swiat.doc

(50 KB) Pobierz

Świat wg kalendarza robotniczego z 1953 r.

ALBANIA

Albania jest narażona jest na ciągłe prowokacje ze strony titowskiej Jugosławii i monarcho-faszystowskiej Grecji. Niezłomna postawa narodu albańskiego wobec tych prowokacji stanowi znamienne ostrzeżenie dla podżegaczy wojennych.

AUSTRALIA

Militaryzacja kraju, wzrost wyzysku mas pracujących prowadzi do szybkiego obniżenia stopy życiowej narodu australijskiego. Miliony funtów szterlingów idą na budowę baz wojskowych, a w kraju odczuwa się ostry brak mieszkań. W jednym tylko mieście Sydney 250 tys. ludzi gnieździ się w ciemnych norach na przedmieściach. Antynarodowa polityka prowadzona przez rząd powoduje coraz silniejszy sprzeciw mas pracujących. Szerzy się ruch strajkowy. Na czele ogólnonarodowego ruchu obrońców pokoju, walki o prawa dla mas pracujących, o demokrację stoi liczna klasa robotnicza Australii.

BELGIA

Belgia jest monarchią konstytucyjną. Proamerykańska polityka rządu powoduje nieustanne zwiększanie wyzysku i pogarszanie się położenia mas pracujących. Masy pracujące Belgii jednoczą się w walce o poprawę warunków bytu, protestują przeciwko polityce zbrojeń.

CHINY

Wielkie sukcesy osiągnięte przez masy pracujące Chin pod kierownictwem partii komunistycznej i jej przewodniczącego Mao Tse-tunga są rezultatem tego, że w swojej działalności partia komunistyczna kieruje się wskazaniami wielkiej nauki marksizmu-leninizmu.  Każdy komunista chiński pamięta słowa Mao Tse-tunga: „Komunistyczna Partia Związku Radzieckiego jest naszym nauczycielem”.

CZECHOSŁOWACJA

Pomyślna realizacja planu pięcioletniego zmienia w szybkim tempie oblicze Czechosłowacji. Rozwija się cała gospodarka narodowa, podnosi się stopa życiowa i poziom kulturalny mas pracujących. Wolny naród czechosłowacki pod wodzą partii komunistycznej buduje podstawy ustroju socjalistycznego. Sukcesy te naród czechosłowacki osiągnął mimo wysiłków reakcji międzynarodowej, która pragnęła udaremnić jego budownictwo pokojowe.

FRANCJA

Po przystąpieniu do agresywnego paktu północno-atlantyckiego rząd francuski prowadzi gorączkowe przygotowania do wojny, przeznaczając na ten cel z budżetu państwowego ogromne sumy. Do dyspozycji imperialistów amerykańskich rząd przekazał szereg baz wojennych i lotnisk. Marshalizacja kraju spowodowała upadek wielu gałęzi przemysłu francuskiego, jak np. przemysłu samochodowego, przemysłu lotniczego, filmowego, itd. Średni poziom produkcji przemysłowej w 1950 r. nie osiągnął nawet poziomu sprzed 20 lat. W tej sytuacji stale rosną tarcia między imperialistami francuskimi i amerykańskimi, przybierając niekiedy szczególnie ostre formy. Polityce przygotowań do nowej wojny towarzyszą próby zdławienia ruchu robotniczego i demokratycznego. Faszyzacja życia we Francji wyraża się w represjach przeciwko strajkującym i demonstrantom, we wprowadzaniu antyrobotniczych ustaw i reżimu policyjnego.

HOLANDIA

Holandia jest monarchią konstytucyjną. Reakcyjny rząd Partii Pracy przystąpił do Planu Marshalla i agresywnego paktu północno-atlantyckiego, przez co doprowadził do upadku produkcji pokojowej i do obniżenia stopy życiowej mas pracujących oraz wzrostu bezrobocia. Wokół Komunistycznej Partii Holandii skupia się znaczna część mas ludowych.

JAPONIA

W Japonii obok kapitalistycznego wyzysku zarówno w rolnictwie, jak i w przemyśle występują silne przeżytki feudalizmu. Uciskany naród japoński coraz aktywniej włącza się do walki przeciwko amerykańskim okupantom i rodzimej reakcji. Przebieg święta 1 Maja w 1952 r. był wyrazem wzmagającej się aktywności narodu japońskiego oraz rosnącego niezadowolenia szerokich mas pracujących z polityki rządu. Walką mas pracujących kieruje Komunistyczna Partia Japonii. Podlega ona policyjną represjom, mimo to wpływ jej ciągle wzrasta. Komuniści zdobywają coraz większe poparcie robotników, chłopów i inteligencji pracującej.

JUGOSŁAWIA

Wyzwolona przez Armię Radziecką Jugosławia rozpoczęła budowę ustroju ludowo – demokratycznego. Został on zburzony przez zdradziecką klikę Tito – Rankowicza, zaprzedaną amerykańskim imperialistom, która przekształciła Jugosławię w kolonię imperializmu amerykańsko – angielskiego. Zdemaskowanie titowców jako agentów imperializmu przez Biuro Informacyjne partii komunistycznych i robotniczych odegrało historyczną rolę dla całego międzynarodowego ruchu robotniczego, a w szczególności dla krajów demokracji ludowej. Jugosławia jest zacofanym krajem rolniczym. Oprócz kliki Tito na wsi jest kułactwo, a tzw. „spółdzielnie pracy” to kułackie fermy, na których pracują w charakterze najemników wyniszczeni podatkami biedniacy i średniacy. Znacjonalizowane uprzednio fabryki i kopalnie klika Tito przekazała z powrotem zagranicznym monopolom. Długość dnia roboczego jest nieograniczona. Np. w kopalni Breza trwa on 12 godz., w portach dunajskich – 15 godz. Titowcy obniżają i tak już niską płacę roboczą. Przemysł nastawiony jest na produkcje zbrojeniową. Z postępującą likwidacją produkcji pokojowej wzrasta bezrobocie. Na podstawie umów handlowych, zawartych z rządami Stanów Zjednoczonych i Anglii, titowcy po nieprawdopodobnie niskich cenach dostarczają im ważnych surowców strategicznych. Belgrad stał się ośrodkiem dywersyjno – szpiegowskim imperializmu amerykańskiego i angielskiego skierowanego przeciwko krajom demokracji ludowej i ruchowi robotniczemu. W kraju ponad 200 tys. patriotów przebywa w obozach koncentracyjnych. Podpisany w listopadzie 1951 r. układ wojenny między kilką Tito a imperialistami amerykańskimi ma na celu wykorzystanie żołnierzy jugosłowiańskich jako taniego mięsa armatniego, a terytorium Jugosławii jako bazy wypadowej przeciwko krajom demokracji ludowej i ZSRR. Narody Jugosławii coraz lepiej zdają sobie sprawę, że walka ze zdradziecką kliką oznacza walkę o pokój i wolność kraju. Toteż z każdym dniem rośnie opór robotników i chłopów, kierowany przez podziemne grupy komunistów przeciwko zdrajcom z kliki Tito – Rankowicza, wrogom pokoju i niepodległości narodów, wrogom demokracji i socjalizmu.

KANADA

Proamerykańska, antynarodowa polityka prowadzi do szybkiego obniżenia stopy życiowej mas pracujących. Według oficjalnych (mocno tendencyjnych) danych w lutym 1951 r. 303 tys. ludzi znajdowała się bez pracy. Wzrastają podatki nakładane na masy pracujące. Mimo represji stosowanych wobec postępowych organizacji i wprowadzenia faszystowskich porządków – masy pracujące przy pomocy strajków i demonstracji walczą o swoje prawa w obronie pokoju. W kraju działa postępowa Partia Robotnicza, której wpływy wbrew usilnym dążeniom reakcji rosną wśród klasy robotniczej.

MONGOLIA

Wybudowanie w roku 1949 pierwszej szerokotorowej linii kolejowej łączącej Ułan-Bator ze Związkiem Radzieckim, zaliczyć należy do osiągnięć współczesnej Mongolii. W Mongolskiej Republice Ludowej dokonały się też ogromne przemiany w dziedzinie kultury. Związek Radziecki okazuje wszechstronną pomoc Mongolskiej Republice Ludowej w każdej dziedzinie życia gospodarczego i kulturalnego.

NIEMIECKA REPUBLIKA DEMOKRATYCZNA

Niemiecka Republika Demokratyczna prowadzi nieustanną walkę o zjednoczone, demokratyczne i pokojowe Niemcy. W walce przeciwko remilitaryzacji Niemiec zachodnich, haniebnemu „układowi ogólnemu” wzmacniają się więzi łączące NRD z patriotami niemieckimi w zachodniej części kraju. Naród niemiecki pod wodzą Niemieckiej Socjalistycznej Partii Jedności i Komunistycznej Partii Niemiec (KPD) walczy o zjednoczenie państwa niemieckiego na demokratycznych zasadach, walczy o uregulowanie kwestii niemieckiej zgodnie z propozycjami Związku Radzieckiego.

NOWA ZELANDIA

Awanturnicza polityka imperialistów usiłuje wciągnąć Nową Zelandię w przygotowania do nowej wojny światowej. Wśród mas pracujących Nowej Zelandii rozwija się ruch obrońców pokoju.

RUMUNIA

Poważne zmiany zachodzą na wsi rumuńskiej. Powstają ośrodki maszynowo – traktorowe, spółdzielnie produkcyjne, państwowe gospodarstwa rolne. Plan pięcioletni postawił przed gospodarką rolną poważne zadania. Nakreślone zostały olbrzymie zadania w dziedzinie mechanizacji, podniesienia wydajności z hektara. Jednocześnie z rozwojem socjalistycznej ekonomiki kraju rośnie dobrobyt i poziom kulturalny narodu rumuńskiego. Jedna czwarta wydatków państwa przeznaczona jest na potrzeby kulturalne i socjalne.

STANY ZJEDNOCZONE

Według oficjalnej statystyki amerykańskiej prawie 3/4 ogólnej liczby rodzin amerykańskich nie posiada niezbędnego do życia minimum, a około 20 milionów rodzin nie posiada nawet połowy tego minimum. Zwiększenie wyzysku klasy robotniczej, szczególnie przez intensyfikację pracy, prowadzi do ogromnej ilości nieszczęśliwych wypadków. W szczególnie ciężkiej sytuacji znajdują się Murzyni. Ziemię wydzierżawia im się za oddawanie znacznej części plonów. W południowych stanach działa specjalna organizacja, Ku-Klux-Klan, uprawiająca faszystowski terror wobec ludności murzyńskiej. Proces ubożenia mas pracujących przy jednoczesnym niesłychanym bogaceniu się kapitalistów przybrał jeszcze bardziej na sile od chwili, kiedy imperialiści amerykańscy rozpoczęli agresję w Korei. Rządzące monopole, ażeby stłumić i rozbić jedność mas pracujących, rzucały ochłapy ze swoich milionowych zysków drobnej górnej części robotników, stwarzając tzw. arystokrację robotniczą, lepiej uposażoną i zaprzedaną imperialistom. W oparciu o nią powstała reakcyjna agentura w związkach zawodowych... Rząd Stanów Zjednoczonych przyspiesza faszyzację kraju, wzmaga terror przeciwko wszystkim postępowym organizacjom. Awanturniczej polityce amerykańskich imperialistów przeciwstawiają się nie tylko ZSRR i kraje demokracji ludowej, nie tylko narody kolonialne, ale przeciwstawiają się jej coraz bardziej narody krajów kapitalistycznych, które nie chcą znosić okupacji amerykańskiej i zależności od Stanów Zjednoczonych. Polityce tej przeciwstawia się naród amerykański, który coraz śmielej zaczyna występować przeciwko polityce wojny i agresji. Istniejąca w Stanach Zjednoczonych partia komunistyczna (powstała w 1919 r.) prowadzi walkę przeciw agresywnej polityce zagranicznej i faszystowskiej polityce wewnętrznej. Zdobyła ona poparcie przodujących elementów spośród klasy robotniczej, farmerów.

WĘGRY

Ustanowieniu i umocnieniu nowej demokratycznej władzy na Węgrzech oraz szybkiemu rozwojowi przeszkadzała wroga, antynarodowa działalność grupy titowskich szpiegów anglo –amerykańskich z Rajkiem na czele. Reakcja węgierska przy bezpośrednim poparciu zagranicznych agentur zorganizowała szereg spisków przeciwko demokratycznym Węgrom. Wyższa hierarchia kościelna z kardynałem Mindszentym na czele okazała się bezpośrednią agenturą amerykańskich i angielskich imperialistów. Spisek miał na celu obalenie władzy ludowo – demokratycznej i wskrzeszenie monarchii Habsburgów. Zdemaskowanie i rozbicie przez naród węgierski wrogich elementów przyśpieszyło proces utrwalania osiągnięć demokratycznych.

WIELKA BRYTANIA 

Miliarderzy angielscy uczestniczą w organizowanych przez imperialistów amerykańskich agresywnych blokach. Równocześnie pogłębia się sprzeczność między imperialistami angielskimi i amerykańskimi. Imperializm amerykański pod przykrywką „pomocy” przenika do ekonomiki Anglii, zagarnia jej surowce i rynki zbytu, gospodaruje w jej koloniach. Polityka imperialistów amerykańskich wywołuje wzrastający opór mas pracujących, które domagają się niepodległości i suwerenności swego kraju. Narzucony przez Stany Zjednoczone wyścig zbrojeń odbywa się kosztem pogarszania warunków bytu mas pracujących. Wzrasta wciąż bezrobocie. Od 1920 r. istnieje w Anglii partia komunistyczna, wokół której skupia się przodująca część angielskiej klasy robotniczej. Komunistyczna Partia Wielkiej Brytanii demaskuje zdradziecką rolę labourzystowskich przywódców, wzywa naród angielski do walki o pokój, do walki o zaniechanie polityki agresji, o uniezależnienie się od imperializmu amerykańskiego. 

ZWIĄZEK SOCJALISTYCZNYCH REPUBLIK RADZIECKICH

Związek Radziecki jest dziś najpotężniejszym mocarstwem świata. Przewodzi on wielkiemu obozowi demokracji i socjalizmu, skupiającemu 800 mln ludzi – od Łaby po Ocean Spokojny, przewodzi setkom milionów ludzi pracy w krajach kapitalistycznych, kolonialnych i zależnych. Związek Radziecki stał się natchnieniem i nadzieją całej postępowej ludzkości, walczącej o pokój, demokrację i socjalizm. Kolektywizacja gospodarki rolnej całkowicie zmieniła oblicze wsi radzieckiej. Powstały wielkie, socjalistyczne gospodarstwa rolne, które na zawsze uwolniły chłopów radzieckich od nędzy i zacofania. W 1936 r. uchwalona została Konstytucja ZSRR, nazwa od imienia jej twórcy Konstytucją Stalinowską. Konstytucja Stalinowska była podsumowaniem i ugruntowaniem osiągnięć społeczeństwa radzieckiego. Zdradziecka napaść Niemiec hitlerowskich na ZSRR w czerwcu 1941 r. przerwała realizacje trzeciego planu pięcioletniego. Ludzie radzieccy, wychowani przez partię bolszewicką, twardo stanęli w obronie zdobyczy Października. Po wojnie naród radziecki przystąpił do odbudowy. Z inicjatywy towarzysza Stalina rozpoczęto realizację gigantycznych planów przeobrażenia przyrody. Związek Radziecki wszedł w okres budowy podstaw ustroju komunistycznego. Realizacja wielkich stalinowskich planów przeobrażenia przyrody przyniesie ZSRR ponad 20 mld kWh elektryczności rocznie. Budowa wielkich systemów wodnych pozwoli nawodnić dodatkowo 28 mln ha ziemi. Plany te stanowią jedno z najważniejszych ogniw budownictwa materialnej bazy komunizmu. Realizacja stalinowskiej polityki narodowościowej przyniosła gospodarczy, społeczny i kulturalny rozwój republik radzieckich, doprowadziła do faktycznej równości narodów radzieckich. Republiki radzieckie w chwili ich powstania znajdowały się na różnych szczeblach rozwoju gospodarczego i kulturalnego. Władza radziecka zlikwidowała zacofanie narodów uciskanych przez carat. W Uzbekistanie na każdy 1 000 ha obszaru zasiewów przypada 14 traktorów, podczas gdy we Francji na taki sam obszar przypada 7, a we Włoszech 4 traktory o znaczniej mniejszej mocy. Dzięki silnej bazie technicznej i zdobyczy radzieckiej agrotechniki zbiory bawełny w 1951 r. wynosiły we wschodnich republikach przeciętnie 21 kwintali z ha, podczas gdy w tym samym okresie zbiory z ha wynosiły w Stanach Zjednoczonych 8,3 kwintala, w Indiach 3,4 kwintala. 

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin