Analiza gry defensywnej zespołu FC Barcelona w meczu z Realem Madryt.docx

(572 KB) Pobierz

Analiza gry defensywnej zespołu FC Barcelona w meczu z Realem Madryt – runda jesienna sezonu 2010/2011

Poprzednio nasz Czytelnik, pan Dariusz Tysper dokonał analizy gry defensywnej Realu Madryt w Gran Derby z rundy jesiennej 2010/2011. Tym razem zajął się grą defensywną drużyny FC Barcelona z tego właśnie meczu.

PA – prawa ataku

Tabela 1. Charakterystyka liczbowa odbiorów piłki w poszczególnych strefach w meczu FC Barcelona - Real Madryt

Najwięcej odbiorów zanotowano poprzez współdziałanie w liczbie – 36, co stanowi – 71% wszystkich odbiorów. Odbiór poprzez wyprzedzenie stosowano – 8 razy. W meczu zespół FC Barcelona odebrał – 7 piłek poprzez wygranie pojedynku 1x1. Analizując, w których strefach najczęściej odbierano piłkę, najwięcej odbiorów zanotowano w strefach na własnej połowie boiska w liczbie – 29. W strefach na połowie przeciwnika odnotowano – 14 odbiorów. W sektorach obrony wystąpiło – 8 odbiorów, większość – 6 z nich notowano w strefie ŚO. W ataku nie notowano odbioru piłki. Najwięcej piłek zespół FC Barcelona odebrał w strefach środkowych na własnej połowie boiska. Statystycznie dużo odbiorów notowano na połowie przeciwnika w strefie ŚP – 8. W wyniku obserwacji stwierdzono, że odbiór piłki poprzez wyprzedzenie i współdziałanie najczęściej notowano w sektorach środkowych boiska.

Tabela 2. Charakterystyka liczbowa i procentowa przegranych pojedynków 1x1 przez zawodników FC Barcelona w meczu z drużyną Real Madryt

Zawodnicy FC Barcelona przegrali w meczu – 34 pojedynki 1x1, z czego – 5 zanotowano w strefie obrony, co stanowiło - 17% . W strefie środkowej odnotowano – 19 przegranych pojedynków, a w strefie ataku – 5. Przegrane pojedynki 1x1 w strefie obrony – 3 razy powodowały zagrożenie bezpośrednie pod własną bramką. Zagrożenie pośrednie poprzez przegrane pojedynki w tej strefie obrony odnotowano – 2 razy. W strefie środkowej zanotowano – 19 przegranych pojedynków, z czego – 1 spowodował zagrożenie bramki. W meczu odnotowano – 8 przegranych pojedynków 1x1 w strefie środkowej, po których wystąpiło pośrednie zagrożenie bramki. W tej strefie odnotowano – 10 przegranych pojedynków bez zagrożenia. Wszystkie przegrane pojedynki w strefie ataku wystąpiły bez zagrożenia. Badania wykazały, że w meczu poprzez przegrane pojedynki 1x1 przez zawodników FC Barcelona – 4 razy wystąpiło zagrożenie bezpośrednie (13,8%). Zespół FC Barcelona przegrał w trakcie meczu mniej pojedynków 1x1 w porównaniu z drużyną Real Madryt. W wyniku obserwacji stwierdzono, że więcej przegranych pojedynków FC Barcelona zanotowała w strefach ataku, co potwierdza bardziej ofensywną grę Katalończyków.

Tabela 3. Charakterystyka liczbowa i procentowa przegranych pojedynków 1x1 w poszczególnych okresach czasu w meczu FC Barcelona – Real Madryt

Zespół FC Barcelona w pierwszej połowie meczu przegrał – 16 pojedynków 1x1, a w drugiej części spotkania odnotowano – 13 przegranych pojedynków. Najwięcej przegranych pojedynków zanotowano w ostatnich piętnastu minutach meczu. W tym okresie zespół FC Barcelona odnotował – 8 przegranych pojedynków 1x1, jednak żaden z nich nie został popełniony w strefie obrony i nie zagroził bezpośrednio bramce. Analizując przegrane pojedynki piłkarzy FC Barcelona pod kątem zagrożenia własnej bramki stwierdzono, że pierwszy kwadrans meczu był pod tym względem najsłabszy. Zespół FC Barcelona w tym okresie odnotował – 6 przegranych pojedynków 1x1, z czego – 3 piłkarze popełnili we własnym polu karnym.

Tabela 4. Charakterystyka liczbowa przerywanych akcji ofensywnych Realu Madryt w meczu przez zawodników FC Barcelona

W meczu dominującym sposobem przerywania akcji przez zawodników FC Barcelona stanowiło wybicie piłki zastosowane – 10 razy, najczęściej w strefie ŚW – 4 i ŚO – 3. Poprzez zatrzymanie akcji przerwano – 7 ataków przeciwnika. Przerwanie akcji drużyny Real Madryt faulem zanotowano – 4 razy.

Rysunek 1. Odbiory piłki przez zawodników FC Barcelona w poszczególnych strefach boiska w meczu z zespołem Real Madryt

żółte punkty - odebrane piłki we współdziałaniu

czerwone punkty - odebrane piłki poprzez wygranie pojedynku 1x1

niebieskie punkty - odbiór piłki poprzez wyprzedzenie

Rysunek 2. Przegrane pojedynki 1x1 w poszczególnych strefach boiska przez zawodników FC Barcelona w meczu z drużyną Real Madryt

białe punkty oznaczają przegrane pojedynki 1x1 bez zagrożenia

zielone punkty oznaczają przegrane pojedynki 1x1 po których wystąpiło zagrożenie pośrednie

różowe punkty oznaczają przegrane pojedynki przegrane pojedynki 1x1 po których wystąpiło zagrożenie bezpośrednie

Autor: Dariusz Tysper