Badanie ultrasonograficzne.docx

(15 KB) Pobierz

Badanie ultrasonograficzne (USG) w czasie ciąży

USG, czyli ultrasonografia, jest wykonywane w każdym okresie ciąży. Badanie ultrasonograficzne (USG) zleca lekarz prowadzący Twoją ciążę.

Możesz być poddana badaniu ultrasonograficznemu, już na samym początku ciąży. To wszystko zależy od Twojego lekarza. USG jest zwykle wykonywane w celu określenia wieku ciąży i najczęściej lekarz zleca takie badanie przed 12 tygodniem. Jest to tzw. USG I stopnia.

Natomiast dokładniejsze USG, zwane badaniem II stopnia, wykonuje się już w celach bardziej specjalistycznych, na przykład po to, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku z Twoim maleństwem, czy nie występują jakieś nieprawidłowości. Badanie II stopnia jest przeprowadzane pomiędzy 18 a 22 tygodniem trwania ciąży.

Lekarz może zlecić badanie USG w następujących przypadkach:

- Występuje krwawienie we wczesnej lub zaawansowanej ciąży;
- Masz założoną wkładkę wewnątrzmaciczną, którą lekarz chce zlokalizować przed poczęciem (chodzi o stosowaną przez niektóre kobiety wkładkę antykoncepcyjną, która była przed okresem ciąży założona przez lekarza);
- Ruchy dziecka są niewyczuwalne;
- Określenia wielkości dziecka w przypadku wcześniejszego lub opóźnionego porodu;
- Wykrycia wszelkich mian zachodzących w macicy, które mogą wskazywać na wcześniejszy poród;
- Określenia ułożenia dziecka, wielkości, dojrzałości łożyska;
- Obserwacja zachowania dziecka, stopnia jego aktywności, ruchów oddechowych oraz płynu owodniowego (w przypadku, gdy ciąża jest przenoszona);
- Potwierdzenia nietypowego położenia dziecka, które należy sprawdzić przed porodem.

Sposób wykonania badania USG

Badanie jest wykonywane najczęściej przez brzuch, rzadko przez pochwę. Podczas badania leżysz na plecach. Twój brzuch zostaje pokryty warstwą olejku lub żelu, która ma poprawić przewodzenie dźwięku. Lekarz bardzo powoli przesuwa przetwornik po powierzchni Twojego brzucha.

Urządzenie rejestruje echo fal dźwiękowych w momentach, gdy odbijają się od części ciała dziecka. Możesz z pomocą lekarza wykonującego badanie rozróżnić w trakcie badania bijące serce, kręgosłup, głowę, ramiona i nóżki Twojego dziecka. Nawet możesz ujrzeć swoje maleństwo w chwili, gdy ssie palec. Jeśli chcesz lekarz zarejestruje obraz Twojego dziecka na zdjęciu, czy w postaci nagrania na wideo.

Obraz Twojego dziecka jest bardzo wyrazisty, możesz z łatwością zobaczyć części jego ciała. Jeśli chcesz lekarz w badaniu określi również płeć Twojego dziecka. Badanie jest krótkie i bezbolesne. Zwykle trwa od 5 do 30 minut. W pierwszych trzech miesiącach ciąży Twój pęcherz powinien być wypełniony przed badaniem. Jest to jedyna niedogodność i dotyczy pierwszych trzech miesięcy.

Badania USG I trymestr

W czasie trwania ciąży dziecko ocenia się 3 razy za pomocą USG. Dla Ciebie i Twojego partnera będzie to możliwość podejrzenia tego, co robi w Twoim brzuszku. Z punktu widzenia lekarza to będzie badanie służące sprawdzeniu czy dziecko rozwija się prawidłowo.

Teraz opowiem Ci, na co lekarz zwróci uwagę wykonując badanie ultrasonograficzne pod koniec pierwszego trymestru.

W czasie tego badania można rozróżnić czy rozwija się jedno dziecko, a może jest w Twoim brzuszku więcej dzieci. Udaje się rozpoznać to dopiero po 10-12 tygodniu. Dlatego, że często nawet, jeżeli wcześniej zdiagnozuje się dwa pęcherzyki ciążowe, czyli jest szansa na bliźniaki. To jeden z nich może nie przeżyć. Niestety tak czasami się zdarza i rozwija się tylko jeden.


A teraz przejdźmy, co podczas wykonywania badania USG będzie mierzone:
/zależy to również ile tygodni ma Twoja ciąża/

6-8 tygodni to nastąpi pomiar długości pęcherzyka ciążowego
7-12 tydzień ciąży – długość ciemieniowa- siedzeniowa
Od 10 tygodnia ciąży – wymiar dwuciemieniowy .

Dzięki pomiarom można stwierdzić, jaki jest wiek ciąży i czy rozwija się prawidłowo.

Zaznaczę jeszcze, że w tak wczesnej ciąży możesz mieć wykonane badanie USG przez pochwowo lub przez powłoki brzuszne.

Badanie USG II trymestr

A teraz mamy drugi trymestr ciąży i badanie wykonywane jest między 20, a 24 tygodniem ciąży.
W takim standardowym badaniu wykonuje się pomiar:
- dwuciemieniowy,
- długości kości udowej
- obwód brzucha

Ta wiadomość pewnie Cię ucieszy, będzie można oszacować wagę Twojego dziecka

Oprócz tego powinna zostać oceniona anatomia Twojego dziecka. Tak najczęściej jest tylko o tym lekarz nie mówi. A naprawdę dokładnie sprawdza Twoje dziecko.
Jeżeli chcesz wiedzieć, na co zwraca uwagę to czytaj dalej:

1. Ocenia, jaki jest ośrodkowy układ nerwowy, czyli wyklucza brak mózgu, sprawdza czy występuje wodogłowie oraz wyklucza obecność rozczepu kręgosłupa
2. Ocenia klatkę piersiową, czyli czy nie ma żadnej wady wrodzonej oraz czy nie ma przepukliny przeponowej
3. Ocenia serce Twojego dziecka: czy nie ma żadnej wady wrodzonej. Choć bardzo rzadko występują takie wady i są trudne do wykrycia. To medycyna na tyle poszła naprzód, że niektóre wady są już operowane wewnątrzmacicznie.
4. Ocenia się powłoki brzuszne.
5. Ocena nerek.
6. Ocena kończyn, czyli tak naprawdę długości poszczególnych kończyn.

Jeszcze jedna uwaga, jeżeli planujesz USG 3D albo 4D to jest teraz najlepszy moment, żeby je zrobić.

Badanie USG III trymestr

Podczas wykonywania USG w III trymestrze, czyli około 36 tygodnia. Stosowane jest do oceny rozwoju Twojego dziecka. Oceni również czy Twoje dziecko rośnie. Dodatkowo będzie oceniać łożysko, przez które dostarczana jest od Ciebie krew do Twojego dziecka. Łożysko to „owalny” płaski twór, od którego wychodzi pępowina.


Ważna jest też lokalizacja łożyska w macicy. Są łożyska tzw. przodujące. Prawdopodobnie wtedy będziesz musiała przed terminem porodu zgłosić się do szpitala. To jest dobre rozwiązanie. Pobyt w szpitalu kojarzy nam się źle. Ale tak naprawdę będąc tam jesteś pod dobrą opieką.

 

Jakby coś się działo jest natychmiastowa reakcja ze strony personelu medycznego.
 

Oprócz położenia łożyska, ważna jest jego dojrzałość. Dlaczego? Ponieważ im starsze łożysko tym krwi utlenowanej może przechodzić mniej do Twojego dziecka. Czasami nie jest „pierwszej klasy”, ale nie jest też bardzo stare to uważamy, że nic się złego nie dzieje.
Ocenia się również masę dziecka oraz jego położenie. Oczywiście do porodu jest jeszcze trochę czasu, więc swoje ułożenie dziecko może zmienić.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin