorosłego, mocno obejmując partnera rękami i nogami. Kołysanie się z dzieckiem na boki, poruszanie się z dzieckiem w przód i w tył, chodzenie po sali na czworakach.

10. „Jesień”- relaks:

Drzewom we włosy dmucha wiatr, (Dmuchamy we włosy.)

a deszczyk kropi: kap, kap, kap. (Delikatnie opukujemy plecy.)

Krople kapią równiuteńko,

Szepcą cicho: „ moja maleńka,

śpij już śpij, śpij, już śpij, już śpij…” (Głaszczemy po włosach i całym ciele.)

Leci listek, leci przez świat, (Przesuwamy opuszkami palców po plecach.)

gdzieś tam na ziemię cicho spadł. (Lekko naciskamy w jednym miejscu.)

Leci drugi, leci trzeci, (Przesuwamy opuszkami palców po plecach 2 razy.)

Biegną zbierać listki dzieci. (Szybko stukamy wszystkimi palcami.)

I z uśmiechem wszystkie liście układają w piękne kiście. (Głaszczemy dziecko po plecach.)

11. „Huśtawka” -   co najmniej dwie osoby stoją obok leżącego dziecka. Dziecko leży na plecach na podłodze. Jeden dorosły trzyma dziecko za ręce, a drugi za nogi i w ten sposób lekko unoszą dziecko nad podłogą oraz kołyszą je na boki.

Relacje „razem”

12. „Piłowanie drewna” – dorosły siedzi w rozkroku, zwrócony przodem do dziecka, trzymając je za dłonie. Dziecko siedzi w rozkroku zwrócone przodem do dorosłego, zaś nogi dziecka znajdują się pod nogami dorosłego. Dorosły i dziecko na przemian kładą się na plecach na podłodze, cały czas trzymając się za ręce.

13. „Tunel” – dzieci przechodzą na czworakach lub czołgają się w tunelu    przechodząc na drugą stronę.

14. Bieganie z chustą” -  biegnąc po obwodzie koła, na przemian podnosimy i opuszczamy chustę. Dzieci znajdują się pod chustą.

15. Kopuła” – podnosimy chustę  wysoko, a następnie opuszczamy w dół.  Kiedy chusta jest w górze po raz trzeci, kryjemy  się do środka równocześnie trzymając końce chusty. Spadochron napełnia się powietrzem tworząc kopułę.

16. „Karuzela” – dziecko siedzi bądź leży w chuście. Dorośli trzymając chustę za jej końce, poruszają się w jedną stronę, kręcąc chustą początkowo wolno, potem coraz szybciej.

 

III.         ZAJĘCIA KOŃCOWE

Pożegnanie grupy

1.     „Kołyska” – dzieci z terapeutami tworzą „fotelik”. Przy piosence „Tatusiowa mruczanka” kołyszą się na boki, tulą się do siebie, głaszczą.

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin