R21-T.DOC

(375 KB) Pobierz
Szablon dla tlumaczy

Rozdział 21. Wykorzystanie narzędzi zarządzania Windows

Rozdział 21.
Wykorzystanie narzędzi zarządzania Windows

W tym rozdziale:

·         Omówienie zarządzania siecią

·         Użycie programu Monitor sieci

·         Użycie programu Monitor systemu


W sieci równorzędnej nie musisz wykonywać wielu zadań związanych z zarządzaniem. Możesz sprawdzić udostępnienia i dostęp do komputerów sieciowych. Zwykle jednak sieć równorzędna działa bez konieczności specjalnego nią zarządzania. System operacyjny Windows 98 zawiera jednak kilka użytecznych narzędzi zarządzających. Możesz użyć tych narzędzi do zorientowania się w tym kto korzysta z udostępnionych zasobów, kto jest podłączony do komputera i innych.

Omówienie zarządzania siecią

Zarządzanie twoją siecią powinno być łatwym zadaniem. Jeżeli masz sieć równorzędną to musisz się przede wszystkim upewnić, że użytkownicy mają dostęp do odpowiednich zasobów. Odpowiednie zasoby to te, które pozwalają im na wykonanie swojej pracy.

W sieci klient-serwer możesz mieć kilka obowiązków związanych z zarządzaniem. W przypadku sieci domowej nie powinna to być jednak duża ilość. Znowu musisz się upewnić się, że użytkownicy mają dostęp do potrzebnych im zasobów. Musisz także zapewnić efektywną pracę serwera i sieci.

Dodawanie do sieci większej ilości aplikacji, zasobów i użytkowników zwiększa ilość zadań związanych z zarządzaniem. Dodanie dostępu do Internetu oznacza kolejne obowiązki:

·         Konfigurowanie oprogramowania internetowego, konta i innych elementów.

·         Upewnianie się że modem działa.

·         Upewnianie się, że połączenie do dostawcy usług działa.

·         Konserwacja programów na każdym komputerze, włączając w to klientów i serwery.

·         Rozwiązywanie problemów ze sprzętem i oprogramowaniem służącym do łączenia z Internetem.

·         Dbanie o bezpieczeństwo sieci lokalnej i jej użytkowników.

·         Wykonywanie koniecznych uaktualnień i modernizacji.

Pomyśl o programach i sprzęcie który stanowi dodatkowy element sieci: drukarkach, skanerach, napędach Zip, grach i innych oprogramowaniu, serwerach, routerach i tak dalej. Każdy z tych elementów zwiększa ruch w sieci oraz ilość problemów z nią. Każdy oznacza kolejne obowiązki.

Użycie narzędzi wspomagających zarządzanie siecią pozwoli Ci zaoszczędzić dużo czasu i wysiłku.

 

UWAGA

W każdej chwili możesz przeglądać informacje o systemie. Informacje te zawierają dane o zasobach sprzętowych, środowisku programowym (system operacyjny i jego ustawienia) i innych komponentach, takich jak modem, sieć, porty, urządzenia i tak dalej. Aby przeglądać informacje o systemie wybierz StartðProgramyðAkcesoriaðNarzędzia systemoweðInformacje o systemie.

 

Zarządzanie siecią - wskazówki ogólne

Zanim zaczniesz diagnozować problem lub zarządzać siecią przy użyciu odpowiednich programów powinieneś poznać kilka wskazówek które ułatwią Ci ten proces.

Po pierwsze notuj wszystkie zdarzenia związane z siecią. Powinieneś posiadać plany sieci, listę komputerów wraz z ich ustawieniami oraz inne informacje. Oto informacje które powinieneś posiadać:

·         Listę sprzętu, system operacyjny, oprogramowanie każdego serwera i klienta w sieci.

·         Wszystkie informacje o każdym komputerze, włączając w to przerwania, zakresy adresów I/O i inne.

·         Listę protokołów, klientów i ewentualnie adresów sieciowych.

·         Listę sprzętu sieciowego. Karty sieciowe, okablowanie, złącza, huby i inne.

·         Listę wszystkich urządzeń pamięci masowej wraz z pojemnościami, producentami i innymi informacjami.

·         Listę wszystkich urządzeń zewnętrznych: zasilaczy awaryjnych, modemów, skanerów i innego sprzętu. Każde urządzenie powinno zostać opisane.

·         Listę aplikacji zainstalowanych na każdym komputerze.

Całą dokumentacja powinna być trzymana w jednym miejscu wraz z kontaktami do pomocy technicznej i linii wsparcia technicznego. Informacje te będą przydatne podczas rozwiązywanie problemów z siecią.

Następnie powinieneś dokumentować wszystkie problemy z siecią i ich rozwiązanie. Jeżeli będziesz miał kolejny problem z siecią to zapiski te mogą pomóc Ci w rozwiązaniu go.

Użycie programu Monitor sieci

Monitor sieci to aplikacja używana do monitorowania udostępnionych zasobów w sieci. Możesz za jej pomocą przeglądać użytkowników podłączonych do komputera oraz foldery i pliki których używa. Możesz także odłączyć użytkownika, zamknąć mu plik lub folder.

Jeżeli masz odpowiednie hasło to możesz używać tego programu także względem innych komputerów. To pozwala na administrowanie udostępnieniami na zdalnym komputerze.

Rysunek 21.1 przedstawia program Monitor sieci podczas przeglądania użytkowników podłączonych do komputera. Zauważ że jedyny użytkownik jest podłączony od niedawna i nie otworzy jeszcze żadnego pliku. Widzisz jednak foldery jakie otworzył.

 

Rysunek 21.1. Przeglądaj udziały, użytkowników i czas połączenia za pomocą programu Monitor sieci

 

Konfigurowanie stacji roboczej

Zanim będziesz mógł wykorzystywać Monitor sieci przez sieć musisz skonfigurować wszystkie komputery do zdalnej administracji. Podczas włączania tej funkcji chronisz dostęp do niej hasłem. Użyj takiego samego hasła na wszystkich stacjach roboczych.

Włączenie zdalnego administrowania pozwala użytkownikom na tworzenie, zmianę i monitorowanie udziałów zdalnych komputerów. System Windows pozwala na przypisywanie do tego mechanizmu hasła, dzięki czemu będziesz mógł ograniczyć krąg korzystających z niego osób do tych, którzy znają hasło. Osoba znająca hasło będzie mogą monitorować stację roboczą z każdego miejsca w sieci.

Aby włączyć zdalną administrację wykonaj następujące czynności:

1.       Wybierz StartðUstawieniaðPanel sterowania. Pojawi się Panel sterownia.

2.       Podwójnie kliknij na ikonie Hasła.

3.       Wybierz zakładkę Zdalne administrowanie.

4.       Zaznacz opcje "Włączaj zdalne administrowanie tym serwerem".

5.       W polach Hasło i Potwierdź hasło wprowadź hasło chroniące dostęp do mechanizmu. Podczas wprowadzania tego hasła system Windows będzie w jego miejscu wyświetlał gwiazdki, tak jak na rysunku 21.2.

 

Rysunek 21.2. Włączenia zdalnej administracji

 

6.       Naciśnij OK. Powtórz te kroki na pozostałych komputerach w sieci.

Poza włączeniem zdalnej administracji musisz włączyć także udostępnianie plików i drukarek. Otwórz ikonę Sieć znajdującą się w Panelu sterowania i naciśnij przycisk Udostępnianie plików i drukarek. Upewnij się, że w wywołanym tak oknie dialogowym obie opcje są zaznaczone. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w rozdziale 9.

Uruchamianie i zamykanie Monitora sieci

Po uruchomieniu programu Monitor sieci pojawią się wszystkie połączenia z twoim komputerem. Gdy podczas pracy tego programu podłączy się nowy użytkownik to zostanie on od razu wyświetlony. W każdej chwili możesz także odświeżyć widok, aby upewnić się że oglądasz aktualne połączenia.

Aby uruchomić monitor sieci wybierz StartðProgramyðAkcesoriaðNarzędzia systemoweðMonitor sieci. Pojawi się okno tej aplikacji. Rysunek 21.3 przedstawia okno Monitora sieci wraz wszystkimi jego narzędziami. Narzędzia te zostały opisane w tabeli 21.1.

 

Rysunek 21.3. Monitor sieci zawiera narzędzia pozwalające na przeglądanie udziałów sieciowych

 

Tabela 21.1. narzędzia programu Monitor sieci

Narzędzie

Opis

Wybierz Serwer

Wybiera komputer do monitorowania. Musisz znać hasło do zdalnej administracji ta maszyną.

Odłącz użytkownika

Pozwala na odłączenie użytkownika z bieżącego komputera. Użytkownik ten straci wszystkie nie zapisane dane.

Zamknij plik

Zamyka otworzony przez sieć plik. Jego użytkownik traci wszystkie nie zapisane dane.

Dodaj udział

Udostępnij folder lub inny udział.

Zakończ udostępnianie

Zakończ udostępnianie folderu lub innego zasobu.

Pokaż użytkowników

Wyświetl podłączonych użytkowników, ich komputery, liczbę wykorzystywanych udziałów oraz ilość czasu przez który byli podłączeni. Widok ten został przedstawiony na rysunku 21.3.

Pokaż udostępnione foldery

Pokazuje listę udostępnionych folderów wraz z ścieżkami do nich, nazwami i typem dostępu. Możesz także przeglądać z którego komputera są podłączeniu użytkownicy.

Pokaż pliki

Pokazuje listę otworzonych plików, udział z którego pochodzą oraz użytkownika podłączonego do pliku. Pokazuje także tryb w jaki został dany plik otworzony.

 

Aby zamknąć Monitor sieci wybierz komendę

Użycie Monitora sieci

Monitor sieci jest narzędziem łatwym w użyciu, ale niektóre powinieneś zachować ostrożność wykonując niektóre czynności. Na przykład jeżeli odłączysz użytkownika lub zamkniesz mu plik to może on stracić wszystkie swoje dane.

 

PORADA

Jeżeli musisz kogoś odłączyć lub zamknąć mu plik daj mu czas aby mógł  zapisać swoją pracę. Postaraj się go o tym fakcie poinformować, na przykład używają programu WinPopup.

 

Monitor sieci może podawać informacje w różnych formach. Możesz także zmienić monitorowany komputer, odłączyć użytkownika, zamykać pliki i wprowadzać zmiany do udostępnień.

 

UWAGA

Jeżeli program Monitor sieci nie jest zainstalowany możesz go zainstalować używając ikony Dodaj/Usuń Programy znajdujące się w Panelu sterowania.

 

Zmiana widoków

Domyślnym widokiem Monitora sieci jest Pokaż użytkowników. Widok ten możesz łatwo zmienić na Pokaż udostępnione foldery lub Pokaż pliki. Przełączanie pomiędzy widokami pozwala na różne sposoby prezentacji informacji o udostępnieniach.

Aby przeglądać udostępnione foldery wybierz z menu WidokðWedług udostępnionych folderów. Rysunek 21.4 przestawia ten widok. Zauważ, że widać tutaj nazwy udostępnionych folderów, ścieżki do nich oraz tryb dostępu. Jeżeli zaznaczysz jeden z udostępnionych folderów to po prawej stroni pojawią się nazwy komputerów z których są podłączeni użytkownicy. W tym widoku są także pokazywane udostępnione drukarki.

 

Rysunek 21.4. W monitorze sieci możesz przeglądać udostępnione foldery

 

Aby przeglądać pliki otworzone na komputerze wybierz z menu WidokðWedług otwartych plików. Ten tryb wyświetlania został przedstawiony na rysunku 21.5.

 

Rysunek 21.5. Przeglądaj otworzone pliki i osoby ich używające

 

Wybieranie serwera

Dla Monitora sieci każdy komputer udostępniający zasoby jest serwerem. Program ten możesz używać na komputerze lokalnym, a także na komputerach zdalnych (jeżeli znasz hasło do Zdalnej administracji).

Aby wybrać nowy serwer musisz wykonać następujące czynności:

1.       Otwórz Monitor sieci.

2.       Wybierz AdministrujðWybierz serwer. Pojawi się okno dialogowe Wybierz serwer.

 

Rysunek 21.6. Wybierz serwer których chcesz monitorować lub administrować

 

3.       Wpisz nazwę serwera lub użyj przycisku Przeglądaj aby go zlokalizować.

4.       Naciśnij OK. Pojawi się okno dialogowe Wprowadź hasło sieciowe, jak pokazano na rysunku 21.7.

 

Rysunek 21.7. Podaj hasło w celu podłączenia się do zdalnego komputera

 

5.       Naciśnij OK. W oknie Monitora sieci pojawi się widok wybranego serwera, jak przedstawiono na rysunku 21.8.

 

Rysunek 21.8. Przeglądaj udziały na innym komputerze

 

UWAGA

System Windows może zapamiętać hasło do serwera, dzięki czemu nie będziesz musiał go za każdym razem podawać.

 

Odłączanie użytkownika

W każdej chwili możesz odłączyć z monitorowanego serwera dowolnego użytkownika. Zanim jednak go odłączysz powinieneś upewnić się, że zamknął on wszystkie otworzone pliki.

Użytkowników można odłączać jedynie będąc w trybie Pokaż użytkowników.

Aby odłączyć użytkownika zaznacz go i z menu wybierz AdministrujðOdłącz użytkownika.  Pojawi się ostrzegające okno, takie jak na rysunku 21.9. Naciśnij Tak aby kontynuować. Monitor sieci nie ostrzega w żaden sposób odłączanego użytkownika. Jednak gdy będzie on chciał się odwołać do pliku, to będzie on nieosiągalny.

 

Rysunek 21.9. Potwierdź chęć odłączenia użytkownika

 

Zamykanie pliku

Tak jak w przypadku odłączania użytkownika zamykanie pliku musisz wykonywać bardzo uważnie. Zanim zamkniesz plik powinieneś poinformować o tym fakcie użytkownika. Dzięki temu będzie on miał czas na zapisanie wyników swojej pracy.

Aby zamknąć plik musisz być w widoku Pokaż pliki. Wybierz plik to otworzenia i z menu wybierz AdministrujðZamknij plik. Pojawi się okno dialogowe. Aby zamknąć plik wybierz Tak. Także w tym przypadku Monitor sieci nie ostrzeże użytkownika.

Praca z udostępnionymi folderami

Możesz udostępniać foldery każdego serwera do którego możesz się podłączyć przez Monitor sieci. Możesz udostępnić każdy folder i każdy napęd. Hasło do zdalnej administracji daje uprawnienia do wykonywania takich operacji.

Aby udostępnić folder musisz wykonać następujące czynności:

1.       Otworzyć Monitor sieci i komputer którym chcesz zarządzać.

2.       Zmienić widok na udostępnione foldery.

3.       Wybrać AdministrujðDodaj udostępniony folder. Pojawi się okno dialogowe Wprowadź ścieżkę, jak pokazano na rysunku 21.10.

 

Rysunek 21.10. Wprowadź ścieżkę do udostępnionego zasobu

 

4.       Podaj ścieżkę do folderu który chcesz udostępnić albo naciśnij przycisk Przeglądaj aby go zlokalizować.

5.       Naciśnij OK. Pojawi się okno dialogowe udziału.

6.       Wybierz opcję Udostępniony jako i podaj tryb dostępu do udziału jak pokazano na rysunku 21.11.

 

Rysunek 21.11. Udostępnij folder dowolnego komputera w sieci

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin