Egzamin - kolekcje muzealne i archiwalne.doc

(616 KB) Pobierz
1

1. Muzeologia - podstawowe pojęcia. Przedmiot studiów

Muzeologia – dyscyplina naukowa badająca historię muzeów i kolekcji muzealnych, jak również teorię funkcjonowania muzeów. Termin "muzeologia" do użytku wprowadzony został w roku 1885. W roku 1946 po raz pierwszy utworzono uniwersytecki kurs muzeologii na Wydziale Muzeum Uniwersyteckiego w Chicago.

2. Zadania nowoczesnego muzeum

W uproszczeniu przyjmuje się, że muzea wielkomiejskie mają za zadanie reprezentować całokształt kultury polskiej, podczas gdy muzea regionalne mają za zadanie odzwierciedlać przede wszystkim duchową treść środowiska regionalnego i lokalnego, w którym powstały. Wyróżnia się trzy podstawowe funkcje muzeów:

1. Funkcja ochronna (zbieranie okazów muzealnych, ich porządkowanie i systematyzowanie)

2. Funkcja edukacyjna, właściwie kulturalno – naukowa i wychowawcza (tworzenie możliwości obcowania z dziełem sztuki jako wartością poznawczą i estetyczną)

3. Funkcja estetyczna (kształtowanie wrażliwości na piękno kultury)

Muzeum odgrywa w społeczeństwie ważną rolę. Bada, gromadzi i opiekuje się obiektami posiadającymi pewną wartość historyczną bądź artystyczną. Muzeum jest miejscem pamięci i refleksji o wydarzeniach mające miejsce w odległej przeszłości.
Muzeum pełni nie tylko rolę kapsuły czasu, przechowującej dla potomnych dziedzictwo minionych pokoleń, ale także, poprzez proces reinterpretacji (nowego odczytywania), jako swoisty transformator, pomaga nam je zrozumieć, odczytując ciągle na nowo. Autoanaliza pomaga także samej instytucji stale od nowa formułować swoją rolę w ewoluującym społeczeństwie.

3. Początki organizacji muzeów na świecie i w Polsce

4. Muzea sztuki, nauki i techniki oraz ich kolekcje

Muzea sztuki

Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu

Muzeum Sztuki w Łodzi

Muzeum Sztuki w Łodzi to muzeum, którego główną osią programową jest sztuka awangardowa, dokumentowanie jej historii i praca nad jej aktualizacją. Instytucja posiada trzy oddziały: ms1, ms2 oraz z Pałac Herbsta. Założone w 1930 r. jest drugim najstarszym muzeum sztuki nowoczesnej na świecie, wpisanym do Państwowego Rejestru Muzeów (nr 53) w 1998

Muzea nauki

Muzeum Nauki w Londynie (ang. Science Museum) – muzeum nauki i techniki. Muzeum otrzymało siedzibę na ulicy Exhibition Road w South Kensington, stopniowo rozbudowaną. Prezentowane zbiory obejmują eksponaty z różnych dziedzin nauki i techniki, przy czym uporządkowane są przeważnie zgodnie z zasadą obrazowania rozwoju historycznego tych dziedzin. W zbiorach znajdują się m.in. zespoły eksponatów związane z działalnością brytyjskich wynalazców, np. Jamesa Watta (pionierskie maszyny parowe, wyposażenie pracowni), George'a Stephensona (słynny parowóz Rakieta), Johna Bairda (prototypowe odbiorniki telewizyjne).

Narodowe Muzeum Nauki i Technologii im. Leonarda da Vinci w Mediolanie

Muzea techniki

Muzeum Techniki w Warszawie

Ekspozycje stałe

Komunikacja

Mechanizmy grające

Maszyny drukarskie

Górnictwo

Hutnictwo

Ekologia

Astronomia i astronautyka wraz z pierwszym warszawskim planetarium

Radiotechnika

Techniczne środki komunikacji międzyludzkiej

Elektroniczna technika obliczeniowa

Ciekawa fizyka

Jak Marysia babci pomagała

Szklana panienka

Muzeum Drukarstwa Warszawskiego w Warszawie

Muzeum Drukarstwa w Cieszynie

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Muzeum Papieru i Druku w Łodzi

Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie

5. Muzea książki w Europie i ich znaczenie. Zbiory

Muzeum Papieru i Druku w Łodzi zlokalizowane jest w Instytucie Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej. Muzeum powstało w 2005 roku na bazie pracowni historycznych technik oprawy książki i czerpania papieru. Obecnie muzeum prowadzone jest przez Fundację Ocalić od Zapomnienia. Muzeum gromadzi eksponaty z dziedziny historii papiernictwa, drukarstwa i introligatorstwa.

Wśród eksponatów muzeum znajdują się gilotyny do papieru i urządzenia do wykrawania, wanna do produkcji papieru czerpanego, czcionki metalowe i drewniane z regałem zecerskim. Kolekcja opraw książkowych, ekslibrisów, drzeworytów Zygfryda Gardzielewskiego. Ukazany jest też cykl produkcyjny książki. Kolekcja powstała na bazie zbiorów Ryszarda Uljańskiego. W obecnej lokalizacji muzeum funkcjonuje od 19 listopada 2007 roku.

Muzeum Książki Artystycznej – Book Art Museum

Łódź, ul. Tymienieckiego 24

Muzeum prezentuje książkę w mnogości form i materiałów oraz proces jej realizacji na różnych urządzeniach. W muzeum powstają nowe książki, projekty wystaw, programy wykorzystujące technologie komputerowe dla celów edukacyjnych i promocyjnych. Równolegle zbierane i remontowane są zabytkowe urządzenia do realizacji książek. Powstaje też biblioteka książek artystów polskich i zagranicznych i "książek o książkach".

Muzeum Książki Dziecięcej

Łódź, ul. Gdańska 100/102

Muzeum zostało utworzone w 1964 w ramach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Zbiory liczą 17 tysięcy woluminów i zawierają książki wydane od XVIII w. do czasów współczesnych.

Muzeum Drukarstwa w Cieszynie powstało w 1996 dla upamiętnienia tradycji drukarskich na Śląsku Cieszyńskim. W swoich zbiorach posiada maszynę typograficzną z zestawem czcionek, matryc chemigraficznych i drzeworytniczych, prasy dociskowe i urządzenia introligatorskie.

Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie jest instytucją muzealną, w której zgromadzono maszyny drukarskie, urządzenia introligatorskie i dawną prasę. Udostępnia zwiedzającym ekspozycje poświęcone technice drukarskiej.

Muzeum znajduje się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 26 w kamienicy z końca XVIII wieku. Placówka ta została założona w 1985 roku. Znajdują się w tu eksponaty obrazujące dawną technikę drukarską, takie jak: maszyny drukarskie, urządzenia introligatorskie oraz linotyp. Można tutaj także zobaczyć: gazety wydawane przez Wojciecha Korfantego, Stanisława Ligonia i Karola Miarkę. Od 19 października 2006 Muzeum Prasy Śląskiej znajduje się na trasie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

6. Ważniejsze muzea na świecie, ich charakterystyka i zbiory

Jednymi z największych muzeów w Europie są:
1. Luwr we Francji
2. Prado (Museo del Prado) w Hiszpanii
3. Rijksmuseum w Holandii
4. Ermitaż w Rosji
5. Muzeum Brytyjskie 
6. Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie
(Prado) Museo del Prado w Hiszpanii
Mieszczące się w Madrycie, jedno z najważniejszych i najbogatszych muzeów na świecie. Zostało utworzone w 1810 r. przez króla Ferdynanda VII na prośbę jego drugiej żony - Marii Izabeli Braganza. Zbudowane w roku 1785 według projektu Juana de Villanueva. Zbiory Muzeum Prado obejmują dzieła z kolekcji królewskiej, zbierane od XVI do XIX wieku.
Luwr we Francji
Dawny pałac królewski w Paryżu, obecnie muzeum sztuki.  Najstarsze fragmenty Luwru pochodzą z końca XII wieku.  Luwr to jedno z najstarszych i największych muzeów na świecie. Położony w centrum historycznym Paryża,  między prawym brzegiem Sekwany, a ulicą Rivoli  (Rue de Rivoli). Od dawna w Luwrze gromadzone są bogate zbiory sztuki francuskiej i światowej. 
Muzeum Brytyjskie (ang. British Museum) – jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej. Znane eksponaty:

rzeźby z ateńskiego Partenonu; Kamień z Rosetty; "Antyczny wojownik", szkic Leonarda da Vinci; prace Albrechta Dürera: 1 tom szkiców i 4 tomy manuskryptów;

egipskie mumie

Rijksmuseum w Holandii
Wśród zbiorów Rijksmuseum znajdują się nie tylko cenne dzieła malarskie, lecz także grafiki, rzeźba, sztuka użytkowa i rękodzieło. Kolekcja malarstwa to ponad 5 tysięcy obrazów reprezentujących malarstwo holenderskie i światowe XV - XIX wieku.
Ermitaż w Rosji
Muzeum mieści się w sześciu pałacach, znajdujących się w Sankt Petersburgu, nad brzegiem Newy. Nazwa muzeum pochodzi od skromnego pałacu zimowego Piotra I. Pałac w galerię sztuki przemieniła caryca Katarzyna. W kolekcji Ermitażu znajduje się min. 26 obrazów Rembrandta,, 40 - Rubensa, 11 - Tycjana 15 - Gauguina, 31 - Picassa, 8 - Moneta, i pokazywane od 1995 wywiezione z Niemiec 174 płótna impresjonistów. Obecnie Ermitaż to jedno z największych muzeów sztuki i malarstwa w Europie.
Muzeum Książąt Czartory...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin