Konspekt zajęcia
Grupa: IV – 5 latki
Temat kompleksowy: „Szukamy wiosny”
Temat zajęcia: „Rysunkowe zagadki”
Cele główne:
Ø doskonalenie sprawności manualnej
Ø stwarzanie okazji do radosnych przeżyć związanych z zabawą
Cele operacyjne – dziecko powinno:
Ø wypowiedzieć i przedstawić za pomocą ruchu sylaby swojego imienia
Ø orientować się w schemacie własnego ciała
Ø odtworzyć wzór w powietrzu, na podłodze, ręką prawą i lewą, obiema naraz
Ø ułożyć wzór w układzie szeregowym
Ø wypowiedzieć tekst wiersza z jednoczesnym rysowaniem po śladzie
Ø rozpoznać figury geometryczne
Ø samodzielnie rozplanować przestrzeń swobodnego ruchu
Ø dokończyć rysunek wg własnego pomysłu
Ø ocenić poprawność samodzielnie wykonanej pracy
Metody: słowna, oglądowa, praktycznego działania.
Formy pracy: zajęcia z całą grupą, praca w małych
grupach, praca indywidualna.
Środki dydaktyczne: koperty ze słoneczkami, sylweta
Marzanny, emblematy figur geometrycznych,
kartony, ołówki, kredki, flamastry, wstążka.
Przebieg zajęcia:
1. Zabawa „iskierka uśmiechu”.
2. „Powitanie z autoprezentacją” – każde dziecko w wyznaczonej kolejności za pomocą klaskania przedstawia sylaby swojego imienia mówiąc je głośno.
3. Powitanie w parach.
Dzieci stoją w parach naprzeciw siebie
ü prawa ręka wita się z prawą ręką
ü lewa ręka wita się z lewą ręką
ü czoło wita się z czołem
ü lewa stopa wita się z lewą stopą
ü prawa stopa wita się z prawą stopą
4. Prezentacja wiersza T. Śliwiaka „Bałwan i wiosna”.
Po wysłuchaniu wiersza :
ü dzieci rysują bałwana w powietrzu prawą ręką, lewą ręką, obiema naraz
ü dzieci rysują bałwana na podłodze prawą ręką, lewą ręką, obiema naraz
5. Zabawa „Wesołe słoneczka”.
Każde dziecko otrzymuje kopertę z 6 słoneczkami.
Przelicza je. Nauczycielka prezentuje wzór, dzieci
zapamiętują go i układają szeregowo na podłodze.
6. „Kurczątko” – wierszyk do rysowania.
ü nauczycielka prezentuje wiersz i sposób rysowania go
ü dzieci rysują kurczątka na podłodze
ü dzieci rysują kurczątka na kartonie
ü dzieci wodzą palcem po rysunku kurczątka
7. „Jaka to figura geometryczna ?” – zagadki.
Dzieci dostają emblematy figur geometrycznych.
Nauczycielka rysuje w powietrzu figurę
geometryczną. Dzieci odgadują – podnoszą
odpowiednią figurę.
8. Zabawa ruchowa „Taniec ze wstążką”.
9. Praca przy stolikach.
Dzieci otrzymują postać Marzanny.
Następnie ozdabiają jej sukienkę wzorami wg
własnego pomysłu.
10. Wspólne oglądanie prac.
Dzieci oceniają prace, wybierają najładniejsze.
ewijla