ODPOWIEDNI UBIÓR.doc

(30 KB) Pobierz
ODPOWIEDNI UBIÓR:

ODPOWIEDNI UBIÓR:

 

Wiele elementów wpływa na trening, nawet taka, wydawałoby się, drobnostka jak ubiór. Ale fakt jest faktem: odpowiedni strój ułatwi wykonywanie rozgrzewkę, wykonywanie technik oraz ćwiczenia rozciągające.

Większość ćwiczących wschodnie sztuki walki korzysta z typowego dla danej dyscypliny stroju: karategi, doboku, itp. Są to dobre stroje, zazwyczaj wykonane z przewiewnych materiałów ale nie zawsze dostatecznie wygodne. Rozsuwające się poły bluzy i wieczne poprawianie pasa może być nieco irytujące. Poza tym gdy skóra pokryta jest potem, materiał lubi się odrobinę przyklejać do ciała, ograniczając ruchy ( zwłaszcza wysokie kopnięcia ).

W klubie, gdzie wszyscy noszą podobne stroje nie ma sensu się wyróżniać ale w warunkach domowych można ćwiczyć w o wiele wygodniejszy sposób. Najlepszym ubiorem do treningu domowego jest zwykła bawełniana koszulka i długie ( najlepiej za kostki ) spodnie dresowe. Ten typowy dla większości sportowców ubiór zapewnia maksymalną wygodę a dodatkowo ułatwia trening. Zakres ruchów we wszystkie strony jest swobodny, nawet gdy skóra jest spocona. Jaśli jest w miarę ciepło można w ogóle ćwiczyć bez koszulki. Jeśli jest chłodniej nakładamy bluzę z dresu.

Długie spodnie z dresu pomagają utrzymać ciepło w nogach. Jest to przydatne z tego względu, iż rozgrzane mięśnie stają się bardziej elastyczne a co za tym idzie, wszelkie kopnięcia i ćwiczenia rozciągające wykonuje się o wiele łatwiej. Nie należy jednak zdejmować spodni w trakcie treningu ani robić przerwy w ćwiczeniach na dłużej niż 5 minut bo skóra zacznie się szybko schładzać i mięśnie zaczną sztywnieć. Po treningu warto poczekać aż całe ciało "ostygnie" zanim zmienimy strój na świeży.

Istnieją też spodnie treningowe wykonane ze sztucznych, śliskich materiałów ( np. niektóre spodnie do kick-boxingu ). Nie są one zbyt dobre do dłuższego treningu: spodnie te lubią przyklejać się do ciała, pot, który się pod nimi wydziela, jest zimny, i nawet krótka przerwa w ćwiczeniach powoduje nieprzyjemne zziębnięcie mięśni.

Jeżeli temperatura otoczenia jest rzeczywiście ciepła ( żeby nie powiedzieć: gorąca ), nie musimy oczywiście cierpieć katuszy w grubych spodniach. Krótkie spodenki są po to żeby je nosić. Ciepło otoczenia sprawi, że mięśnie i tak będą bardziej elastyczne. Nie należy raczej używać spodenek tzw. kolarskich, ciasno przylegających do skóry. Mogą ograniczać ruchy przy szerokich postawach lub wysokich kopnięciach a w ćwiczeniach rozciągających pachwiny i mięśnie podudzia są dosyć uciążliwe.

Jeśli chodzi o obuwie, to tradycyjnie w sztukach walki się go nie używa ( wyjątkiem jest wprowadzone niedawno obuwie do taekwondo ). W treningu poza salą można użyć jakichkolwiek butów sportowych, byle były wygodne i w miarę miękkie ( żeby krawędzie nie uciskały pod kostką w czasie skrętów stopy ). Obecnie można dostać obuwie sportowe przeznaczone do konkretnych celów, np. do tenisa. O ile mi wiadomo butów do treningu sztuk walk jeszcze nie wypuszczono na rynek ale np. buty do koszykówki będą dobrze chronić stopę podczas ćwiczenia wyskoków. Jeżeli ćwiczy się w domu lub na miękkim podłożu ( trawa, piasek ), najlepiej ćwiczyć boso.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin