TELEWIZJA NA CO DZIEŃ.doc

(37 KB) Pobierz
TELEWIZJA NA CO DZIEŃ - Scenariusz zajęć z edukacji czytelniczej i medialnej w kl

TELEWIZJA NA CO DZIEŃ - Scenariusz zajęć z edukacji czytelniczej i medialnej w kl.V szkoły podstawowej

 

Czas realizacji: 90 min

Cele - uczeń po lekcji:

·         zna terminy: telewizja, program, audycja,

·         orientuje się w rodzajach i programach telewizyjnych,

·         dostrzega funkcje i walory estetyczne programów telewizyjnych,

·         potrafi ocenić przydatność programów,

·         potrafi wskazać w ramówce telewizyjnej programy edukacyjne, rozrywkowe, informacyjne.

Metody pracy:

·         pokaz,

·         dyskusja,

·         metoda aktywizująca, problemowa

Formy pracy:

·         praca w grupach,

·         ćwiczenia praktyczne

Środki dydaktyczne:

·         Encyklopedia PWN w trzech tomach. P - Z tom 3. Wydawnictwo Naukowe PWN SA Warszawa 1999

·         egzemplarze programów telewizyjnych,

·         kaseta wideo z nagranymi fragmentami programów,

·         fragmenty filmów: przyrodniczego i ze scenami walk,

·         karta pracy grupowej - drzewo decyzyjne,

·         karty indywidualnej pracy ucznia: tabela pt. Programy, które uczą, informują, bawią ,

·         prezentacja "Dzieje mediów"

Tok lekcji:

1.     Wstęp - nawiązanie do tematu lekcji:

o        Jakie programy telewizyjne oglądasz najczęściej?

o        W jaki sposób dokonujesz wyboru programu?

 

2.     Część główna - podanie tematu i celów lekcji.

o        Rozmowa na temat środków masowego komunikowania:

o        (nauczyciel nawiązuje do poznanych na innych lekcjach pojęć środków masowego przekazu, proponuje wykonanie mapy mentalnej różnych rodzajów mediów, zwraca uwagę na telewizję - jedno z największych mediów).

o        Prezentacja plansz: Dzieje mediów; (ustalenie miejsca telewizji w hierarchii dziejów mediów).

o        Dyskusja na temat roli telewizji w życiu współczesnego człowieka; (nauczyciel kieruje dyskusję na temat właściwego , krytycznego odbioru telewizji).

o        Obejrzenie nagranych fragmentów programów: informacyjnego, rozrywkowego, przyrodniczego; (zwrócenie uwagi na konieczność właściwego doboru programów z uwzględnieniem swoich zainteresowań, potrzeb i wieku oraz oceniania informacji zawartych w przekazach medialnych).

o        Praca w grupach (podział klasy na 4 grupy); (temat 1 i 2 grupy - "Telewizja to najlepszy wynalazek XX w.", temat 3 i 4 grupy - "Telewizja jest najgorszym wynalazkiem XX w." - uczniowie formułują i zapisują odpowiednie argumenty.

o        Prezentacja wyników pracy (liderzy grup wpisują argumenty w odpowiednie pola drzewa decyzyjnego, wspólna diagnoza - skutków, celów i wartości. Uczniowie powinni uwzględnić korzyści jakie niosą mass media w samodzielnym dochodzeniu do wiedzy oraz zagrożenia związane z bezkrytycznym korzystaniem z mediów ( telewizji). Ustalenie ostatecznej decyzji: np. "Wybieraj starannie przekazy potrzebne i wartościowe! Mądrze korzystaj z telewizji".

o        Praca w grupach: na podstawie rozdanych czasopism uczniowie tworzą własną propozycję programu TV na jeden dzień tygodnia - uzasadniają swój wybór; przedstawiciele grup odczytują własne programy telewizyjne.

o        Nauczyciel proponuje obejrzenie krótkich fragmentów filmów: przyrodniczego i ze scenami walki (po obejrzeniu uczniowie wyrażają swoje opinie, dzielą się uwagami).

W domu:

Uzupełnij tabelę: Programy, które uczą, informują ,bawią.

Bibliografia:

1.     Andrzejewska J.: Edukacja czytelnicza i medialna: kolorowe tablice graficzne. Wrocław: Z.W.P.D."Wersus", 2000 cz.2: Język i rodzaje mediów

2.     Grodecka E. Sokołowska H.: Edukacja czytelnicza i medialna w szkole podstawowej i gimnazjum: poradnik dla nauczycieli realizujących ścieżki międzyprzedmiotowe. Warszawa: Agencja "Sukurs", 2000

3.     Grużewska A.: Telewizyjne dzieci. "Polityka" 2000 nr10

4.     Kirwil L.: Wpływ telewizji na dzieci i młodzież. "Problemy Opiekuńczo - Wychowawcze" 1995 nr 6 s. 21

5.     Kusio U.: Rola rodziny wobec telewizyjnych scen przemocy oglądanych przez dzieci. "Problemy Opiekuńczo - Wychowawcze" 1987 nr1

6.     Raczkowska J.: Wychowanie wobec ekspansji mediów. "Problemy Opiekuńczo - Wychowawcze" 1995 nr 10

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin