hotel-z-marketingu.doc

(1701 KB) Pobierz
HOTEL** "GWAREK" KUDOWA ZDRÓJ

Malbork, dnia 12.04.2007 r.

Katarzyna Stępień

ul. Stare Miasto 11/3

82-200 Malbork

Semestr IV „T”

 

 

 

 

 

 

 

 

PRACA KONTROLNA Z MARKETINGU

W TURYSTYCE

 

 

 

Temat pracy kontrolnej:

Opisz na przykładzie dowolnego biura podróży lub hotelu produkty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Praca napisana

pod kierunkiem

Ewy Sajkowskiej

 

Produkt turystyczny - produktem jest wszystko co stanowi przedmiot wymiany rynkowej. Produkt jest definiowany jako oferta i może mieć charakter dobra rzeczowego (towaru), usługi czy idei. Istota produktu turystycznego nie jest łatwa do jednoznacznego zdefiniowania.

Terminowi "produkt turystyczny" przypisuje się dwojakie znaczenie.

             W ujęciu węższym produktem turystycznym jest to wszystko, co turysta kupuje (na przykład usługi transportowe, noclegowe, gastronomiczne, kulturalne). Znaczenie to odpowiada bezpośrednio marketingowemu rozumieniu produktu. Szerokie znaczenie jest kompozycją tego, co turysta czyni w czasie podróży turystycznej i w miejscu docelowego pobytu dołączając do tego walory, urządzenia i usługi turystyczne z których korzysta.

W nieco innym ujęciu produkt turystyczny jest definiowany jako wszystkie dobra i usługi tworzone i kupowane w związku z wyjazdem poza miejsce stałego zamieszkania, zarówno przed rozpoczęciem podróży, w jej trakcie i w czasie pobytu poza stałym miejscem zamieszkania.

Ze względu na trudności w rozdzieleniu dóbr i usług turystycznych konieczne jest dokonanie klasyfikacji wskazującej na przedmioty wymiany na rynku turystyczny.                  A są nimi:
üdobra i usługi dla których czynnikiem popytotwórczym jest wyłącznie turystyka (przejazdy, noclegi, usługi przewodnickie),
üdobra i usługi, których zakup występuje w związku z uprawianiem turystyki, ale które stanowią pewną substytucję konsumpcji (odzież, gastronomia),
üdobra i usługi, które zaspokajają te same potrzeby występujące zarówno u turystów, jak i osób nie będących turystami (usługi łączności, bankowe, ubezpieczeniowe, ochrony zdrowia), są to tzw. usługi paraturystyczne.


Produkt turystyczny tworzą zatem:
a) dobra i urządzenia turystyczne:
ü podstawowe - naturalne i kulturowe (antropogeniczne) walory turystyczne,
ü komplementarne - dobra materialne i usługi świadczone turystom (transport, baza noclegowa i gastronomiczna), czyli infrastruktura turystyczna,
b) usługi turystyczne:
ü podstawowe - umożliwiające dojazd do miejsca czasowego pobytu, pobyt w nim i powrót do miejsca zamieszkania (świadczone są przez komplementarne dobra i urządzenia turystyczne),
ü komplementarne - świadczone w powiązaniu z walorami turystycznymi (pilotaż, przewodnictwo, obiekty rekreacyjne, wypożyczalnie sprzętu).


Praktyczne kształtowanie wymienionych elementów produktu turystycznego wraz z ich powiązaniami wewnętrznymi określić można łącznie jako gospodarkę turystyczną.
Za jedną z najistotniejszych cech produktu turystycznego uznać należy jego komplementarność. Polega ona na tym, że potrzeby w zakresie turystyki są zaspokajane za pomocą wiązki dóbr i usług turystycznych.

Za najbardziej typowe formy komplementarności (czyli uzupełniania jednych usług turystycznych innymi) można uznać:
ü kompleks usług świadczonych w obiektach hotelarskich (nocleg, gastronomia, rozrywka),
ü usługi świadczone przez organizatorów turystyki (touroperatorów) w formie pakietów imprez turystycznych (przewóz, nocleg, posiłki, opieka pilota, przewodnictwo, wstęp do obiektów będących atrakcjami turystycznymi).


Jak każdy produkt w ujęciu marketingowym, także i produkt turystyczny posiada swoją wewnętrzną strukturę, która przejawia się w trzech poziomach:
ü rdzenia produktu,
ü produktu rzeczywistego,
ü produktu poszerzonego.


Istota rdzenia produktu tkwi w motywacjach do uprawiania turystyki, może być nią zatem:                                                                                                                                 awypoczynek,                                                                                                                                              arekreacja,                                                                                                                            aleczenie,                                                                                                                            apoznanie,                                                                                                                             amotywacja.

                                                                                                                                        O zakresie produktu rzeczywistego stanowią głównie czynniki decydujące o zamożności społeczeństwa, rozwój kulturalny oraz warunki rynkowe. Kategoria ta nie jest zatem stała, a do elementów ją tworzących należy zaliczyć: przejazdy, noclegi, posiłki, wycieczki. Produkt poszerzony pozwala na wyróżnienie oferty przedsiębiorstwa turystycznego na rynku poprzez dodatkowe elementy, które wpływają na możliwość zbliżenia się do turysty; tworzą go przykładowo: systemy rezerwacji, serwis posprzedażowy, doradztwo, usługi dodatkowe.
Na tle dotychczasowych rozważań teoretycznych, należy dokonać próby prezentacji wybranych produktów turystycznych, na przykładzie zagospodarowania turystycznego województwa zachodniopomorskiego.
Przykładami produktów turystycznych w ujęciu wąskim będą usługi turystyczne i paraturystyczne świadczone turystom przebywającym na obszarze województwa oraz mieszkańcom województwa udającym się w podróż turystyczną poza region. Nie ulega wątpliwości, że w tym ujęciu produktami turystycznymi będą wszelkie świadczenia oferowane przez organizatorów turystyki (np. wycieczka, wczasy), obiekty hotelarskie (usługi noclegowe, gastronomiczne, rozrywkowe), przewodnicy, usługi bankowe, ubezpieczeniowe, transportowe, pocztowe i telekomunikacyjne.


Przykładami produktów turystycznych na obszarze regionu, biorąc pod uwagę szerokie pojęcie produktu turystycznego, mogą być natomiast:
ü produkty turystyczne o przewadze naturalnych walorów turystycznych, przykładowo: Wybrzeże Szczecińskie, Wyspa Wolin, Woliński Park Narodowy, Pojezierze Drawskie wraz ze wszystkimi atrakcjami turystycznymi (woda, plaża, powietrze, krajobraz, lasy) i elementami zagospodarowania turystycznego, tj. infrastruktury dostępu do tych produktów i infrastruktury znajdującej się w miejscu, gdzie turysta korzysta z produktu,
ü produkty turystyczne o przewadze kulturowych walorów turystycznych, przykładowo: miasta o dużej liczbie zabytków, obiektów turystycznych i rekreacyjnych, głównie Szczecin i Koszalin, ale także miasta w których zlokalizowane są atrakcyjne zabytki, przykładowo Wolin, Kamień Pomorski, Stargard Szczeciński wraz z elementami zagospodarowania turystycznego,
ü pojedyncze produkty turystyczne, zarówno o charakterze naturalnym i antropogenicznym, przykładowo: Jezioro Szmaragdowe, ruiny kościoła w Trzęsaczu, klasztor w Kołbaczu, Ogród Dendrologiczny w Przelewicach, także z elementami zagospodarowania.

 

HOTEL**  "GWAREK" KUDOWA ZDRÓJ



HOTEL**  "Gwarek"
ul. Słowackiego 10,
57-350, Kudowa Zdrój
województwo dolnośląskie

 tel. (074) 866 18 90
fax: (074) 866 18 91
e-mail: gwarek@gat.pl
www: http://gwarek.gat.pl

 

Do dyspozycji miejsca noclegowe w pokojach 1,2 i 3 osobowych. Każdy wyposażony w telefon, TV, łazienkę. Na miejscu dwie sale konferencyjne na 180 i 30 miejsc. Na terenie hotelu kawiarnia, jadalnia, sauna, oranżeria, sala do gier, bilard, wypożyczalnia rowerów, miejsce na grill. Możliwość wypoczynku ze swoim zwierzakiem.

KUDOWA ZDRÓJ - uzdrowisko górskie o najłagodniejszym klimacie w polskich górach. Położone jest u podnóża Gór Stołowych, o wyjątkowo dogodnej lokalizacji przy międzynarodowej trasie E-67, bardzo blisko graniczy polsko - czeskiej. Goszczący w Kudowie nie będą narzekać na brak atrakcji turystycznych: park zdrojowy z egzotyczną roślinnością, pijalnia wód mineralnych, Góry Sołowe (Szczeliniec Wielki 919 m.n.p.m.), wioska indiańska, nowoczesny aqua park.. Z centrum miasta do przejścia granicznego z Czechami jest około 1 km.



Na terenie Hotelu:
- kawiarnia z kącikiem internet cafe
- jadalnia
- oranżeria
- gabinet Vitamed (masaż Jadeit12 zł/ min., hydromasaż - aquaform 8 zł/ 15 min., )
- bilard (3 zł/ 1 h)
- tenis stołowy
- taras z grillem
-  wypożyczalnia rowerów (5 zł/ 1 h)
- sala konferencyjna (180 osób w układzie kinowym)
- sala szkoleniowa (30 osób w układzie kinowym). 

·         odległość hotelu od centrum miejscowości - 100 m

·         wyciągi narciarskie - 20 km (Zieleniec)

·         odległość do najbliższego kąpieliska - 500 m (aqua park)

·         najbliższa atrakcja turystyczna - Park Zdrojowy

·         odległości wybranych miast: Kłodzko - 33 km, Wrocław - 120 km, Praga - 150 km, Katowice - 232 km, Warszawa - 454 km

 

 

W OFERCIE HOTELU** „GWAREK”  ZNAJDUJE SIĘ MIĘDZY INNYMI:

 

ü     

Hotel GWAREK ** - hotel oferujący Gościom komfort i kompleksową obsługę. Obiekt przyjazny osobom niepełnosprawnym (winda, część pokoi przystosowana dla niepełnosprawnych), położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Zdrojowego i Centrum Rekreacyjno- Leczniczego. Przy obiekcie znajduje się parking niestrzeżony (wzdłuż ulicy).

ü     

ZAKWATEROWANIE - pokoje 1, 2 i 3 osobowe oraz apartament. Każdy wyposażony w telefon, telewizor, łazienkę (wc, natrysk, umywalka), balkon (za wyjątkiem pokojów na parterze).

ü      WYŻYWIENIE - śniadania, obiady, kolacje, obiadokolacje. Dania dietetyczne i wegetariańskie na życzenie.

ü      REKREACJA - baza wyjściowa dla wycieczek pieszych, rowerowych i samochodowych do licznych atrakcji turystycznych takich jak: Kaplica Czaszek, Szopka Ruchoma w Czermnej, Bazylika w Wambierzycach, Skansen w Pstrążnej, Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, park wodny w Kudowie

ü      INFORMACJE PRAKTYCZNE - najbliższe przejście graniczne do Czech (piesze) 1 km, samochodowe 5 km.

ü      USŁUGI OFEROWANE PRZEZ HOTEL: turnusy rehabilitacyjne, konferencje, zjazdy, szkolenia, uroczyste kolacje, imprezy okolicznościowe, propozycje tematyczne dla grup zorganizowanych (spotkania dla osób stanu wolnego, kuracja piękności, wspomaganie procesu odchudzania, Andrzejki, Barbórka, Mikołajki). Hotel przyjmuje zwierzęta.

ü      IMPREZY FAKULTATYWNE - wycieczka do Pragi, Skansenu w Pstrążnej, Błędnych Skał, Bazyliki w Wambierzycach, Twierdzy w Kłodzku itp.

ü     



POZOSTAŁE ATRAKCJE TURYSTYCZNE: pijalnia wód mineralnych, aqua park, jaskinia solno-jodowa "Galos", grota solna (www.solana.pl .Czynne codziennie w godz.9:00-21:00 Seanse rozpoczynają się o pełnych godzinach i trwają 45 minut. Charakter groty oraz zastosowana technologia gwarantują komfortowe spędzenie czasu w wyjątkowo oryginalnym wnętrzu, co wpływa na podniesienie kondycji zdrowotnej poprzez:

-poczucie głębokiego odprężenia i relaksu,
-podniesienie odporności na stres i zmęczenie,
-poprawę wydajności i efektywności intelektualnej,
-zregenerowanie sił witalnych i psychicznych,
-podniesienie kreatywności i poziomu koncentracji.).

Muzeum żaby (tel. 074 866 14 36,czynne: pn.-pt. od 9.00 do 17.00, so.- nd. od 9.00 do 13.00 Pierwsze w Polsce Muzeum poświęcone Żabom we wszelkiej postaci. Muzeum mieści się budynku obok  Dyrekcji Parku Narodowego Gór Stołowych. Zapoczątkowane zbiorami przekazanymi z Berlina ze Stowarzyszenia Kudowa & Kultur. Dziś możemy podziwiać eksponaty od zabawek po preparaty różnej wielkości. Muzeum jest często odwiedzane przez dzieci i młodzież szkolną.               Posiada kolekcję ponad 3000 eksponatów pochodzących z blisko 20 krajów świata i 6               kontynentów).

 

 



Teatr "Pod Blachą", szlak ginących zawodów w Czermnej (tel. 074 865 55 12, czynne: codziennie 10.00 – 18.00, wstęp: normalny 6 zł, ulgowy 4 zł www.kudowa.zdroj.pl/wiatrak. Gospodarstwo składające się z kilku drewnianych chat wiejskich , wiatraka, pracowni garncarskiej oraz ptasiego mini zoo ze strusiem emu ( chętnie jedzącym z ręki). W jednej z chat odbywają się pokazy wypieku chleba tradycyjną metodą na zakwasie w piecu chlebowym. Smakowi takiej kromki chleba posmarowanego smalcem trudno się oprzeć... Każdy ze zwiedzających ma możliwość spróbowania toczenia naczyń glinianych na kole garncarskim. W ogromnym drewnianym szałasie można biesiadować przy ognisku nawet w czasie deszczu. W pogodne ciepłe dni można podziwiać szybowce unoszące się nad górami po czeskiej stronie).



Park linowy (ul. Moniuszki 2, tel. 604 485 629 Czynne codziennie od godz. 10.00 do zmierzchu /w razie niepogody dzwonić/.Zimowe wejścia na masyw Szczelińca, z zastosowaniem raków i technik lodowcowych - dla grup zorganizowanych min. 4 osoby. Ekscytujące i pełne emocji chwile na linach i mostach linowych zawieszonych 15 metrów nad ziemią. Kładki, platformy , pomosty po prostu adrenalina w czystej postaci www.mountain.xt.pl

Bazylika w Wambierzycach, Muzeum Etnograficzne w Wambierzycach, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój, Dworek im. Fryderyka Chopina w Dusznikach Zdrój, Rynna - letni tor saneczkowy w Polanicy Zdrój, Huta szkła w Polanicy Zdrój, Muzeum  Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku, Twierdza Kłodzka i Labirynty,  podziemna trasa turystyczna, Muzeum Kamieni i Minerałów w Stroniu Śląskim, Muzeum Ziemi w Kletnie, Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, Kopalnia Uranu - trasa podziemna w Kletnie, Kopalnia Złota w Złotym Stoku.

 

ORAZ LICZNE OFERTY SPECJALNE:

 

ü      NATURALNY WYPOCZYNEK ZDROWOTNY.

OD SOBOTY DO SOBOTY

Okazja do zregenerowania sił, zadbania o zdrowie
i doskonałe samopoczucie, poprawa kondycji fizycznej i psychicznej…

Cena: 650 zł / osobę

7 noclegów, 7 VP (śniadań, obiadów, kolacji), codziennie:

NAPÓJ MŁODOŚCI oraz KOKTAJL ZDROWIA
Pakiet Zdrowego Relaksu 1 x dziennie: 
MASAŻ Leczniczą Energią Kamieni JADEIT; AQUAFORM – hydromasaż
MASAŻ RELAKSACYJNY DŁONI...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin