innowacja - Laparello.doc

(22371 KB) Pobierz
ZASADY INNOWACJI

 

 

 

Innowacja pedagogiczna

organizacyjno-metodyczna

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

„Portfolio monitorujące rozwój dziecka z wykorzystaniem metody projektów”

 

 

 

 

 

 

 

 

Autorzy innowacji:

mgr Agnieszka Kucharska,

mgr Anna Kowalska,

mgr Justyna Jóźwiak

 


I. WSTĘP

 

1.      Jak doszło do powstania pomysłu?

 

     Pomysł na napisanie innowacji narodził się podczas spotkania całego grona pedagogicznego Przedszkola Miejskiego Nr 97 w Łodzi, na którym dyrektor placówki podzielił się swoją wiedzą zdobytą na szkoleniu edukacyjnym we Włoszech. Zainspirowała nas metoda prowadzenia portfolio dziecka, zwana LAPARELLO (powiernik, kolekcjoner). Postanowiłyśmy szybko zdobyć jak najwięcej informacji

o kolekcjonerze, co było rzeczą trudną. Wspólnymi siłami stworzyłyśmy własny zarys LAPARELLO, który dopasowałyśmy do oczekiwań, potrzeb i umiejętności dzieci, ich rodziców, oraz nauczycieli pracujących w placówce. LAPARELLO (powiernik, kolekcjoner) – to stworzona teczka indywidualnych osiągnięć dziecka, jego rozwoju
i kontaktów z rodziną. Pomysł ten, oparty jest na założeniu, że wychowanie to nie przyśpieszenie rozwoju, ale wzbogacenie aktywności dziecka o nowe, nieznane mu dotąd elementy. W edukacji przedszkolnej najlepszą formą aktywności dziecka jest jego twórczość, zaś w procesie twórczym dziecko korzysta z własnego doświadczenia, które przeobraża w myśli, wyobraźni, działaniu i w oparciu o elementy tego doświadczenia stwarza lub odkrywa "coś" nowego.

 

2.      Uzasadnienie

 

     Przyczyną i motywacją napisania innowacji były zbyt wąskie i nie usystematyzowane obserwacje rozwoju dzieci, dotychczas prowadzone w placówce. Prowadzenie obserwacji jest wymogiem pracy dydaktyczno-wychowawczej każdego nauczyciela przedszkola. Prowadzone przez nas dotychczas obserwacje były nie usystematyzowane. Obserwacja ma na celu lepiej rozumieć oraz interpretować zachowania dzieci i skuteczniej odpowiadać na ich potrzeby.

     Autorki innowacji rozpoczęły pracę nad stworzeniem teczki indywidualnych osiągnięć każdego dziecka, pomocnej w analizie umiejętności, osiągnięć, zdolności, talentów, trudności i problemów oraz rozwoju dziecka,. Kolejną przyczyną, czy inspiracją
do napisania innowacji jest wybór i wzbogacenie pracy dydaktyczno-wychowawczej

o metodę projektu. Istotą tej metody jest samodzielna praca dzieci, w trakcie której mają one możliwość ćwiczenia bardzo wielu umiejętności. Opieranie się na praktycznym działaniu dotyczącym realizacji jakiegoś zadania-projektu, podjętego z inicjatywy dzieci przy dużej pomocy ze strony nauczyciela, jest procesem twórczym i inspirującym
do dalszych działań. Wszelkie działania poprzez wypracowane narzędzia
są monitorowane i usystematyzowane w teczce indywidualnych osiągnięć dziecka, jego rozwoju i kontaktów z rodziną. Metoda oparta na przekonaniu „dobrej nauki” poprzez zabawę i pracę, to po prostu „cykl zaprojektowanych działań, związanych z realizacją treści podstaw programowych, które są realizowane przez dużą grupę dzieci indywidualnie lub w zespołach”. Metoda projektu rozwija w dziecku bardzo ważne umiejętności, zaś przedszkole na każdym etapie kształcenia winno zapewnić dziecku wielostronny rozwój i jego dokumentację. LAPARELLO na poziomie przedszkola ma na celu w pełni obserwować i usystematyzować rozwój wychowanka, dzięki czemu lepiej będzie można poznać i zrozumieć dziecko, oraz ewentualnie wyłonić zdolności, jak również trudności z jakimi się boryka i zniwelować je. Korzystanie z pomocy kolekcjonera jest więc niezbędnym warunkiem do świadomego organizowania przez nauczyciela procesu wychowania, ukierunkowanego na wzbogacenie osobowości dziecka.

     Należy pamiętać również o tym, że LAPARELLO pomaga rodzicom i pedagogom
w rozpoznawaniu możliwości rozwojowych dziecka i podjęciu wczesnej interwencji specjalistycznej. Nasza innowacja jest skarbnicą informacji o dziecku i jego wielostronnym rozwoju.

 

3.      Miejsce wdrażania działalności innowacyjnej.

 

     Miejscem wdrażania działalności innowacyjnej jest  Przedszkole Miejskie Nr 97 „Dziecięcy Sad” w Łodzi.  Placówka posiada trzy oddziały przedszkolne, w których głównymi kierunkami działania jest:

-  zdumienie drobiazgami, wyzwalające pytania, poszukiwanie i odkrywanie otoczenia
w nowym świetle;

-        poznawanie odmienności wielu środowisk, kultur, zjawisk otaczającego dzieci świata,

-        tworzenie w poczuciu wolności i bezpieczeństwa jako działanie dające dziecku   możliwość samorealizacji.

     Budynek umiejscowiony jest w przyjaznym dziecku otoczeniu, co ułatwia realizację powyższych kierunków działania. Przedszkole mieści się przy mało ruchliwej ulicy
w dzielnicy domków jednorodzinnych, posiada własny ogród, sad owocowy z małym oczkiem wodnym, oraz ścieżkę edukacyjną. W pobliżu placówki znajduje się Park Julianowski im. A. Mickiewicza, który rozciąga się wzdłuż doliny rzeki Sokołówki. Teren wokół przedszkola jest bardzo zadrzewiony i wypełniony dużą ilością flory. Dziecięcy Sad” dba o  tworzenie odpowiednich warunków do harmonijnego rozwoju ciała, uczuć, myślenia, woli, umiejętności społecznych, fantazji i wyobraźni dziecka. Wspiera dzieci
i rodziców w rozpoznawaniu możliwości rozwojowych, wspomaga ich i podejmuje odpowiednie działania terapeutyczne. W przedszkolu w sposób naturalny stworzona została domowa atmosfera, radości i życzliwości, zapewniająca dzieciom i ich rodzicom poczucie bezpieczeństwa.

 

4.      Zasięg

 

     Zasięg innowacji obejmuje wszystkie dzieci w wieku od trzech do sześciu lat, uczęszczające do Przedszkola Miejskiego Nr 97 „Dziecięcy Sad” w Łodzi, z trzech oddziałów przedszkolnych. Z czasem można rozszerzyć zasięg i objąć innowacją szkoły, do których będą uczęszczać absolwenci naszego przedszkola. Taka współpraca zostanie podjęta w I roku działania innowacji, a o jej efektach napiszemy w sprawozdaniu.

 

5.      Czas trwania innowacji

 

     Okres realizacji innowacji będzie trwał przez cały cykl edukacyjno-wychowawczy dziecka w przedszkolu. Czas trwania innowacji może być wydłużony o edukację wczesnoszkolną i podstawową absolwenta naszej placówki, co pozwoli nakreślić pełniejszy obraz rozwoju dziecka.

 

6.      Koszty i źródła finansowania działalności innowacyjnej

 

     Innowacja nie wymaga żadnych kosztów i źródeł finansowania. Wszelkie działania nauczycieli opierają się na proponowanych i wypracowanych przez autorów innowacji materiałach.

 

7.      Na jakim programie oparta jest innowacja.

 

     Innowacja oparta jest o podstawę programową wychowania przedszkolnego
dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych (DZ.U. z dnia 31 sierpnia 2007 r. Nr 157, poz. 1100). Treści oparte są na programie Anny Łady-Grodzickiej „ABC…Program wychowania przedszkolnego XXI wieku”, oraz na własnych doświadczeniach zawodowych i wiedzy pozyskanej na warsztatach, kursach i szkoleniach edukacyjnych autorów innowacji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II.                OPIS ZASAD INNOWACJI

 

1.      CELE OGÓLNE

v     Ujednolicenie i usystematyzowanie sposobów monitorowania rozwoju dziecka.

v     Gromadzenie pełnej informacji na temat osiągnięć, sukcesów i trudności dziecka podczas całej edukacji dziecka w naszym przedszkolu.

v     Stworzenie lepszych możliwości w pokierowaniu procesem wychowawczym
w rodzinie.

v     Ułatwienie nauczycielowi wychowania oraz lepszej współpracy z rodzicami.

v     Wspieranie rozwoju dzieci mających trudności edukacyjne i dzieci szczególnie uzdolnionych.

v     Wprowadzenie metody projektów.

 

2.      CELE SZCZEGÓŁOWE:

v     Diagnozowanie osiągnięć dzieci w celu zbierania informacji o ich umiejętnościach, uzdolnieniach i trudnościach.

v     Szybka diagnoza i ocena zaburzeń rozwoju.

v     Praca z dzieckiem słabym i uzdolnionym.

v     Indywidualizowanie procesu nauczania.

v     Motywowanie dzieci do podnoszenia wyników swojej pracy.

v     Propagowanie i wykorzystanie metody projektów.

v     Rozwijanie zainteresowań dzieci.

v     Budowanie prawidłowych relacji pomiędzy dziećmi i nauczycielkami.

v     Integrowanie środowiska nauczycieli i rodziców.

v     Wspieranie zadań wychowawczych domu rodzinnego.

v     Integrowanie procesu wychowawczego w relacjach przedszkole-dom.

v     Angażowanie rodziców do działania na rzecz przedszkola.

v     Rozwijanie współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną.

 

3.      PRZEWIDYWANE EFEKTY WDROŻENIA INNOWACJI.

     Jednym z zadań w pracy pedagogicznej z dzieckiem jest dokładne poznawanie dziecka, które odbywa się poprzez rozmowy, wywiad z rodzicami oraz celowo zorganizowane lub okolicznościowe obserwacje i monitoring rozwoju osobowego dziecka. Dzięki temu nauczyciel zdobywa wiedzę, w jaki sposób najlepiej, właściwie kierować i stymulować rozwój swoich wychowanków.

     Poszukując metod poznawania wychowanków w przedszkolu autorki postanowiły wprowadzić innowację, czego efektem ma być poznanie możliwości dziecka, posiadanej wiedzy, a przede wszystkim ustalenie zakresu oraz sposobu stymulowania dalszego rozwoju dziecka. Zatem wprowadzenie innowacji umożliwi nauczycielkom dogłębną analizę rozwoju dziecka oraz wskaże kierunki dalszej pracy z dzieckiem.

     Nauczycielki będą mogły tak organizować dzień, tydzień lub miesiąc zajęć,
aby stopniowo osłabiać, a w efekcie neutralizować część czynników mogących mieć wpływ na rozwój zaburzeń. Jak również dostosować poziom trudności wprowadzanych treści do umiejętności dzieci szczególnie uzdolnionych.

     Wśród metod stosowanych w codziennej pracy z dziećmi zostanie wprowadzona metoda projektów, dostarczająca wielu doświadczeń edukacyjnych, angażując przy tym intelekt dziecka.

 

 

v     Oczekiwane pozytywne zmiany w zakresie efektów kształcenia, wychowania oraz opieki, to:

·         planowanie pracy do potrzeb, możliwości i zainteresowań dzieci;

·         stymulowanie indywidualnego rozwoju  dziecka;

·         poprawa wyników dzieci najsłabszych oraz rozwijanie wiedzy i umiejętności dzieci szczególnie uzdolnionych;

·         stworzenie spójnego i jednolitego systemu wychowawczego;

·         integrowanie działań wychowawczych dom-przedszkole-środowisko.

v     Oczekiwane korzystne zmiany organizacyjne:

·         ujednolicenie i usystematyzowanie sposobu monitoringu rozwoju dziecka
we wszystkich etapach kształcenia w przedszkolu;

·         opracowanie gotowych pomocy w postaci scenariuszy i kart pracy ułatwiających nauczycielkom przeprowadzenie projektów edukacyjnych w poszczególnych grupach.

v     Oczekiwane pozytywne efekty zmian metodycznych:

·         danie dzieciom poczucia sprawstwa, radości z nauki, kierowania swoją aktywnością
i rozwijania zainteresowań poprzez samodzielne wykorzystanie materiałów;

·         rozwijanie aktywności poznawczej dzieci;

·         krótko- i długotrwały rozwój wiedzy, umiejętności oraz rozwój emocjonalny
i społeczny dzieci.

v     Inne korzyści z wprowadzenia innowacji:

Ø      Dla dzieci:

·         urozmaicenie zajęć edukacyjnych;

·         aktywizowanie aktywności własnej;

·         wzmacnianie wytrwałości w dążeniu do rozwiązań problemu;

·         praca w małych zespołach lub praca indywidualna.

Ø      Dla rodziców:

·         informacja na temat rozwoju dziecka w sferze emocjonalno-społecznej, intelektualnej, językowej, fizyczno-motorycznej, ze wskazaniem ewentualnych zaburzeń lub szczególnych uzdolnień;

·         uzyskanie pełnej dokumentacji na temat rozwoju dziecka w czasie jego uczęszczania
do przedszkola;

·         możliwość przekazania dokumentacji nauczycielowi kształcenia początkowego
lub w razie konieczności psychologowi.

Ø      Dla nauczycieli:

·         ułatwienie analizy osiągnięć, sukcesów lub trudności dziecka;

·         ułatwienie formułowania komunikatów dla rodziców na temat kierunku pracy
z dzieckiem w domu;

·         zebrany materiał może stanowić pomoc podczas spotkań z psychologiem.

Ø      Dla placówki:

·         rozwój współpracy z rodzicami;

·         rozwój współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną;

·         rozwój współpracy ze specjalistami: logopedą, terapeutą zajęciowym.

 

4.      ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin