duks.docx

(14 KB) Pobierz

Imię i nazwisko: ………………………………………                                   Klasa: ……….

 

Iwona suszyła włosy. Spieszyła się bardzo, ponieważ za chwilę, wraz z Olą miały wyjść na dyskotekę. Nie zauważyła jednak, że przewód elektryczny suszarki był uszkodzony. Zaiskrzyło i… Iwona osunęła się na podłogę. Chyba straciła przytomność.

 

1. Zaproponuj zakres pierwszej pomocy w opisanym przypadku, z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa. Jesteś sam(a). Dasz radę.

odłączenie źródła prądu lub zródło zasilania musimy stanąć na suchym materiale izolacyjnym (drewniana deska ) i suchym drewnianym przedmiotem odciągnąć ręcę od źródła napiecia (jeżeli nie zostało odłączone) sprawdzamy oddech. Jeżeli nie oddycha przystępujemy do RKO Jeżeli już ma oddech prawdiłowy i jest przytomna musimy  jej poparzone miejsca schłodzić i opatrzyć mokrym opatryunkie.Jezeli występują u Iwony objawy wstrząsu układamy ja w pozycji przeciwstrząsowej i okryć .spierać psychicznie

 

2. Napisz, jakie są prawdopodobne zagrożenia dla:

 

– ratownika Porażenie prądem omdlenie uderzenie głowa o podłoge..

 

– poszkodowanego

Brak oddechu i przytomności.Uszkodzenie komórek spowodowane brakiem tlenu. ŚMIERĆ

 

3. Zaproponuj, jak powinny zachować się osoby zaskoczone przez burzę na otwartej

przestrzeni:

 

– w parku musimy się oddalić od pojedynczych drzew(wyskokich)wyłączyć telefon odejść od zbiorników wodnych  musimy kucnąć

 

– w górach – W przypadku zbliżania się burzy opuść jak najszybciej partie szczytowe i grań (korzystniejsze jest schodzenie na stok zawietrzny) - pamiętając jednocześnie, że gdy znajdujesz się na trudnym i eksponowanym szlaku nie możesz schodzić ze znakowanej ścieżki - grozi to bowiem wejściem w przepaścisty teren w którym nie ma możliwości bezpiecznego zejścia. Czasem powrót z takiego miejsca jest o własnych siłach niemożliwy - wiele osób próbując jednak się z takiego miejsca wydostać zakończyło tragicznie swoją przygodę z górami (i nie tylko) schować się w zagłębieniu – podczas kąpieli w jeziorze musimy wyjść z wody i nie chodzić po mokrym piachu

Kolega został potrącony przez samochód. Doznał urazu, w wyniku którego kość udowa przebiła skórę. Ranie towarzyszy obfite krwawienie. Stwierdzasz także, że ma słabo wyczuwalne, ale szybkie tętno. Skóra jego jest blada i zlana zimnym potem. Jest niespokojny i zdezorientowany. Nie pamięta, co się zdarzyło…

 

4. Zaplanuj zakres pierwszej pomocy w sytuacji opisanej wyżej.

  zabezpieczamy miejsce(pod uwagę najpierw bierzemy zdrowie własne). Każemy innej osobie lub sam(jeżeli nikogo nie Ma ) dzwonić po służby medyczne oraz pomoc . Unieruchomiamy kończynę . stosujemy bandaże(ewentualnie opaske uciskową) musimy go ułożyć w pozycji bocznej ustalonej przykryć kocem termicznym i dbać o jego komfort psychiczny oraz termiczny(wspierać go)

 

 

 

5. W wypadkach drogowych należy zakładać, że doszło do urazu kręgosłupa. Wyjaśnij, jakiej pomocy należy udzielić osobie, u której podejrzewamy uraz kręgosłupa.

Unieruchomiamy jej szyje nakładajac jakiś kawał materiału(gazeta ,bandaż) I owijamy do okoła szyji bandażem tak aby mogła ta osoba swobodnie oddychać.

Potem ustawiamy się z boku i wkładamy ręcę pod jego pachy ,chwytamy jego rękę i podczymując głowe na brzuchu wyciagamy go z auta(uchwyt Reuteka) .Klękamy i przenosimy ja w bezpieczne miejsce wzywamy 999

6. Wymień i opisz prawdopodobne zagrożenia podczas udzielania pierwszej pomocy w podobnej sytuacji, dla

– poszkodowanego śmierć , kalectwo, znaczne obrażenia ciała ,

– ratującego kalectwo obrażenia ciała śmierć , utrata przytomnośći

 

– świadków zdarzenia

 

7. Często w miejscu wypadku występują poważne zagrożenia. Aby zminimalizować szkody, w każdej sytuacji urazowej należy przestrzegać algorytmu postępowania. Uszereguj we właściwej kolejności czynności ratownika na miejscu zdarzenia, wpisując odpowiednie numery w miejsce kropek.

………..6 – segregacja rannych na ciężej i lżej rannych;

………3.. – włączenie świateł awaryjnych;

……2….. – zatrzymanie samochodu;

………..5 – ewakuacja poszkodowanych z samochodu (w sytuacji koniecznej);

……….. –7 wezwanie pogotowia ratunkowego;

……….. 8– udzielenie pomocy najbardziej potrzebującym;

………4.. – ustawienie trójkąta ostrzegawczego;

………1.. – wyłączenie zapłonu samochodu.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin