1. Ile zapałek należy usunąć ?
Na rysunku ułożono 16 jednakowych kwadratów.Ile występuje na tym rysunku wszystkich kwadratów rozmaitych wielkości ?Jaką najmniejszą liczbę zapałek trzeba usunąć, aby w pozostałej figurze wcale nie występowały kwadraty ?
2. Twierdza (zagadka - żarcik).
PRZECZYTAJ:
Wydarzenia szkolne
Dzień Edukacji
Narodowej
Dzień papieski
Międzynarodowy
miesiąc bibliotek
szkolnych
Konkursy szkolne
Łamigłówki
Z 16 zapałek ułożono "plan" twierdzy otoczonej głębokim rowem.Jak można dostać się do twierdzy za pomocą dwóch desek (zapałek), których długość równa się dokładnie szerokości rowu ?
Ojciec przegląda zeszyt syna :
- Dlaczego tak nierówno piszesz literki ?
- Tato. To nie literki, to są nuty.
UŚMIECHNIJ SIĘ
JJJJJJJJ
- Ty oszuście ! Wzywam cię na pojedynek !
- Dobrze. Szabla czy pistolet ?
- Szabla.
- Ok. To ja biorę pistolet.
- Telefon to dobra rzecz
- Dlaczego ?
- Bo możesz sobie porozmawiać, nie oferując żadnego poczęstunku.
Rozwiązania :
1. 2.
Październik 2011 r Nr 10 / 2011
SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr 2
W październiku:
14.10 – Dzień Edukacji
16.10 – Dzień papieski
Międzynarodowy miesiąc
bibliotek szkolnych
OD REDAKCJI:
Redakcja gazetki szkolnej bardzo prosi o przesyłanie listów, w których możecie napisać, o czym chcielibyście przeczytać w naszej gazetce.
Redakcja gazetki: Kinga Linke, Julia Omelańczuk
Dzień Edukacji Narodowej to w potocznym znaczeniu Dzień Nauczyciela. Choć tak naprawdę nie do końca jest to tylko święto nauczycieli. W tym dniu świętują wszyscy pracownicy szkoły. Z tej właśnie okazji życzymy wszystkim dużo uśmiechu na co dzień, mało kłopotów z uczniami oraz wiele radości w pracy z nami.
16 października 1976r. biskup Karol Wojtyła został wybrany na Papieża. Był to wielki, przełomowy dzień w historii kościoła katolickiego. Pierwszy raz papieżem został człowiek, który nie był rodowitym Włochem. Papież Polak zmienił obraz i postrzeganie chrześcijaństwa na świecie. Jako pierwszy odbywał pielgrzymki do wielu krajów oraz jako pierwszy spotykał się z przedstawicielami innych wyznań. Jako Polacy jesteśmy dumni i bardzo szczęśliwi, że mieliśmy takiego wspaniałego papieża z naszego kraju.
W związku z tym, iż październik został ogłoszony międzynarodowym miesiącem bibliotek szkolnych został zorganizowany konkurs. Dla klas I - III konkurs polega na napisaniu wiersza na temat biblioteki szkolnej. Natomiast klasy IV – VI mają przedstawić pracę multimedialną o bibliotece szkolnej.
1. Z jednakowych cyfr :
Posługując się tylko dodawaniem napisz liczbę 28 przy pomocy pięciu dwójek, a liczbę 1000 przy pomocy ośmiu ósemek.
2. Sto :
Przy pomocy dowolnych działań arytmetycznych zestaw liczbę 100 albo z pięciu jedynek, albo z pięciu piątek, przy czym z pięciu piątek można to wykonać dwoma sposobami.
3. Dziewięćdziesiąt dziewięć i sto :
Ile "plusów" (+) trzeba umieścić między poszczególnymi cyframi liczby 987 654 321, aby otrzymać sumę 99 ? Istnieją dwa rozwiązania.Jak rozmieścić znaki między siedmioma liczbami porządkowymi 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 tak, aby suma ich wynosiła 1000 ? Kolejności cyfr zmieniać nie wolno.
4. Jabłka.
W skrzyni zmieszane są trzy gatunki jabłek. Jaką najmniejszą ilość jabłek należy wyjąć ze skrzyni na "chybił, trafił", nie zaglądając do niej, aby wśród wyjętych jabłek były:1) przynajmniej dwa jabłka tego samego gatunku,2) przynajmniej trzy jabłka tego samego gatunku ?
5. Prognoza pogody. Jeśli o godzinie 24 pada deszcz, czy można spodziewać się, że po 72 godzinach będzie słoneczna pogoda ?
1. 22+2+2+2=28
888+88+8+8+8=1000
2. 100=111-11
100=5x5x5-5x5
3. 100=(5+5+5+5)x5
4. 1) 4 jabłka
2) 7 jabłek
5. Nie, gdyż po 72h, a więc po 3 dobach będzie znów godzina 24, a słońce nie świeci w nocy (chyba, że jesteśmy za kołem
podbiegunowym)
Dziennie bardzo dużo, około 30 – 50 dzieci.
Przygodowe, humorystyczne, naukowe i fantastyczne.
Tak.
Tak, ale tylko podczas przerwy. Podczas lekcji nie wolno.
Dwie.
Tak, ale podczas przerw.
Trzeba ukończyć studium podyplomowe bibliotekarstwa oraz studia bibliotekarskie.
Jest to bardzo ciekawa praca i ja bardzo ją lubię.
Oczywiście, że nie, ponieważ nie wszystkie książki mnie interesują.
Dziękuję bardzo za udzielenie wywiadu.
Wywiad przeprowadziła : Kinga Linke
Sylwia Grzeszczak – „Małe rzeczy”
Żadne z nas już nie pamięta jak beztrosko biegły dniWiele nam nie było trzeba - ja i ty, i długo nicNie zadawaliśmy pytań, nie prowadziliśmy gierDziś kalkulujemy wszystko - nie ma w tym szaleństwa, wiemCo z tym możemy zrobić?Budujemy nasz dom na piasku, cena nie gra roli dziśKupiliśmy prawie wszystko, ale wciąż nie mamy nicChcę pozbierać znowu myśli, słyszeć bicie naszych sercWidzieć ile szczęścia w sobie kryje każda mała rzeczCieszmy się z małych rzeczyBo wzór na szczęście w nich zapisany jestMiędzy nami znów zaiskrzy, odnajdziemy blask i wdziękZakończymy smutny shopping sztucznych, galerianych szczęśćI będzie jak dawniej, przestańmy się spieszyćZacznijmy od nowa, od tych małych rzeczyBudujemy nasz dom na piasku, cena nie gra roli dziśKupiliśmy prawie wszystko, ale wciąż nie mamy nicChcę pozbierać znowu myśli, słyszeć bicie naszych sercWidzieć ile szczęścia w sobie kryje każda mała rzecz
Cieszmy się z małych rzeczyBo wzór na szczęście w nich zapisany jestI będzie jak dawniej, przestańmy się spieszyćZacznijmy od nowa, od tych małych rzeczyI będzie jak dawniej, przestańmy się spieszyćZacznijmy od nowa, od tych małych rzeczyBudujemy nasz dom na piasku, cena nie gra roli dziśKupiliśmy prawie wszystko, ale wciąż nie mamy nicChcę pozbierać znowu myśli, słyszeć bicie naszych sercWidzieć ile szczęścia w sobie kryje każda mała rzeczCieszmy się z małych rzeczyBo wzór na szczęście w nich zapisany jestCieszmy się z małych rzeczyBo wzór na szczęście w nich zapisany jestCieszmy się z małych rzeczyBo wzór na szczęście w nich zapisany jest
Aforyzmy, maksymy, sentencje
Jeśli się nie przechodzi i nie odświeża ścieżek myślowych, zaczynają zarastać.
Herbert George Wells
...
damian20dca