JESIEŃ W SADZIE.doc

(40 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ METODĄ OŚRODKÓW PRACY – KL.3

UCZNIOWIE UPOŚLEDZENI W STOPNIU UMIARKOWANYM

Temat okresowego Ośrodka Pracy: Jesień

Temat tygodniowego Ośrodka Pracy: Jesień w sadzie

Temat dziennego Ośrodka Pracy: Różnicowanie owoców

Cele ogólne:

  • wygląd sadu jesienią
  • zapoznanie z owocami
  • zasady zachowania się na spacerze i w sadzie

Cele szczegółowe:

  • uczeń potrafi odnaleźć w sadzie owoce: jabłka, śliwki, gruszki
  • umie porównać wielkość owoców
  • potrafi posługiwać się pojęciami: większe, mniejsze, duże, małe
  • umie rozróżniać kolory: żółty, czerwony, fioletowy
  • wie, jakie zasady obowiązują przy spożywaniu owoców

Metody pracy: pokaz, obserwacja, rozmowa, praca plastyczna

Formy pracy: grupowa i indywidualna

Środki dydaktyczne: kartki, etykiety ,tablice z kalendarzem pogody i listą obecności, szablony owoców, kredki, kosze ,talerzyki, owoce

Przebieg zajęć:

ZAJĘCIA WSTĘPNE

1.                   Powitanie nauczyciela z uczniami

o                                     podanie każdemu ręki

o                                     powiedzenie „Dzień dobry”

2.                   Ustalenie dnia tygodnia

o                                     wymawianie całym zdaniem nazwy dnia: Dzisiaj jest…….

o                                     przypięcie nazwy dnia na planszy

o                                     utrwalenie pojęć: wczoraj – Wczoraj był……; jutro- Jutro będzie……

3.                   Sprawdzenie listy obecności

o                                     zaznaczenie na listach klasowych poprzez przypięcie kartki

4.                   Obserwacja zmian przyrodniczych

o                                     obserwacja pogody przez okno

o                                     słowne opisanie pogody

o                                     wybranie etykiet symbolizujących pogodę adekwatnie do bieżącej i przypięcie na odpowiedniej tablicy

5.                   Wyjaśnienie, co czeka dzieci za chwilę.

o                                     Nauczyciel mówi dzieciom: Idziemy dzisiaj na spacer do sadu. Będziemy obserwować drzewa owocowe. Zabieramy kosze ze sobą i postaramy się przynieść w nich do klasy owoce z sadu.

6.                   Przygotowanie do wyjścia.

o                                     Dzieci ustawiają się parami, nauczyciel przypomina zasady zachowania się na spacerze i w sadzie.

7.                   Wyjście do sadu.

OBSERWACJA

1.                   Dzieci indywidualnie poruszają się po sadzie i obserwują różne drzewa owocowe.

2.                   Całą grupą szukają jabłoni, gruszy i śliwy. Uczą się wymawiać nazwy drzew i ich owoców; powtarzają wszyscy razem, a następnie każdy uczeń samodzielnie.

3.                   Dzieci zbierają do koszy owoce jabłoni, gruszy i śliwy.

4.                   Nauczyciel może przeprowadzić wybraną zabawę ruchową, jeśli dzieci będą chciały pobyć dłużej w sadzie.

5.                   Powrót do klasy.

OPRACOWANIE ZEBRANEGO MATERIAŁU

1.                   Rozmowa na temat spaceru:

o                                     Dzieci odpowiadają na pytania: „ Gdzie byliśmy?; Co widzieliśmy?; Co robiliśmy?; Co przynieśliśmy ze sobą do klasy?;

2.                   Obserwowanie koszy z owocami:

o                                     wymawianie nazw owoców i drzew, z których pochodzą;

o                                     omawianie wyglądu owoców.

3.                   Zabawa w szukanie ukrytych owoców

o                                     dzieci chodzą po sali, szukają ukrytych owoców i wkładają je do właściwych koszy ( nauczyciel przed zajęciami ukrył w widocznych miejscach kilka owoców)

4.                   Próba porównywania owoców: np. duże, małe, średnie, większe, mniejsze, miękkie, twarde, bardziej twarde.

5.                   Wdrażanie do rozróżniania wielkości owoców

o                                     każde dziecko wybiera z kosza jeden owoc, następnie w parach dzieci przyglądają się owocom i zastanawiają się, która osoba z pary ma większy owoc;

o                                     nauczyciel poleca, aby dziecko z większym owocem stało, a z mniejszym usiadło na dywanie.

6.                   Utrwalenie zasad spożywania owoców

o                                     nauczyciel przypomina o zasadach spożywania owoców i konieczności ich mycia

o                                     dzieci biorą swoje owoce, podchodzą do umywalki i myją je

7.                   Sprawdzanie smaku owoców

o                                     każde dziecko po spożyciu owoców, w swobodnej rozmowie dzieli się wrażeniami smakowymi

o                                     w razie potrzeby nauczyciel podpowiada im zwroty: kwaśne, słodkie, dobre, smakowite, miękkie, twarde, pyszne, pachnące, dobre

EKSPRESJA

1.                   Praca przy stolikach

o                                     dzieci otrzymują szablony owoców jabłoni, gruszy i śliwy; wybierają jeden szablon

o                                     odrysowują go i kolorują na odpowiednie kolory

ZAJĘCIA KOŃCOWE

1.                   Samoocena prac

o                                     wybranie jednej pracy wykonanej najstaranniej

2.                   Zorganizowanie wystawki prac

3.                   Uporządkowanie miejsc

4.                   Podsumowanie Dziennego Ośrodka Pracy

o                                     omówienie przebiegu zajęć

o                                     przypomnienie najważniejszych wiadomości i sprawdzenie ich zrozumienia

5.                   Ocena zachowania i pracy uczniów

o                                     pochwały, nagrody

6.                   Pożegnanie grupy

o                                     podanie każdemu ręki

o                                     powiedzenie „Do widzenia”

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin