jak wyglada noworodek.doc

(26 KB) Pobierz
ak wyglada noworodek

ak wyglada noworodek?

 

 

 

Tagi: dziecko | poród

Gdy po raz pierwszy ujrzysz swoje dziecko, możesz czuć się zaskoczona, a nawet zaniepokojona. Noworodek nie przypomina różowego bobasa ze zdjęć w poradnikach i czasopismach. Przebył długą drogę i trudy tej podróży odcisnęły na nim swoje piętno. Możesz się zastanawiać, dlaczego to dziecko tak dziwnie wygląda?

 

 

Głowa jest wydłużona - to efekt dostosowania się niezrośniętych kości czaszki do kształtu kanału rodnego. Skóra pokryta jest mazią płodową i owłosiona. Rączki i nóżki mają siny kolor - spowodowane jest to niedojrzałym układem krążenia, do dłoni i stóp krew dociera nieco później niż do reszty ciała. Niektóre dzieci, zwłaszcza urodzone po terminie, mają tzw. skórę praczki, wygląda jak wymoczona długo w wodzie. Buzia może być sina, z wybroczynami, białka oczu zaczerwienione - to skutek siły skurczów, które wypychały dziecko. Oczka są zapuchnięte - dzięki temu przyzwyczajone do półmroku, chronione są przed ostrym światłem. Na skutek przenikania hormonów matki przez łożysko do krwi dziecka, zarówno dziewczynki, jak i chłopcy rodzą się z opuchniętymi piersiami, czasem nawet wypływają z nich krople mleka. Niekiedy u dziewczynek w pierwszych dniach po porodzie może nawet pojawić się niewielkie krwawienie z pochwy. Matczyne hormony mogą wywołać także pryszcze i krostki. Większość z tych zmian, pozostałości z życia płodowego lub wysiłku porodowego, zniknie w ciągu kilku dni, najwyżej paru tygodni. Wkrótce Twój maluch będzie nie tylko najbardziej ukochanym, ale i najpiękniejszym dzieckiem na świecie!

 

Zmysły noworodka

 

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu uważano, że noworodek ma niedojrzałe zmysły i nie odbiera zbyt wielu bodźców ze świata zewnętrznego. Tymczasem jest inaczej - dziecko już od pierwszych chwil po urodzeniu odbiera wiele wrażeń, zarówno przyjemnych, jak i stresujących. Wszystkie bodźce stymulują jego rozwój psychofizyczny, sprawiają, że dziecko zaczyna uczyć się świata, a pewna niedojrzałość zmysłowa chroni je przed zbyt silnymi wrażeniami. Wzrok dziecka jest jeszcze niedoskonały, ale maluch widzi na 20-30 cm - dokładnie na tyle, aby rozpoznać twarz pochylającej się nad nim mamy. Przez pierwszy miesiąc życia oczka noworodka są bardzo wrażliwe na światło. Dziecko słyszy już w okresie prenatalnym - zna dźwięk głosu swoich rodziców i odgłos bicia serca mamy. Lubi łagodne tony i spokojną muzykę, zbyt głośne dźwięki, hałas telewizora czy dzwonek telefonu mogą je przestraszyć. Dotyk dziecko rozwijało, będąc w Twoim brzuchu - otaczające je wody płodowe lekko naciskały na powierzchnię jego skóry. W brzuchu było dość ciasno, dlatego teraz dziecku najlepiej, gdy jest otoczone ramionami bliskiej osoby lub otulone w miękki kocyk. Noworodek rozróżnia 4 podstawowe smaki - najlepiej zna słony, tak bowiem smakowały wody płodowe. A najbardziej lubi to, co słodkie - czyli mleko mamy. Dziecko wyczuwa również zapachy - dlatego tuż po porodzie wie, w którą stronę popełznąć po Twoim brzuchu, aby znaleźć pierś. Potrafi też głośno zaprotestować, gdy nie spodobają mu się perfumy, jakich dotąd używałaś.

 

Komunikowanie się z dzieckiem

 

Niezaspokojenie jakiejś potrzeby noworodek manifestuje płaczem - może to być trudne do zniesienia, zwłaszcza, gdy nie od razu odgadniesz, czego mu brakuje. Szybko zorientujesz się, że dziecko najczęściej potrzebuje Ciebie - przytulenia i ciepła Twojego ciała, albo jest głodne i szuka Twojej piersi. A może jest mu zimno - noworodek źle reaguje na spadek temperatury ciała nawet o 1 stopień. Może pieluszka jest mokra? Albo boli brzuszek i trzeba lekko go pomasować? Dziecko płacze także, gdy jest zmęczone - utulone, szybko zaśnie w Twoich ramionach. A może po prostu się nudzi i przestanie, gdy do niego zagadasz? Mimo trudności pierwszych dni, szybko nauczysz się odczytywać to, co chce Ci przekazać dziecko. Pozwól działać swojemu instynktowi i działaj tak, jak podpowiada Ci serce

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin