RODZINNY TURNIEJ SPORTOWY
w Andrychowie
z oddziałami integracyjnymi
WSTĘP
Spotkania rodzinne i imprezy okolicznościowe cieszą się dużym zainteresowaniem. Taka forma kontaktu jest bardzo atrakcyjna dla wszystkich, jednak dla przedszkola nie jest łatwa do zorganizowania. Niewątpliwie jest doskonała w budowaniu lepszych relacji w kontekście rodzic-dziecko – nauczyciel. Wspólne festyny, turnieje, wyjazdy poza miejsce zamieszkania to zapewnienie dziecku poczucia wspólnoty przestrzeni, swobodnej atmosfery i oczywiście bliskości rodziców, co wydaje się być najważniejsze.
Takie imprezy stanowią też możliwość lepszego poznania swoich dzieci w sytuacji niecodziennych typu wycieczka, scena, estrada. Choć ta forma kontaktu cieszy się uznaniem wśród rodziców i pełną akceptacją.
Wspólne spotkania sportowe dają dzieciom wiele radości i satysfakcji z wykonanych zadań, a rodzicom odprężenie oraz sprawdzenie się w roli sędziego i zawodnika.
„Zdrowie – to nie tylko brak choroby, lecz stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego, społecznego i duchowego”. Zadaniem przedszkola jest promowanie zdrowia wśród dzieci, ale i rodziców, powinno uczyć dzieci kontrolować stan własnego zdrowia, dbać o nie i ciągle pomnażać jego potencjał. Ważne jest, aby nauczyć dzieci rozwiązywać aktualne problemy, jakimi są: stres, agresja, niewłaściwe odżywianie, niska aktywność ruchowa, zła organizacja czasu wolnego. Aby promocja zdrowia w edukacji dzieci w wieku przedszkolnym była skuteczna, niezbędne jest poszukiwanie instytucji i osób wspierających, organizowanie spotkań sportowych.
Wszystkie działania, które podejmuje przedszkole mają sens wtedy, gdy są zrozumiałe, zaakceptowane i przede wszystkim wspierane przez rodziców dziecka. Rodzice często nie poświęcają dziecku dostatecznej ilości czasu, gdyż są zajęci zaspokajaniem potrzeb bytowych. Dziecko samoistnie będzie szukało kontaktu z innymi, gdyż jest on jedną z podstawowych potrzeb, aby dobrze funkcjonować i znajduje go często przed telewizorem, komputerem bądź na podwórku pozostawione samo sobie. Dzieci nie wychowa prawidłowo podwórko, mas media, nie zrobi to samo przedszkole bez aktywnego wsparcia ze strony rodziny, bo RODZINA uczy miłości, szacunku, tolerancji i wiary w siebie, aby jednostka mogła prawidłowo funkcjonować i harmonijnie się rozwijać – BYĆ pełnoprawnym członkiem w społeczeństwie. Szczególnie ważne w całym procesie edukacji i wychowania, nauki i zabawy w przedszkolu jest uzmysłowienie rodzicom, iż rozwój dziecka jest sprawą indywidualną i każde dziecko zarówno pełnosprawne i niepełnosprawne powinno mieć szansę rozwoju wedle swoich możliwości. Każde dziecko pracuje na miarę swoich możliwości, stara się wszystko robić dobrze, chętnie współpracować i wyciągać pomocną dłoń – ono to potrafi, jeżeli dostarczymy mu takich wzorców zachowania, jeżeli staniemy się dobrymi nauczycielami. Wszelakie przejawy aktywności dziecka powinny, więc być zauważone przede wszystkim przez rodziców. Poprzez aktywne wprowadzenie rodziców w świat dziecka pomagamy dzieciom czuć się ważnymi, zauważonymi OSOBAMI, pozwalamy dogłębniej zrozumieć świat jego uczuć, emocji a także pomagamy w pełnym, dojrzałym DIALOGU, którego brakuje w dzisiejszym świecie. Dziecko pragnie KOCHAĆ, BYĆ KOCHANYM, chce być zauważone, pragnie być w grupie, ono umie być odpowiedzialne za siebie i za innych, ono pragnie ciągle się rozwijać. Nie zabijajmy naturalnej ciekawości dzieci, potrzeby kontaktu, miłości i przyjaźni, poczucia bliskości innych, poczucia, że jest się akceptowanym i potrzebnym, że jest się OSOBĄ bez względu na swoje wady.
Głównym, więc celem programu „Być z rodziną” jest zintegrowanie rodziców ze swoimi dziećmi, zaspokojenie potrzeby emocjonalnego związku z rodziną, wdrażanie do aktywnego wypoczynku przez ruch, podniesienie wiary we własne siły, ukazanie wielkiej siły, jaką jest integracja, gdzie każdy uczy się od każdego, gdzie indywidualizm jednostek to wielkie JA, gdzie wspólnota to MY, gdzie głównym hasłem jest BYĆ a nie mieć.
DATA: 30 MAJ 2006 R.
MIEJSCE: PRZEDSZKOLE NR 3
Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI
W ANDRYCHOWIE:
-ogród przedszkolny lub wewnątrz budynku
NAZWA: BYĆ Z RODZINĄ
MOTTO: „Zdrowie- to nie tylko brak choroby, lecz stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego, społecznego i duchowego”
CELE I ZADANIA:
ü integracja dzieci oraz rodziców z dziećmi poprzez zabawy sportowe
ü integrowanie RODZINY z przedszkolem
ü zaspokojenie emocjonalnego związku z rodziną
ü odczucie tożsamości rodziny
ü włączenie rodziców w proces wychowawczy w przedszkolu, wciągnięcie ich do zadań podejmowanych przez dzieci
ü odczucie przynależności do grupy
ü rozwijanie sprawności ruchowej
ü kształtowanie umiejętności dostrzegania potrzeb osób niepełnosprawnych i chorych
ü promowanie aktywnego spędzania czasu wolnego
ü umiejętność współpracy, dzielenia się sobą
ü uczenie dawania dowodów miłości, przyjaźni, szacunku oraz oczekiwania nagrody
ü poczucie i dawanie innym bezpieczeństwa
ü wytworzenie i dawanie poczucia wspólnoty
ü uczenie się współ odczuwania i odpowiedzialności
ü rozwijanie umiejętności wyrażania swoich emocji, uczuć, przeżyć
ü rozumienie, że inny to nie znaczy gorszy
FORMY PRACY:
ü zespołowa
METODY PRACY:
ü zadaniowa
ü praktycznego działania
ŚRODKI (do części właściwej programu)
ü Piłeczki pinpongowe, łyżki stołowe
ü Woreczki,
ü 5 pojemników plastikowych dużych
ü szarfy lub chusty do zawiązania oczu
ü 10 piłek sportowych, balony – 200 sztuk
ü 2 liny, hula- hop,
ü duża ilość dużych kartonowych pudeł
ü worki jutowe, duże – 10 sztuk
ü plakietki identyfikatory
ü sprzęt nagłaśniający
ŚRODKI DODATKOWE ZWIĄZANE Z KONSUMPCJĄ:
- kiełbaski z grilla (20 dkg)
- worki i kubły na śmieci,
- placki (rada rodziców – po 3 z każdego oddziału?)
-
PRZEBIEG SPOTKANIA INTEGRACYJNO- SPORTOWEGO „BYĆ Z RODZINĄ”:
I.Program turnieju:
15.30 – 16.00 – spotkanie grup dziecięcych na swojej sali – część artystyczna: wiersze, piosenki, życzenia okolicznościowe z okazji Dnia rodziny; każdy nauczycieli informuje krótko o zasadach brania udziału w turnieju sportowym: każdy oddział ma przydzielony swój kolor – identyfikator przyklejony na ubraniu; zmotywowanie dzieci i ich rodzin do wzięcia udziału we wszystkich dyscyplinach sportowych, ponieważ o zwycięstwie będzie decydowało zaangażowanie wszystkich rodzin poszczególnych oddziałów.
16.00 – 17.00 – udział w konkurencjach sportowych:
Poprzez uczestniczenie w różnych dyscyplinach sportowych rodziny mają okazję do zdobycia jak największej ilości punktów, która ich suma zadecyduje o zwycięstwie oddziału.
DYSCYPLINY:
1. Przenoszenie piłeczki ping pongowej na łyżce
Uwagi:3 osoby jednocześnie biorą udział np. tylko mamy, pomoce: piłeczki pinpongowe, łyżki,
2. Rzut woreczka do celu – kosz. (rodzic trzyma kosz, dziecko stara się rzucić celni),
uwagi: 5 rzutów, ile rzutów tyle punktów, pomoce: kosze, woreczki
3. Kto dalej podbiegnie – rodzic rzuca piłkę do góry przed siebie, a dziecko biegnie do momentu, aż piłka dotknie ziemi.
Uwagi: parami, pomoce: piłki
4. Wyścig spętanych - rodzic biegnie razem z dzieckiem, lecz ich nogi są związane szarfą.
Uwagi: parami, pomoce: szarfy
5. układanie piramidy – drużyny mają do dyspozycji kartonowe pudełka. Ich zadaniem jest w dowolny sposób ułożyć jak największą piramidę, stawiając pudełka jedno na drugim, w określonym czasie – 3 min. Piramida musi się utrzymać, gdyż sędzia mierzy ją, a wyniki zapisuje na swojej karcie wyników
uwagi: 3 rodziny jednocześnie układają wieże z pudeł, pomoce: dużo pudeł wielkich
6. Slalom z balonem
Rodzic i dziecko idą do wyznaczonego celu, trzymając pomiędzy swoimi brzuchami balonik. Slalom ma długość ok. 5m.
Trasę pokonują slalomem. Sędzia mierzy czas stoperem każdej parze.
Uwagi: pomoce: balony, słupki, stoper
Dodatkowe propozycje:
a. noszenie wody w kubku do plastikowego pudła – kto szybciej przeniesie wodę.
b. „hula hop” – konkurs przeznaczony jest dla tatusiów i polega na tym, by jak najdłużej utrzymać koło hula – hop na biodrach kręcąc nimi.
Inne atrakcje:
· „Loteria fantowa- każdy los wygrywa”; (odpłatnie)
· kiełbaski z grilla (odpłatnie)
· poczęstunek – ciasto – nieodpłatnie
· kawa, herbata, soki - odpłatnie
17.00 – występ zespołu „Baśniowa Kapela”
18..00 – zakończenie festynu, rozdanie dyplomów i nagród
Utworzenie kręgu i zaśpiewanie hymnu przedszkola „Bajkowe przedszkole”.
iwopaczko