BALKON KWITNĄCY JESIENIĄ.doc

(36 KB) Pobierz
BALKON KWITNĄCY JESIENIĄ

BALKON KWITNĄCY JESIENIĄ
Co zrobić aby balkon był pełen kwitnących roślin
również w okresie jesiennym?

Wraz z końcem lata z większości balkonów i tarasów znikają również piękne, wielobarwne kwiaty, które zdobiły te miejsca przez całe lato. Robi się 'szaro-buro' wraz z nadejściem pierwszych jesiennych dni. Każdy z nas chce w takich chwilach zachować nieco letniej atmosfery w swoim otoczeniu jak najdłużej. Czy zatem możliwe jest aby również jesienią Twój balkon lub taras mógł przyciągać wzrok pięknymi barwami, umilając jesienne dni? Oczywiście, że tak! Masz do wyboru szereg wspaniałych roślin zakwitających właśnie w tym okresie. Poza kwiatami Twój balkon mogą też zdobić barwne owoce niektórych roślin oraz przebarwiające się w tym okresie liście. Nie należy także zapominać o wielobarwnych miniaturowych formach drzew iglastych, które będą stanowiły wspaniałe tło dla roślin zakwitających jesienią.

Do najpopularniejszych roślin kwitnących jesienią, nadających się do balkonowych skrzyń i donic, należą astry, złocienie, oraz wrzosy.

Astry są roślinami wieloletnimi, mogącymi zimować w gruncie. Są wśród nich gatunki kwitnące wiosną i gatunki kwitnące latem, jednak najciekawszą i najpopularniejszą grupę stanowią astry jesienne, których kwiaty mogą zachwycać barwami od różowej, poprzez liliową, fioletową, aż po niebieską. Większość astrów jesiennych rozpoczyna kwitnienie już w sierpniu i kończy je we wrześniu. Są jednak i takie, których kwiaty można podziwiać do końca listopada.

Astry jesienne możemy podzielić na wielko- i drobnokwiatowe. Spośród wielkokwiatowych, ogromną popularnością cieszy się aster krzaczasty, aster nowoangielski i aster nowobelgijski. Natomiast spośród astrów drobnokwiatowych, warto wymienić astra wrzosolistnego, o mocno rozgałęzionych łodygach, pokrytych kutnerem krótkich włosków.

Astry wymagają gleb żyznych, przepuszczalnych i umiarkowanie wilgotnych. Stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione. Uprawiając na balkonie astry, pamiętaj że ich karpy korzeniowe są wrażliwe na przesuszenie, dlatego też pojemniki z roślinami regularnie nawadniaj. Nadmiar wody powinien odpływać przez otwory w dnie donicy.

Kolejnymi popularnymi jesiennymi kwiatami są złocienie, popularnie zwane też chryzantemami. Swoją popularność zawdzięczają głównie dzięki zastosowaniu do przyozdabiania grobów w dniu Wszystkich Świętych. Mogą jednak również wspaniale zdobić Twój balkon lub taras.

Tutaj także można znaleźć zarówno rośliny wielkokwiatowe jak i drobnokwiatowe, o koszyczkach kwiatowych w rozmaitych kolorach (białe, żółte, pomarańczowe, czerwone, różowe, fioletowe i inne). Ważne jednak aby do uprawy na balkonie wybrać odmiany doniczkowe (oprócz nich są jeszcze odmiany rabatowe i na kwiat cięty), które nie wyrosną zbyt duże. Większość chryzantem doniczkowych jest niestety traktowana środkami chemicznymi hamującymi ich wzrost. Można jednak znaleźć rośliny nadające się do amatorskiej uprawy w pojemnikach, min. mieszańce złocienia chińskiego 'Charm', kwitnące od połowy jesieni aż do wczesnej zimy. Pamiętaj jednak, że złocienie nie przetrwają mroźnej zimy. Zanim nastaną mrozy, doniczki z chryzantemami przenieś do chłodnego pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem (np. piwnicy), najlepiej o temp około 5°C. Przez całą zimę podlewaj je rzadko, małą ilością wody. Wówczas wiosną będą mogły znów powrócić na Twój balkon lub taras.

Trwałe, wieloletnie kompozycje zdobiące balkonowe skrzynie możesz stworzyć wykorzystując wrzosy. Te rośliny z powodzeniem przetrzymają zimę na balkonie, o ile ściany skrzynki odpowiednio zabezpieczysz przed mrozem (np. obkładając styropianem). W przypadku tych roślin nie musisz się także obawiać, że wyrosną zbyt duże jak na balkonową skrzynkę - zarówno wrzosy jak i wrzośce to zimozielone krzewinki o wysokości nie przekraczającej 40 cm. Jednak tylko wrzosy kwitną jesienią. Jeżeli kompozycja ma być ozdobna również wiosną, to wraz z wrzosami, zastosuj kwitnące wiosną, wrzośce.

Oprócz wyżej wymienionych tradycyjnych i popularnych roślin kwitnących jesienią, do balkonowej kompozycji możesz wyszukać także okazy mniej znane, takie jak np. hebe, która ostatnio zdobywa coraz więcej sympatii ogrodników amatorów. Hebe to zimozielona, zwarta, krzaczasta roślina, osiągająca wysokość 30 cm. Tworzy gęste grona fioletowych lub białych kwiatów, które pojawiają się wraz z nadejściem jesieni i mogą utrzymać się na roślinie dość długo.


Balkonową kompozycję z bylin kwitnących jesienią możesz uzupełnić także o rośliny jednoroczne, kwitnące w tym terminie. Na szczególną uwagę zasługują tu celozje, tworzące niezwykle atrakcyjne kwiatostany w kształcie pióropuszy lub koguciego grzebienia. Te nietypowe kwiatostany budzą zachwyt wśród osób, które dotąd nie znały tej rośliny. Celozje zakwitają już latem ale kwiatostany mogą utrzymywać się jeszcze w październiku.

Tło dla kwiatowych kompozycji, poza miniaturowymi iglakami, mogą też tworzyć niskie trawy ozdobne (np. niektóre odmiany tataraku czy też turzycy).

 

 

3

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin